Astma – leczenie.

Jeśli wiesz co wywołuje u ciebie atak astmatyczny, w miarę możliwości unikaj tych czynników. W przypadku alergii na pyłki roślin ogranicz wychodzenie z pomieszczeń kiedy ich stężenie jest największe, czyli późnym rankiem i po południu. Nie otwieraj wówczas również okien. Porozmawiaj z lekarzem na temat leków przeciwalergicznych. Jeśli takim czynnikiem jest sierść zwierząt ogranicz z nimi kontakt, a jeśli masz zwierzątko w domu to postaraj się trzymać go z dala od twojej sypialni. Przy alergii pokarmowej – unikaj danego składnika pożywienia. Ale to oczywiście to tylko niektóre przykłady. Na TEJ stronie poznasz więcej wskazówek jak zminimalizować kontakt z różnymi alergenami.  Jedynego czynnika, którego nie powinieneś unikać jest aktywność fizyczna. Jeśli ona wywołuje u ciebie objawy astmy, skonsultuj się z lekarzem w celu dobrania takiego sposobu leczenia, który umożliwi ci pozostanie aktywnym.

Wywiad zebrany przez lekarza i odpowiednie badania, umożliwią dobór odpowiedniego dla ciebie sposobu leczenia. Wiele osób cierpiących na astmę poddana jest leczeniu przewlekłemu, polegającym na regularnym przyjmowaniu leków. Taki sposób leczenia pozwala kontrolować chorobę, choć należy pamiętać, że nie przerwie on nagłego ataku astmy. Wśród leków stosowanych w leczeniu przewlekłym wyróżniamy:

 • wziewne glukokortykosteroidy – hamują proces zapalny toczący się w drogach oddechowych. Stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza są raczej bezpieczne. Jednym z najczęściej występujących działań niepożądanych jest drożdżyca  błony śluzowej gardła i jamy ustnej. Aby temu zapobiec można płukać usta po inhalacji, stosować  odpowiednie inhalatory lub przeprowadzać inhalację przed posiłkami. Glukokortykosteroidy stosowane przez dłuższy okres czasu mogą powodować również uogólnione działania niepożądane takie jak osteoporoza czy zaćma, jednak prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest dużo mniejsze w porównaniu ze stosowaniem tych leków doustnie.

Wśród wziewnych glukokortykosteroidów znajduje się beklometazon (m.in. Cortare), budezonid (Miflonide, Pulmicort), cyklezonid (Alvesco), flutikazon (Flixotide), mometazon (Nasometin, Pronasal). Warto pamiętać, że maksymalne działanie tych leków pojawia się dopiero po kilku dniach od rozpoczęcia terapii.

 • długo działające β2-mimetyki – są to leki pobudzające receptory β2 zlokalizowane w drogach oddechowych. Efektem jest rozszerzenie oskrzeli. Leki te stosuje się tylko w połączeniu z glukokortykosteroidami. Zaliczamy tutaj salmeterol (Serevent), formoterol (Atimos, Oxis Turbuhaler), indakaterol (Onbrez Breezhaler). Na rynku są dostępne również preparaty które zawierają jednocześnie gukokortykosteroidy i β2-mimetyki np. Fostex, Seretide czy Symbicort Turbuhaler.

Zarówno β2-mimetyki jak i glukokortykosteroidy mogą być również stosowane ogólnie (w postaci doustnych tabletek czy płynu do infuzji). Niesie to jednak za sobą większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

 • teofilina – rozszerza oskrzela. Obecnie nie jest już tak często stosowana jak kiedyś. Znajduje się w takich preparatach jak Euphyllin CR, Theospirex retard, Theovent.
 • leki przeciwleukotrienowe – blokując receptory leukotrienowe rozszerzają oskrzela, zmniejszają wydzielanie śluzu i zwalczają proces zapalny. Są one stosowane doustnie. Do tej grupy leków zaliczamy: montelukast (Milukante, Singulair), zafirlukast (Accolate), zileuton (w Polsce niedostępny).
 • omalizumab – humanizowane przeciwciało monoklonalne, dostępne w postaci roztworu do wstrzykiwań Xolair. Stosowany jest w ciężkich przypadkach przewlekłej astmy alergicznej. Jeśli pamiętacie z poprzednich postów jak powstaje alergia (Alergia podstawowe informacje), to wiecie, że mają w tym swój udział przeciwciała IgE. Omalizumab wiąże się właśnie z tymi przeciwciałami przez co zmniejsza ich ilość i zapobiega rozwojowi reakcji alergicznej.
 • kromony –nie są powszechnie stosowane w terapii astmy. Ich przedstawiciel kromoglikan sodowy (np. Cromohexal) stabilizuje komórki tuczne przez co działa przeciwalergicznie.

Oprócz leków przyjmowanych przewlekle, w razie wystąpienia ataku astmy stosuje się leki doraźne, które szybko rozszerzą oskrzela. Lekiem pierwszego wyboru jest w takiej sytuacji szybko działający β2-mimetyk. Może to być salbutamol (np. Ventolin), fenoterol (Berotec N) czy terbutalina. Efekt ich działania pojawia się już po kilku minutach od inhalacji i utrzymuje się 3-5 godzin. Ważne jest, aby osoby cierpiące na astmę miały taki lek zawsze przy sobie i mogły go użyć kiedy tylko zauważą pierwsze objawy.

Innym lekiem, który również znajduje zastosowanie w doraźnym leczeniu astmy jest bromek ipratropium (Atrovent N). Szybko rozszerza oskrzela i zmniejsza wydzielanie śluzu. Może być on stosowany również w terapii przewlekłej.

Lekarz w oparciu o swoją wiedzę, stan chorego i stopień nasilenia objawów choroby dobiera odpowiednie leczenie. Pacjent powinien zostać dokładnie poinstruowany jak używać inhalatora, ponieważ na rynku jest ich kilka rodzajów i każdy się nieco różni. Pamiętajcie, że w razie wątpliwości zawsze możecie zgłosić się również do farmaceuty 🙂


Źródła:

 1. Ema.europa.eu
 2. Webmd.com
 3. Mayoclinic.org
 4. Nhlbi.nih.gov
 5. Nlm.nih.gov


Kategorie:Astma

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: