Zdrowe odżywianie a zajście w ciążę.

Zdrowe odżywianie, utrzymanie właściwej masy ciała jest istotne dla przyszłej mamy. Zarówno niedowaga jak i nadwaga zwiększają ryzyko komplikacji podczas ciąży. Spróbuj wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe zanim zaczniecie starać się o dziecko. Pamiętaj, że to czym się żywisz, bezpośrednio wpływa na zdrowie twojego malucha.

Zdrowe odżywianie – czyli jakie?

Najprościej mówiąc, polega ono na przyjmowaniu odpowiednio zbilansowanych, zróżnicowanych posiłków. W diecie powinno znaleźć się kilka porcji warzyw i owoców, z przewagą tych pierwszych, produkty pełnozbożowe, produkty bogate w wapń, żelazo.  Nie będę zagłębiać się w ten temat, ponieważ bez problemu można znaleźć mnóstwo informacji o tym jak zdrowo się odżywiać. Chciałabym tylko zaznaczyć, że kluczem do uzyskania i utrzymania zdrowego ciała nie jest krótkotrwała zmiana nawyków, lecz zmiana stylu życia i wprowadzenie tych nawyków na stałe. Nie trzeba rezygnować z ulubionych produktów, nawet jeśli są one bogate w cukier czy tłuszcz. Ważne aby jeść je tylko raz na jakiś czas i odpowiednio zbilansować ze zdrowszymi posiłkami i większą aktywnością fizyczną.

salad-652503_960_720

Zajście w ciążę – z jakich produktów zrezygnować?

Planując zajście w ciążę, powinnaś unikać niektórych produktów. Na przykład tych, których spożycie obciążone jest większym ryzykiem zawierania niebezpiecznych bakterii takich jak Listeria czy Salmonella. Należą tu sery pleśniowe (bezpieczne są po ugotowaniu w co najmniej 710C i bezpośrednim spożyciu), surowe mięso, owoce morza, jajka, które mają pęknięte lub brudne skorupki, niepasteryzowane produkty mleczne. Dokładnie myj wszystkie produkty z których sporządzasz potrawy. Uważaj również na gotowe posiłki, ponieważ nie wiesz dokładnie z czego i w jaki sposób są przygotowywane. Wątróbka (jak również produkty ją zawierające) ma duże ilości witaminy A, której nadmiar może być szkodliwy dla dziecka.

Jeśli chcesz zajść w ciążę, powinnaś również unikać niektórych gatunków ryb.  Ze względu na większą zawartość rtęci mogą one powodować uszkodzenie systemu nerwowego u rozwijającego się płodu. Do tej grupy należy  rekin, miecznik czy marlin. Uważaj również na puszki z tuńczykiem. Zawartość rtęci jest w nich bardzo różna.


Źródła:

  1. Aboutkidshealth.ca
  2. Babycentre.co.uk
  3. Cdc.gov
  4. Foodauthority.nsw.gov.au
  5. Nhs.uk


Kategorie:Ciąża - informacje

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: