Ciąża a alkohol.

Alkohol a staranie się o dziecko.

Zaleca się, aby kobiety już podczas starania się o dziecko zaprzestały spożywania alkoholu. Nie ma określonej bezpiecznej ilości alkoholu która nie zaszkodzi w zajściu w ciążę, nie wiadomo również jaka jego ilość nie wpłynie szkodliwie na rozwijający się płód. Wiadomo jednak, że alkohol może zaburzać rozwój dziecka.

„Piłam alkohol w ciąży…”

Jeśli dopiero teraz dowiedziałaś się że jesteś w ciąży i uświadamiasz sobie, że piłaś alkohol kiedy już doszło do poczęcia, nie panikuj. Po prostu przestań już go spożywać. Jeśli były to jakieś większe ilości, skontaktuj się z lekarzem i podziel się swoimi obawami.  Każda ciąża jest inna. Alkohol może wpływać na jedno dziecko bardziej niż na drugie, dlatego nie da się przewidzieć jaka jego ilość i w jakim stopniu może wpłynąć akurat na twoje dziecko.

Alkohol – wpływ na płód.

Alkohol łatwo przenika do krwi płodu, który nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty aby metabolizować go tak, jak ma to miejsce w organizmie matki. Pojawia się więc wysokie stężenie alkoholu, utrzymujące się dłużej niż u zdrowej, dorosłej osoby.

ciaza alkohol

Picie alkoholu w ciąży może powodować niską wagą urodzeniową dziecka, mały obwód głowy, anomalie w obrębie twarzy i wiele innych.

Alkoholowy zespół płodowy – FAS (Fethal Alcohol Syndrome).

Do czego zatem  może prowadzić spożywanie alkoholu podczas ciąży? Do nieodwracalnych zaburzeń rozwoju dziecka w postaci m.in. alkoholowego zespołu płodowego (FAS, ang. Fetal Alcohol Syndrome). FAS charakteryzuje się niską wagą urodzeniową, małym obwodem głowy, anomaliami w obrębie twarzy: spłaszczone kości policzkowe, wygładzona rynienka podnosowa, wąska górna warga. Poza tym także opóźnieniem rozwojowym, mniejszą wagą i wzrostem w porównaniu z rówieśnikami, słabiej rozwiniętą umiejętnością socjalizacji, trudnościami  w uczeniu się, słabą pamięcią, nadpobudliwością, impulsywnością i wieloma innymi objawami związanymi z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Innym zaburzeniem związanym z ekspozycją płodu na działanie alkoholu jest alkoholowy efekt płodowy (FAE, ang. Fetal Alcohol Effect), który charakteryzują podobne, lecz mniej nasilone objawy.

Podsumowując, jedynym skutecznym sposobem uniknięcia poalkoholowych uszkodzeń płodu jest niespożywanie żadnej ilości alkoholu. Najlepiej nabyć takie zdrowe nawyki, zanim dowiesz się, że jesteś w ciąży.


Źródła:

  1. Cdc.gov
  2. Kidshealth.org
  3. Nlm.nih.gov
  4. Womenshealth.gov
  5. Kidshealth.org

 Kategorie:Ciąża - informacje

Tagi: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: