Alergia – jak zdiagnozować.

Jeśli myślisz, że możesz mieć alergię – skontaktuj się z lekarzem i opowiedz o swoich objawach, kiedy się one pojawiają i co wg ciebie może je powodować. Jeśli nie do końca wiadomo co może być alergenem, lekarz może zlecić ci wykonanie testów alergicznych. Jakie są rodzaje takich testów?

  • Skórne testy punktowe – raczej bezpieczne, tanie, polegające na naniesieniu zwykle na skórę przedramion kropli roztworów z potencjalnymi alergenami. Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie tego badania delikatnie nakłuwa skórę za pomocą igły. Jeśli jesteś uczulony na któryś z naniesionych alergenów, skóra w tym miejscu w ciągu 15 minut stanie się zaczerwieniona, swędząca. Następnie porównuje się średnicę rumienia / bąbla wywołanego przez substancję kontrolną do tego, który pojawił się pod wpływem naniesionego alergenu. Zaletą tej metody jest szybkie uzyskanie wyników i możliwość jednoczesnego przetestowania kilku alergenów. Test ten jest bezbolesny, pacjent może jednak odczuwać swędzenie o różnym stopniu nasilenia. Należy pamiętać, aby kilka dni przed badaniem odstawić leki przeciwalergiczne, ponieważ mogą one maskować rzeczywiste wyniki.

Czasem lekarz może zlecić podobny test, polegający na śródskórnym wstrzyknięciu roztworu alergenu. Nie jest  on jednak tak powszechny jak test punktowy.

  • Testy płatkowe – wykrywają alergie kontaktowe, będące wynikiem narażenia skóry na alergen. Najczęściej potencjalne alergeny umieszcza się na plecach pacjenta i obserwuje się te miejsca pod kątem wystąpienia zaczerwienienia czy pęcherzy.

Oba testy skórne należy przeprowadzać na skórze zdrowej, najlepiej w okresie wycofania się objawów choroby.

  • Testy z krwi – rzadziej wykonywane, zwykle wtedy, gdy pacjent nie może odstawić leków, mogących wpływać na wyniki testów skórnych (np. leków przeciwalergicznych) czy w sytuacjach, w których nie można postawić dokładnej diagnozy na podstawie wyników testów skórnych. Badanie to polega na oznaczaniu przeciwciał IgE dla różnych alergenów.
  • Testy prowokacyjne – podczas takiego testu, pacjent otrzymuje potencjalny alergen doustnie, donosowo, dooskrzelowo (w zależności czy alergia dotyczy jedzenia czy np. substancji wziewnych) a lekarz obserwuje reakcję organizmu. Test ten jest obciążony większym ryzykiem powikłań, dlatego może być wykonywany jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza.

W zależności od otrzymanych wyników, lekarz zaleci odpowiednie leczenie.


Źródła:

  1. Nlm.nih.gov
  2. Ncbi.nlm.nih.gov
  3. Nhs.uk
  4. Betterhealth.vic.gov.au
  5. Kidshealth.org


Kategorie:Alergia

Tagi: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: