Sterydy donosowe – bezpieczeństwo stosowania.

Donosowe glikokortykosteroidy działają miejscowo przeciwzapalnie. Redukują swędzenie, zmniejszają wydzielanie śluzu, obrzęk oskrzeli. Są wskazane w przewlekłym leczeniu chorób dróg oddechowych – np. sezonowym lub całoroczny alergicznym nieżycie nosa, astmie oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). Przyjmowane powinny być regularnie, ponieważ efekt ich stosowania nie pojawia się od razu – potrzeba kilku dni aby lek rozwinął pełne działanie. Dlatego też, nie mają zastosowania przy ataku astmy.

Do sterydów donosowych zaliczamy:

 • beklometazon – np. Cortare
 • budezonid – np. Buderhin, Miflonide, Rhinocort, Tafen Nasal
 • cyklezonid – Alvesco
 • mometazon – np. Nasonex, Pronasal
 • flutykazon – np. Avamys, Fanipos, Flixotide

Preparaty te stosowane są jeden – dwa razy dziennie. Wiele osób ma obawy przed stosowaniem sterydów ze względu na możliwe działania niepożądane. W przypadku jednak podania tych substancji donosowo, ryzyko to jest znacznie mniejsze w stosunku do podawania sterydów ogólnoustrojowo – doustnie lub dożylnie. Stopień w jakim steryd zastosowany donosowo dostanie się do krążenia ogólnego przy przestrzeganiu zalecanego dawkowanie jest bardzo niewielki.  Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są te miejscowe – krwawienia z nosa, owrzodzenia błony śluzowej nosa, drożdżyce błony śluzowej jamy ustnej i gardła, chrypka.

W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, należy pamiętać o właściwej technice wykonania inhalacji, która opisana jest w ulotce leku.

 1. Przed użyciem preparatu trzeba oczyścić nos.
 2. Wstrząsnąć dozownik kilka razy (jeśli jest to pierwsze użycie, lub ponowne po kilkudniowej przerwie – należy kilkakrotnie nacisnąć dozownik z dala od nosa aż do pojawienia się jednolitej mgiełki).
 3. Końcówkę aplikatora umieścić w przedniej części nosa, dozownik kierując w stronę bocznej ściany a nie przegrody nosowej.
 4. Pochylić głowę delikatnie do przodu i nacisnąć dozownik jednocześnie wykonując wdech przez nos.
 5. Po użyciu oczyścić dozownik i założyć nasadkę.

Sterydy donosowe ostrożnie powinny być stosowane u dzieci, ponieważ istnieje ryzyko spowolnienia wzrostu. Zaleca się więc regularne pomiary wzrostu u dzieci długotrwale leczonych sterydami donosowymi. Monitorować należy również pacjentów z zaćmą lub jaskrą, ponieważ sterydy mogą prowadzić do rozwoju tych chorób.

Jeśli lekarz zaleci wam steryd donosowo nie bójcie się pytać o kwestie, które was w związku z tym interesują, podzielcie się swoimi obawami na temat tej grupy leków, jeśli je macie. Substancje te powinny znacząco poprawić jakość waszego życia a przy tym ryzyko wystąpienia działań niepożądanych (jeśli prawidłowo wykonujecie inhalacje) jest bardzo niewielkie. Jeśli mimo wszystko jesteście zdecydowani, że nie będziecie przyjmować sterydów, nawet miejscowo, poproście lekarza o inny preparat, ponieważ nieleczony nieżyt nosa może się rozwinąć i prowadzić do poważniejszych schorzeń.


Źródła:

 1. Lehnen J.,Opieka Farmaceutyczna. Choroby dróg oddechowych, s.74-77
 2. Webmd.com
 3. Nlm.nih.gov
 4. Medicineresources.nhs.uk
 5. Leki.urpl.gov.pl
 6. Ec.europa.euKategorie:Układ oddechowy

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

2 replies

Trackbacks

 1. Ostre zapalenie zatok – leczenie. – Wiarygodnie o zdrowiu!
 2. Przewlekłe zapalenie zatok – leczenie. – Wiarygodnie o zdrowiu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: