Alergia – jak zdiagnozować.

Jeśli myślisz, że możesz mieć alergię – skontaktuj się z lekarzem i opowiedz o swoich objawach, kiedy się one pojawiają i co wg ciebie może je powodować. Jeśli nie do końca wiadomo co może być alergenem, lekarz może zlecić ci wykonanie testów alergicznych. Jakie są rodzaje takich testów?

  • Skórne testy punktowe – raczej bezpieczne, tanie, polegające na naniesieniu zwykle na skórę przedramion kropli roztworów z potencjalnymi alergenami. Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie tego badania delikatnie nakłuwa skórę za pomocą igły. Jeśli jesteś uczulony na któryś z naniesionych alergenów, skóra w tym miejscu w ciągu 15 minut stanie się zaczerwieniona, swędząca. Następnie porównuje się średnicę rumienia / bąbla wywołanego przez substancję kontrolną do tego, który pojawił się pod wpływem naniesionego alergenu. Zaletą tej metody jest szybkie uzyskanie wyników i możliwość jednoczesnego przetestowania kilku alergenów. Test ten jest bezbolesny, pacjent może jednak odczuwać swędzenie o różnym stopniu nasilenia. Należy pamiętać, aby kilka dni przed badaniem odstawić leki przeciwalergiczne, ponieważ mogą one maskować rzeczywiste wyniki.

800px-Measuring_allergic_reaction

Czasem lekarz może zlecić podobny test, polegający na śródskórnym wstrzyknięciu roztworu alergenu. Nie jest  on jednak tak powszechny jak test punktowy.

  • Testy płatkowe – wykrywają alergie kontaktowe, będące wynikiem narażenia skóry na alergen. Najczęściej potencjalne alergeny umieszcza się na plecach pacjenta i obserwuje się te miejsca pod kątem wystąpienia zaczerwienienia czy pęcherzy.

Oba testy skórne należy przeprowadzać na skórze zdrowej, najlepiej w okresie wycofania się objawów choroby.

  • Testy z krwi – rzadziej wykonywane, zwykle wtedy, gdy pacjent nie może odstawić leków, mogących wpływać na wyniki testów skórnych (np. leków przeciwalergicznych) czy w sytuacjach, w których nie można postawić dokładnej diagnozy na podstawie wyników testów skórnych. Badanie to polega na oznaczaniu przeciwciał IgE dla różnych alergenów.
  • Testy prowokacyjne – podczas takiego testu, pacjent otrzymuje potencjalny alergen doustnie, donosowo, dooskrzelowo (w zależności czy alergia dotyczy jedzenia czy np. substancji wziewnych) a lekarz obserwuje reakcję organizmu. Test ten jest obciążony większym ryzykiem powikłań, dlatego może być wykonywany jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza.

W zależności od otrzymanych wyników, lekarz zaleci odpowiednie leczenie.


Źródła:

  1. Nlm.nih.gov
  2. Ncbi.nlm.nih.gov
  3. Nhs.uk
  4. Betterhealth.vic.gov.au
  5. Kidshealth.org


Kategorie:Alergia

Tagi: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: