Aktywność fizyczna w ciąży.

Nie ma wątpliwości – jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, a także pozwala ci na to twój organizmaktywność fizyczna jest jedną z najlepszych rzeczy które możesz zrobić dla siebie i swojego maleństwa! Ćwiczenia z pewnością poprawią twoje samopoczucie oraz zwiększą poziom energii, wzmocnią mięśnie pleców, co pomoże złagodzić dolegliwości bólowe, a problem z zaparciami może się zmniejszyć lub ustąpić całkowicie dzięki przyspieszeniu pracy jelit. Podobnie jeśli chodzi o obrzęki i ból łydek  – poprawiając przepływ krwi chronimy organizm przed zastojem płynów i tym samym zmniejszamy te objawy. Poza tym, aktywność fizyczna zmniejsza poziom stresu, co może również pomóc ci lepiej spać. Polepsza się twój wygląd, co poprawia także twoją kondycję psychiczną. Dzięki ćwiczeniom, twoje ciało jest lepiej przygotowane do porodu, co powoduje, że prawdopodobnie szybciej wrócisz do formy po narodzinach dziecka. Istnieją również badania wykazujące, iż ćwiczenie w czasie ciąży może zmniejszać ryzyko komplikacji.

Jeśli do tej pory nie uprawiałaś żadnych sportów wykorzystaj ten czas aby to zmienić. Zacznij od ćwiczeń o małym natężeniu trwających ok. 30 minut 3-5 razy w tygodniu. Znajdź dyscyplinę która sprawia ci przyjemność, gdyż w innym wypadku prawdopodobnie ją porzucisz. Możesz chociażby chodzić na basen czy spacerować. Jednocześnie pamiętaj – każda aktywność fizyczna jest lepsza od żadnej!

Jeśli natomiast byłaś aktywna przed ciążą, możesz to kontynuować z pewnymi modyfikacjami. Pamiętaj, aby nie doprowadzać do wzrostu tętna powyżej 140 uderzeń na minutę. Jeśli uprawiasz sport zawodowo skonsultuj się z lekarzem, aby dana aktywność nie zagrażała bezpieczeństwu dziecka. Ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności nie zwiększają ryzyka przedwczesnego porodu, poronienia czy urodzenia dziecka o niskiej masie ciała.

Podczas ciąży możesz tańczyć, pływać, chodzić na aerobik (szczególnie polecany jest aerobik wodny), jeździć na rowerze, spacerować. Możesz łączyć ćwiczenia cardio z siłowymi i rozciągającymi unikając przy tym yoga-309782_960_720podskakiwania. Niezależnie od tego na jaką aktywność się zdecydujesz po porozumieniu z lekarzem – uważnie słuchaj swojego ciała! Wiele kobiet odczuwa zawroty głowy szczególnie na początku ciąży. Z czasem przesuwa się środek ciężkości,  co powoduje, że łatwiej jest stracić równowagę. Jeśli zauważysz u siebie nadmierne zmęczenie, kołatanie serca, skrócenie oddechu, zaczniesz odczuwać ból głowy, brzucha, ból w klatce piersiowej lub poczujesz się słabo – przerwij ćwiczenia. Prawdopodobnie twój organizm sygnalizuje ci, że są one zbyt intensywne. Ważne jest również, aby nie przegrzewać organizmu, więc nie przemęczaj się zbytnio w upalne dni. Nie zaleca się też wykonywania wówczas żadnych ćwiczeń na dworze, ponieważ wzrost temperatury powyżej 39oC stwarza niebezpieczeństwo dla płodu.

Czasem lekarz może odradzić aktywność fizyczną. Dotyczy to sytuacji kiedy np. matka cierpi na określone choroby serca, płuc, ma krwawienia z pochwy, nadciśnienie ciążowe, a także kiedy istnieje ryzyko przedwczesnego porodu.

Podczas ciąży zaleca się unikania ćwiczeń które wymagają leżenia na plecach (np. brzuszki), skakania, nagłych zmian kierunku, sportów kontaktowych, nurkowania, aktywności przy których ryzyko upadku jest większe np. jazdy konnej czy jazdy na nartach. Nie zapominaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu, aby zapobiec przegrzaniu organizmu i odwodnieniu.

Aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem w trakcie ciąży, jeśli przebiega ona bez powikłań. Pamiętaj jednak, aby przede wszystkim słuchać swojego ciała i wymagać od siebie tyle, na ile pozwala ci organizm.


Źródła:

  1. Healthline.com
  2. Mayoclinic.org
  3. Webmd.com
  4. Kidshealth.org
  5. Kidshealth.orgKategorie:Ciąża - informacje

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: