Alergia – leczenie.

Sposób leczenia alergii zależy od alergenu, który ją powoduje. Lekarz może zalecić ci stosowanie leków w celu kontrolowania objawów.

Najlepszym, choć nie zawsze możliwym sposobem trzymania symptomów pod kontrolą jest unikanie alergenów. I tak np. jeśli cierpisz na:

  • alergię pokarmową – uważaj na to co jesz, czytaj ulotki;
  • alergię na sierść zwierząt – unikaj kontaktu a jeśli masz w domu zwierzaka – często go myj;
  • alergię na pleśń – utrzymuj dom w czystości, często go przewietrzaj;
  • katar sienny – dowiedz się kiedy wzrasta stężenie pyłków, które cię uczulają; unikaj suszenia ubrań w tym czasie na dworze, długiego przebywania na trawiastych obszarach (np. w parku) szczególnie wczesnym rankiem, wieczorem i nocą kiedy stężenie pyłków jest większe.

Dostępne są również leki – zarówno bez recepty jak i na receptę – które łagodzą symptomy alergii.  Lekarz może również zalecić tzw. odczulanie, czyli stopniowe podawanie coraz większych ilości alergenów w celu przyzwyczajenia do nich organizmu. Zwykle ten sposób zalecany jest osobom z ciężką postacią alergii. Odczulanie może nie wyleczyć alergii, ale spowoduje, że będzie ona przebiegała łagodniej.

Jeśli zdecydujesz się na własną rękę sięgnąć po jakiś środek przeciwalergiczny, pamiętaj aby powiedzieć farmaceucie o lekach, które aktualnie przyjmujesz i obecnych chorobach, aby mógł wybrać dla ciebie najlepszy preparat.

Najpopularniejsze są leki przeciwhistaminowe (artykuł o nich dostępny jest tutaj: Leki przeciwhistaminowe). Występują w postaci tabletek, roztworów, kropli / spray’ów do nosa, kropli do oczu. Krople do oczu są wskazane przede wszystkim wtedy, jeśli odczuwasz objawy tylko  w okolicach oczu – pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie, swędzenie. Krople czy spraye do nosa, są natomiast zalecane jeśli objawy alergii ograniczają się tylko do tej części ciała.

Inną grupą leków są substancje udrażniające górne drogi oddechowe. Pamiętaj jednak, że krople/spray’e z tymi składnikami (np. ksylometazolina, oksymetazolina) powinny być stosowane tylko kilka dni, ponieważ w przeciwnym razie objawy mogą się nasilić.

Jeśli twoja skóra pod wpływem jakiegoś alergenu stała się swędząca i czerwona  możesz spróbować nawilżyć ją, użyć preparatu z substancją przeciwalergiczną (np. Fenistil żel) lub w cięższych przypadkach użyć sterydu (bez recepty – hydrokortyzon) aby zmniejszyć stan zapalny.

Na receptę dostępne są również: silniejsze leki przeciwhistaminowe, silniejsze sterydy, preparaty rozszerzające oskrzela, ale o ich zastosowaniu musi już zadecydować lekarz.


Źródło:

  1. Nhs.uk
  2. Webmd.com
  3. Nhs.uk
  4. Mayoclinic.org


Kategorie:Alergia

Tagi: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: