Ból gardła – podstawowe informacje.

W większości przypadków, ból gardła powodowany jest przez wirusy, więc antybiotyki nie mają zastosowania w jego leczeniu.  Czasem jednak (20 – 30% dzieci i 5 – 15% dorosłych), dolegliwości te wywoływane są przez bakterie np. paciorkowcowe zapalenie gardła. Wśród innych przyczyn wyróżnić możemy grzyby, ciała obce w przełyku lub gardle, suche powietrze, alergeny, substancje drażniące np. alkohol, czy też zanieczyszczenia (m.in. dym papierosowy).

Jeśli nasz układ odpornościowy nie jest wystarczająco silny, jeśli chorujemy na różne alergie, na chorobę refleksową przełyku, lub też kiedy zwyczajnie mamy kontakt z osobami zakażonymi – ryzyko pojawienia się bólu gardła jest większe. Również pora roku i pogoda ma znaczenie – np. zimne powietrze może podrażniać śluzówkę gardła.

Chorzy różnie opisują swoje dolegliwości. Może to być drapanie, pieczenie, kłucie, swędzenie, ból. Pojawić się może obrzęk, suchość, trudność z przełykaniem, chrypka, ból podczas mówienia.

Czasem ciężko jest odróżnić zakażenie wirusowe od bakteryjnego. Za wirusowym przemawia towarzyszący mu kaszel, katar, kichanie, łzawienie oczu, łagodne bóle całego ciała, niska gorączka. Natomiast wysoka gorączka, czerwone, obrzęknięte migdałki, czasem z białym nalotem, nudności, wymioty, powiększone węzły chłonne, wysypka, bardzo złe samopoczucie – zwykle świadczą o bakteryjnym pochodzeniu objawów. Zdarza się, że nawet lekarz nie jest w stanie odróżnić zapalenia gardła pochodzenia wirusowego od bakteryjnego i potrzebne są wówczas odpowiednie badania w celu określenia rodzaju drobnoustrojów.

Jak już wspomniałam na początku, przy wirusowym zapaleniu gardła nie stosuje się antybiotyków. Większość infekcji ustępuje sama w przeciągu 1-2 tygodni. Można w tym czasie wspomóc się środkami dostępnymi bez recepty w aptece, o których jest mowa w kolejnym poście (Ból gardła – czym leczyć). Antybiotyki mogą być jednak potrzebne przy bakteryjnym pochodzeniu infekcji.

W czasie infekcji:

  • pij dużo płynów – nie wysuszaj gardła, aby nie nasilać dolegliwości;
  • unikaj posiłków, które powodują ból przy połykaniu – jedz „miękkie” posiłki;
  • schłodzone napoje mogą złagodzić ból;
  • często przewietrzaj mieszkanie, utrzymuj w nim odpowiednią temperaturę;
  • odpoczywaj i unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego.

Jeśli dolegliwości nie mijają, a ból gardła utrzymuje się dłużej niż tydzień – zgłoś się do lekarza. Podobnie jeśli pojawią się problemy z połykaniem lub oddychaniem, zauważysz ropę na tylnej ścianie gardła, krew w ślinie lub flegmie, lub nadmierne wydzielanie śliny w przypadku małych dzieci.


Źródła:

  1. Healthdirect.gov.au
  2. Cdc.gov
  3. Kidshealth.org
  4. Newsinhealth.nih.gov
  5. Kidshealth.org


Kategorie:Ból gardła

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: