Alergia – leki przeciwhistaminowe.

Leki na alergię nie leczą przyczyny alergii, ale mogą istotnie łagodzić jej objawy. Są stosowane w leczeniu:

 • kataru siennego
 • alergicznego zapalenia spojówek
 • skórnego odczynu alergicznego
 • alergicznej reakcji na ugryzienie lub jad owadów
 • alergii pokarmowych o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu
 • poza tym leki przeciwhistaminowe mają zastosowanie w leczeniu bezsenności, wrzodów żołądka czy choroby lokomocyjnej

Jak już zostało wspomniane w jednym z wcześniejszych postów, podczas reakcji alergicznej, z komórek tucznych uwalniana jest m.in. histamina, która po połączeniu z odpowiednimi receptorami wywołuje typowe objawy alergii. Leki przeciwhistaminowe hamują wiązanie się histaminy z tymi receptorami, przez co zapobiegają pojawieniu się symptomów alergii.

Leki przeciwalergiczne występują w postaci tabletek, kapsułek, kropli do oczu, kropli / sprayów do nosa, roztworów, żelów. Część z nich dostępna jest tylko na postawie recepty lekarskiej, a część możesz nabyć bez problemu w pobliskiej aptece.

Leki te zostały podzielone na leki przeciwhistaminowe I generacji np. hydroksyzyna (w takich preparatach jak Atarax, Hydroxyzinum), dimetynden (Fenistil), klemastyna (Clemastinum), prometazyna (Polfergan, Diphergan), cyproheptadyna (Peritol) i II generacji (niektórzy wyodrębnili z obrębie tej grupy jeszcze III generację) np. loratadyna (m.in. Loratan, Flonidan, Claritine), cetyryzyna (Allertec, Alerzina, Amertil, Zyrtec), desloratadyna (Aerius, Hitaxa, Dynid), bilastyna (Clatra), lewocetyryzyna (Contrahist, Zyx, Zilola, Xyzal, Lirra), feksofenadyna (Telfexo, Allegra, Telfast).

Substancje należące do starszej generacji są obciążone większym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Jest to spowodowane ich oddziaływaniem nie tylko na receptory histaminowe ale także wiele innych receptorów w organizmie, w tym również na te występujące w ośrodkowym układzie nerwowym. Niesie to za sobą możliwość pojawienia się senności, zaburzeń koordynacji, koncentracji, zmęczenia, zawrotów głowy, splątania, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, zaburzeń ze strony układu oddechowego, krwionośnego lub moczowego. Leki nowszej generacji działają bardziej wybiórczo w stosunku do receptorów histaminowych, stąd pojawienie się działań niepożądanych jest znacznie mniej prawdopodobne. W badaniach klinicznych częstość ich występowania w przypadku feksofenadyny była podobna do częstości pojawiania się w grupie placebo. Wśród możliwych działań niepożądanych znajdują się bóle, zawroty głowy, reakcje nadwrażliwości, senność, zmęczenie, nudności, biegunka, świąd, wysypka, zaburzenia pracy serca.

Jeśli dany lek przeciwalergiczny powoduje u ciebie senność, przyjmuj go na noc. Pamiętaj także, aby szczególnie w przypadku stosowania leków należących do I generacji nie prowadzić pojazdów i nie obsługiwać maszyn. Badania przeprowadzone na lekach nowszej generacji nie wykazały takiego wpływu. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i jeśli dana osoba jest wrażliwa na określoną substancję, może pojawić się senność i zaburzenie zdolności prowadzenia pojazdów czy obsługiwania urządzeń mechanicznych. Dlatego też, najlepiej indywidualnie sprawdzić swoją reakcję na dany preparat przed wykonywaniem tych czynności.

Jeśli przyjmujesz już leki uspokajające czy nasenne unikaj jednoczesnego stosowania szczególnie leków I generacji, ponieważ efekt hamujący w stosunku do ośrodkowego układu nerwowego może się nasilić. Nie łącz również tych leków z alkoholem. Przeciwwskazaniem jest także przyjmowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych.

Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, cierpisz na schorzenia nerek, serca, wątroby, rozrost gruczołu krokowego, astmę, jaskrę, masz problemy z tarczycą skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem leków przeciwalergicznych.


Źródła:

 1. Webmd.com
 2. Chpl.com.pl
 3. Healthdirect.gov.au
 4. Sanofi-aventis.co.pl
 5. V046463.home.net.pl
 6. Nhs.uk
 7. Nhs.uk
 8. Fda.gov
 9. Webmd.com


Kategorie:Alergia

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: