Palenie papierosów a ciąża.

Palenie jest szkodliwe nie tylko dla ciebie, ale również dla twojego dziecka.  Zwiększa ryzyko niskiej wagi urodzeniowej, co z kolej może powodować problemy zdrowotne już krótko po urodzeniu. Istnieją również badania, wykazujące związek między niską wagą urodzeniową a większym prawdopodobieństwem problemów ze zdrowiem  w późniejszym życiu, takich jak cukrzyca czy wysokie ciśnienie krwi. U kobiet palących podczas ciąży, możliwość poronienia jest większa niż w przypadku kobiet niepalących. Poza tym, trzykrotnie rośnie prawdopodobieństwo (w porównaniu z kobietami niepalącymi) wystąpienia zespołu nagłego zgonu niemowląt, inaczej śmierci łóżeczkowej (SID, ang. Sudden Infant Death Syndrome). Narażanie dziecka na  bierne palenie tuż po porodzie dwukrotnie zwiększa to ryzyko, dlatego ważne jest zapewnienie swojemu maleństwu pozbawionego dymu papierosowego środowiska. Badacze sugerują, że może mieć to związek z wpływem palenia na centralny układ nerwowy.

Palenie może uszkadzać rozwijające się płuca i mózg, powodować rozszczepienie wargi, podniebienia. Podwaja również ryzyko pojawienia się nietypowego krwawienia podczas ciąży czy porodu, co stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla dziecka jak i dla ciebie. U mężczyzn, palenie może uszkadzać plemniki i przyczyniać się do impotencji.

Chyba nie muszę pisać, że warto dać swojemu dziecku szansę na normalny, zdrowy rozwój. Jeśli palisz, masz niesamowicie ważny powód aby przestać. Gdyby jednak było to dla ciebie zbyt trudne, podziel się swoimi obawami z lekarzem, aby pomógł ci znaleźć najlepszy sposób na zerwanie z nałogiem.


Źródła:

  1. Aboutkidshealth.ca
  2. Kidshealth.org
  3. Womenshealth.gov
  4. Cdc.gov
  5. Cdc.gov
  6. Nhs.uk


Kategorie:Ciąża - informacje

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: