Anafilaksja.

Alergia może przebiegać w sposób łagodny, umiarkowany lub ciężki. Anafilaksja to natomiast najcięższa reakcja alergiczna, do której dochodzi w ciągu kilku minut po ekspozycji na alergen. Początkowo objawy mogą być łagodne, jednak stan takiej osoby szybko się pogarsza. Typowe symptomy anafilaksji to:

 • obrzęk twarzy, w tym również powiek i ust
 • obrzęk gardła, języka
 • trudności z mówieniem
 • zaczerwienienie, pokrzywka na skórze
 • ból brzucha, wymioty, nudności
 • trudności w oddychaniu
 • spadek ciśnienia krwi
 • może dojść do utraty przytomności

Najczęstszą przyczyną anafilaksji jest jedzenie: orzechy, skorupiaki, produkty mleczne, z sezamem, z soją. Poza tym alergenem może być także jad owadów np. szerszenia, osy, pszczoły, leki np. penicylina czy aspiryna, rzadziej są to alergeny wziewne lub ćwiczenia fizyczne. Reakcja ta może dotyczyć każdego, choć w grupie zwiększonego ryzyka znajdują się osoby z chorobami alergicznymi np. astmą czy egzemą.

Jeśli podejrzewasz u siebie alergię, szczególnie kiedy ma ona dość ciężki przebieg, lub nie wiesz co może ją wywoływać, skonsultuj się z lekarzem. Być może niezbędne będzie wykonanie odpowiednich badań w celu zidentyfikowania alergenów.

Anafilaksja jest stanem wymagającym pomocy medycznej. Jeśli podejrzewasz jej wystąpienie u siebie lub kogoś innego – natychmiast zadzwoń po karetkę. Jedynym szybkim i skutecznym sposobem leczenia jest podanie adrenaliny (zwykle domięśniowo w udo). Adrenalina szybko „odwraca” objawy anafilaksji. Jeśli w przeszłości doświadczyłeś ciężkich reakcji alergicznych, porozmawiaj z lekarzem o wypisaniu recepty na zastrzyk z adrenaliną abyś w razie potrzeby miał ją pod ręką. W miarę możliwości unikaj również czynników, które powodują u ciebie ciężkie reakcje alergiczne.


Źródła:

 1. Betterhealth.vic.gov.au
 2. Nlm.nih.gov
 3. Webmd.com
 4. Nhs.uk


Kategorie:Alergia

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: