Ciąża a wizyta u lekarza.

Zacznijmy od tego, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości przed zajściem w ciążę, idź do lekarza i powiedz mu o nich. Może zapytać cię o historię chorób, a także obecny stan zdrowia  i aktualne dolegliwości (szczególnie dotyczy to chorób wenerycznych, chorób tarczycy, cukrzycy, zaburzeń jedzenia, nadciśnienia tętniczego, fenyloketonurii, chorób przewlekłych), które mogą wpływać na ciążę. Jeśli nie będzie to twoja pierwsza ciąża a w poprzednich pojawiły się już jakieś trudności, również powiedz o tym lekarzowi. Dotyczy to także wszelkich leków i suplementów diety, jakie obecnie przyjmujesz. W rzadkich przypadkach, wymagane może okazać się szczepienie, które należy wykonać przed zajściem w ciążę (np. przeciwko różyczce). Dlatego tak ważne jest, aby w razie wszelkich wątpliwości udać się do lekarza. Szczególnie dotyczy to właśnie kobiet obciążonych różnymi przypadłościami zdrowotnymi.

medical-563427_960_720

Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, istotne jest, aby była ona pod kontrolą zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w jej trakcie (np. w przypadku cukrzycy, aby poziom cukru we krwi był cały czas na odpowiednim poziomie). Czasem wymagane są zmiany leczenia, ponieważ niektóre leki mogą być niebezpieczne dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Dotyczy to również odwrotnej sytuacji – nie przestawaj na własną rękę przyjmować leków, które stosujesz od dawna z obawy o zdrowie dziecka, gdyż to również może być szkodliwe dla was obojga.

Pamiętaj też, że wszelkie leki dostępne bez recepty w aptekach, jak i wspomniane wyżej suplementy diety, a nawet preparaty ziołowe, mogą powodować niepożądane działania i inne problemy zdrowotne!


Na koniec tego cyklu chciałabym dodać, że oczywiście można zajść w ciążę która będzie przebiegała prawidłowo, nie stosując się do żadnego z punktów które zostały wyżej wymienione. Szczególnie dotyczy to kobiet w wieku ok. 20 lat, kiedy to są one najbardziej płodne. Można jednak podejść do tego tematu w sposób bardziej świadomy. Przygotowanie do ciąży może okazać się też dobrą szansą na wprowadzeniu korzystnych zmian w nawykach dotyczących chociażby diety czy stylu życia.  To również większe prawdopodobieństwo spokojnego przebiegu ciąży i szczęśliwego oczekiwania na pojawienie się maleństwa. Świadome planowanie ciąży pomoże ci lepiej przygotować się do jednej z ważniejszych, o ile nie najważniejszej roli swojego życia.


Źródła:

  1. Cdc.gov
  2. Aboutkidshealth.ca
  3. Womenshealth.gov
  4. Nlm.nih.gov


Kategorie:Ciąża - informacje

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: