Przeziębienie i grypa – leczenie.

Mimo, iż w radiu czy telewizji ciągle słyszymy o kolejnym wspaniałym lekarstwie na przeziębienie czy grypę, naukowcy zajmujący się tym tematem wspólnie przyznają, że nie ma leku na przeziębienie. Najlepszą obroną jest zapobieganie infekcji poprzez sposoby opisane w poprzednim artykule. Leki dostępne bez recepty mogą jedynie złagodzić objawy. Specjaliści często odradzają przyjmowanie w tym okresie jakichkolwiek medykamentów, ponieważ organizm  sam sobie poradzi z infekcją.

Amerykańska agencja rządowa FDA (Food and Drug Administration) zdecydowanie odradza stosowanie jakichkolwiek leków dostępnych bez recepty (OTC – over-the-counter) w leczeniu przeziębienia i kaszlu u dzieci poniżej 2. r.ż. ze względu na poważne efekty uboczne jakie mogą wystąpić i brak dowodów na ich skuteczność u tej grupy pacjentów. Jeśli u dziecka pojawi się gorączka, poradź się lekarza. Może on zalecić zastosowanie preparatu z ibuprofenem lub paracetamolem w celu zbicia wysokiej temperatury.  Nie powinno się również stosować aspiryny u dzieci poniżej 12 r.ż. FDA zaleca jednak, aby nie przyjmować tej substancji przez osoby poniżej 16. r.ż. chyba że lekarz zaleci inaczej.

woman-698988_960_720Leki OTC nie skrócą czasu trwania przeziębienia ale mogą złagodzić jego przebieg. W razie gorączki, bólów głowy, mięśni możesz zastosować paracetamol, ibuprofen czy właśnie aspirynę. Przy katarze możesz wspomóc się środkami udrażniającymi górne drogi oddechowe a przy bólu gardła preparatami  nawilżającymi, miejscowo znieczulającymi  śluzówkę czy też działającymi przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Jeśli męczy cię kaszel, pomóc może syrop lub tabletki, które albo ułatwią wykrztuszenie zalegającej wydzieliny albo zmniejszą odruch kaszlu. Przy wyborze odpowiedniego preparatu zawsze możesz poradzić się farmaceuty. Szczególnie dotyczy to sytuacji, jeśli jesteś przewlekle chory i stale przyjmujesz leki, kupujesz leki dla dziecka / kobiety ciężarnej / osoby starszej.

Pamiętaj również, że antybiotyki nie działają na infekcje wirusowe, więc ich zastosowanie byłoby nie tyle bezsensowne co wręcz szkodliwe, ze względu na liczne niepożądane działania które powodują. W przypadku wystąpienia grypy o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu, również zaleca się odpoczynek, pozostanie w łóżku aż spadnie temperatura ciała, przyjmowanie płynów, zażycie środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych w razie potrzeby. Lekarz może zalecić również leki przeciwwirusowe dostępne na receptę, których zastosowanie ma jednak sens tylko na początku infekcji.


Źródła:

  1. Permanent.access.gpo.gov
  2. Betterhealth.vic.gov.au
  3. Betterhealth.vic.gov.au
  4. Fda.gov
  5. Webmd.com
  6. Mayoclinic.org


Kategorie:Grypa i przeziębienie

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: