Astma – podstawowe informacje.

Astma jest to choroba dróg oddechowych, związana z ich nadreaktywnością i przewlekłym stanem zapalnym. Typowe objawy to świszczący oddech, duszność, uczucie ciężkości w klatce piersiowej, kaszel nasilający się głównie nocą lub wczesnym rankiem.

Stan zapalny, który rozwija się w drogach oddechowych, powoduje że stają się one obrzęknięte i bardzo wrażliwe. Rozwija się tendencja do nadmiernej reakcji na pewne wdychane substancje. W takiej sytuacji, mięśnie zaciskają się zwężając światło oskrzeli a to z kolei powoduje, ze mniej powietrza dostaje się do płuc. Może również dojść do zwiększonej produkcji gęstego, lepkiego śluzu.

Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, zgłoś się do lekarza. Na podstawie wywiadu i określonych badań sprawdzi on co jest ich przyczyną.

Nie do końca wiadomo co powoduje astmę. Wpływ na zachorowanie może mieć obciążenie genetyczne – nie tylko astma  wśród spokrewnionych osób zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania, ale również inne choroby alergiczne typu egzema, katar sienny czy alergia pokarmowa.  Również stany alergiczne, które już są obecne, podnoszą ryzyko pojawienia się astmy. Poza tym, wpływ na zachorowanie może mieć także narażenie na dym papierosowy w dzieciństwie lub okresie płodowym i częste infekcje dróg oddechowych w ciągu pierwszych lat życia.

Jakie czynniki mogą wywoływać objawy?asthma-156094_960_720

 • infekcje dróg oddechowych – zwykle przeziębienie i grypa;
 • alergeny – pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza, również alergeny zawarte w pokarmie;
 • leki – najczęściej aspiryna, ibuprofen, β-blokery;
 • substancje drażniące drogi oddechowe – dym papierosowy, zanieczyszczenia atmosferyczne, chemiczne;
 • pokarmy zawierające siarczyny – m.in. ser żółty, skoncentrowane soki owocowe, dżemy, produkty przetworzone;
 • zmiany pogody;
 • emocje;
 • wysiłek fizyczny.

Objawy mogą przybrać łagodną postać i albo same ustępują, albo wystarczy podanie doraźnych leków które astmatyk powinien mieć zawsze przy sobie. Czasem jednak przybierają ostrzejszą formę i prowadzą do ataku astmatycznego, który może wymagać interwencji lekarza. Dlatego też ważne jest aby nie czekać tylko leczyć symptomy od razu jak je zauważysz.

Obecna wiedza na temat astmy i dostępne leczenie powodują, że chorzy mogą normalnie, aktywnie żyć. Pamiętaj, że im więcej wiesz na temat swojej choroby, tym lepiej możesz ją kontrolować. Aby leczenie było jak najbardziej efektywne, ważne jest również, aby ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.


Źródła:

 1. Nhs.uk
 2. Nhlbi.nih.gov
 3. Cdc.gov
 4. Healthdirect.gov.au


Kategorie:Astma

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: