Czarnuszka w leczeniu alergii.

Czarnuszka siewna – Nigella sativa – a właściwie jej nasiona, wykorzystywane są na całym świecie w zapobieganiu i leczeniu bardzo wielu schorzeń, takich jak chociażby astma, choroby nowotworowe, choroby układu pokarmowego i układu krążenia. Nasiona czarnuszki bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe, proteiny, saponiny i alkaloidy. W olejku eterycznym obecnym w nasionach znajduje się charakterystyczny tymochinon, tymohydrochinon i nigellon.  Badania pokazały, że to głównie te substancje odpowiadają za działanie przeciwzapalne, a także hamują uwalnianie histaminy.

Nie istnieje wiele badań, które potwierdziłyby skutecznośNigella_sativa_-_Köhler–s_Medizinal-Pflanzen-227ć stosowania czarnuszki w leczeniu chorób alergicznych, jednak te które zostały do tej pory opublikowane, wskazują, że ta niezwykła roślina może efektywnie łagodzić objawy tych schorzeń. W jednym z badań przeprowadzonych na astmatykach, symptomy choroby znacznie się zmniejszyły, co pozwoliło obniżyć dawki stosowanych leków u tych osób. Inne badanie oceniało efekt stosowania czarnuszki na subiektywne odczucia pacjentów z chorobami alergicznymi i jednocześnie prowadzono u nich określone badania labolatoryjne. Nasilenie objawów choroby osłabło szczególnie w przypadku dzieci. W badaniach wykazano również bardzo niską toksyczność oleju z czarnuszki.

Nie została dokładnie określona odpowiednia dawka dzienna oleju z czarnuszki. Powinna być ona bowiem dostosowana chociażby do wieku i aktualnego stanu zdrowia. Nie znane są jeszcze interakcje do jakich dochodzi w połączeniu czarnuszki z innymi substancjami. Nie ma również danych na temat stosowania u kobiet w ciąży i podczas laktacji, dlatego nie zaleca się przyjmowania oleju z czarnuszki u tej grupy kobiet.

Myślę że roślina ta może okazać się ciekawą alternatywną dla osób cierpiących na choroby alergiczne. Podczas swojej praktyki aptecznej spotkałam już kilka osób, które zastąpiły leki p/alergiczne właśnie takim olejem i nie odczuwają objawów choroby. Były to jednak osoby, które deklarowały, że cierpią na alergię o łagodnym przebiegu. Nie zachęcam tutaj oczywiście do rezygnacji z dotychczasowego leczenia, jednak uważam, że olej z czarnuszki może okazać się pewną alternatywą dla alergików. Każdy organizm jest inny, i nie na każdego ta roślina będzie miała taki sam wpływ. Może jednak, nawet jeśli nie spowoduje ustąpienia objawów to chociaż złagodzi ich przebieg.

Jeśli zdecydujecie się wypróbować olej z czarnuszki postępujcie zgodnie z zaleceniami producenta, określonymi na opakowaniu. Jeśli nie jesteś pewien czy przy obecnym stanie zdrowia stosowanie czarnuszki będzie bezpieczne, skonsultuj się z lekarzem.


Źródła:

  1. Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna.
  2. Ncbi.nlm.nih.gov
  3. Ncbi.nlm.nih.gov
  4. Ncbi.nlm.nih.gov
  5. Ncbi.nlm.nih.gov
  6. Webmd.com


Kategorie:Alergia

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: