Czosnek i jego właściwości.

Czosnek obecnie najbardziej znany jest jako przyprawa do posiłków. Jednak od wielu lat, służy on również jako lekarstwo, które zapobiega oraz leczy wiele chorób takich jak: nadciśnienie tętnicze krwi, miażdżyca, podwyższony cholesterol, choroba wieńcowa czy inne zaburzenia ze strony układu krwionośnego. Obecne badania pokazują, że faktycznie może mieć on wpływ na spowolnienie rozwoju miażdżycy i obniżenie ciśnienia krwi.

Choroby serca i naczyń krwionośnych to nie jedyny obszar w którym zastosowanie znalazł czosnek. Jest on również stosowany w celu zapobiegania pojawienia się nowotworów, w leczeniu przerostu prostaty, kataru siennego, astmy, cukrzycy, nudności w czasie podróży, bólów różnego pochodzenia, reumatyzmu a także przeziębienia i grypy. Czosnek stosowany jest również zewnętrznie – niektórzy używają go przy zakażeniach grzybiczych, brodawkach, odciskach. Istnieją dowody potwierdzające korzystny wpływ tej rośliny na skórne infekcje grzybicze, natomiast skuteczność w przypadku odcisków czy brodawek wciąż jest wątpliwa.

Co zawiera więc w sobie czosnek, że znalazł zastosowanie w leczeniu tak wielu dolegliwości?

Za działanie czosnku, jak również jego specyficzny zapach odpowiada głównie allicyna. Ta aktywna substancja posiada szerokie właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przecipasożytnicze i przeciwwirusowe. Ciekawym faktem jest to, że allicyna powstaje dopiero podczas krojenia, miażdżenia ząbków czosnku, ponieważ dochodzi wówczas do reakcji alliiny z enzymem allinazą i efektem tej reakcji jest właśnie powstanie allicyny. Za działanie czosnku odpowiadają w mniejszym stopniu także związki siarki.

garlic-1144921_1280Warto pamiętać, że allicyna jest związkiem nietrwałym i np. zbyt długie podgrzewanie czosnku pozbawia go cennych właściwości. Dlatego też, dodawajmy go pod koniec przygotowywania potrawy a na nie zaś na początku. Pozbawianie czosnku zapachu również zmniejsza lub całkowicie usuwa zawartą allicynę.

Przyjmowanie czosnku może powodować takie objawy uboczne jak nieświeży oddech, wysypka skórna, rozstrój żołądka.

Przeprowadzono wiele badań sprawdzających skuteczność przyjmowania czosnku w leczeniu przeziębienia. Większość z nich jednak jest zbyt niskiej jakości aby wysuwać na tej podstawie twarde wnioski. Wykazywały one zmniejszony odsetek zachorowań wśród grupy osób suplementujących czosnek w stosunku do grupy placebo, jak również krótsze utrzymywanie się objawów.  Nie mniej jednak, nie ma niezbitego dowodu potwierdzającego wpływ czosnku na zapobieganie czy leczenie przeziębienia.


Ważne!

Czosnek hamuje krzepnięcie krwi – nasila przez to działanie leków przeciwzakrzepowych takich jak: aspiryna (zawarta m.in. w lekach: Acard, Polocard, Aspirin), warfaryna (Warfin), klopidogrel  (Plavix, Areplex, Agregex), przez co zwiększa ryzyko krwawień.

Czosnek przyspiesza wydalanie z organizmu leków stosowanych w leczeniu HIV/ AIDS.

Izoniazyd (Rifamazid, Nidrazid) stosowany w leczeniu gruźlicy może nie wchłonąć się w wystarczającym stopniu podczas jednoczesnego przyjmowania czosnku, co może wpływać na nieefektywne leczenie.

Czosnek może też zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.


Źródła:

  1. Ncbi.nlm.nih.gov
  2. Ncbi.nlm.nih.gov
  3. Ncbi.nlm.nih.gov
  4. Webmd.com
  5. Ncbi.nlm.nih.gov
  6. Cochrane.org
  7. Umm.edu


Kategorie:Grypa i przeziębienie, Witaminy, minerały i zioła

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: