Ciąża a picie kawy.

Kawa a zajście w ciążę.

Nie ma wiarygodnego badania, wykazującego bezpośredni związek między kofeiną, a problemami  z zajściem w ciążę. Różni eksperci sugerują wpływ kofeiny na owulację, poziom hormonów czy mięśnie jajowodów. Istnieją również doniesienia, że jeżeli chodzi o przyszłych ojców, kofeina może nawet zwiększać płodność, przez wzrost ruchliwości plemników. Potrzeba jednak jeszcze wielu badań żeby potwierdzić lub wykluczyć te tezy.

Kawa w ciąży.

Mimo braku wiarygodnych badań, zaleca się, aby kobiety w ciąży ograniczyły spożycie kofeiny do 200 mg dziennie. Odpowiada to mniej więcej 2 kubkom kawy rozpuszczalnej, 1-2 kubkom kawy parzonej przez filtr, 3-4 kubkom herbaty. Warto również pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w napojach, ale chociażby także w czekoladzie. Tabliczka gorzkiej zawiera ok. 50 mg kofeiny, a  mlecznej ok. 25 mg.


Źródła:

 1. Babycentre.co.uk
 2. Babycentre.co.uk
 3. Nlm.nih.gov
 4. Womenshealth.gov


Kategorie:Ciąża - informacje

Tagi: , , , ,

2 replies

 1. Przeprowadzenie tego typu badania na ludziach byłoby nieetyczne, ale na myszach przeprowadzono i rzeczywiście kofeina była szkodliwa.

  Polubienie

  • Są doniesienia o szkodliwym wpływie spożywania kofeiny przez matkę, co może prowadzić do zmniejszonej masy ciała narodzonego dziecka, przedwczesnego porodu, czy uszkodzenia płodu. Z drugiej strony, są badania, pokazujące brak związku – np. randomizowane, kontrolowane badanie przeprowadzone w Danii wskazało, że spożycie trzech filiżanek kawy dziennie we wczesnym okresie ciąży nie ma żadnego wpływu na zaburzenia rozwoju płodu. Nie ma jednak wystarczającego dowodu, żeby wykluczyć ani też potwierdzić szkodliwy wpływ kofeiny na rozwój dziecka, jak również związek między kofeiną a problemami z zajściem w ciążę. Ta notka ma na celu przedstawienie obecnego stanu wiedzy na ten temat. Ważne żeby kobieta zdawała sobie sprawę z ograniczeń i zachowywała się w tym okresie po prostu rozsądnie.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: