Karmienie piersią – czy warto?

Wiele organizacji zajmujących się zdrowiem, w tym również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zaleca karmienie noworodków wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, a następnie stopniowe rozszerzanie diety o produkty uzupełniające. Rekomenduje się karmienie piersią przez 2 lata lub nawet dłużej.

Mniej niż 40% noworodków jest karmionych wyłącznie piersią przez 6 pierwszych miesięcy, a szacuje się, że gdyby proces ten dotyczył każdego dziecka, śmiertelność wśród dzieci zmniejszyłaby się o ok. 800 000 przypadków w ciągu roku.

Jakie korzyści czerpie dziecko karmione piersią?

Dostarczane są mu wszystkie substancje niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju

Mleko matki zawiera wszystkie składniki potrzebne dziecku w odpowiednich ilościach (z wyjątkiem witaminy D, którą należy dodatkowo suplementować) i jest niezaprzeczalnie najlepszym pokarmem dla niemowląt. Przez pierwsze 6 miesięcy nie ma potrzeby podawania dziecku jakiegokolwiek innego jedzenia, w tym również wody. Skład mleka z czasem ulega modyfikacji w zależności od potrzeb dziecka.

Wzmacniana jest jego odporność

Mleko matki bogate jest m.in. w tłuszcze, białka, witaminy, hormony, minerały, a także substancje przeciwbakteryjne. Dzieci karmione piersią rzadziej łapią infekcje i są hospitalizowane w porównaniu z dziećmi karmionymi mlekiem modyfikowanym. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko pojawienia się biegunki, infekcji ucha, infekcji dróg oddechowych, jak również wystąpienia alergii, astmy, cukrzycy, otyłości, a także nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome).

Łatwiej przebiega u niego proces trawienia

Mleko matki jest znacznie łatwiej trawione przez dziecko niż mleko modyfikowane. Przekłada się to też na mniejszą częstotliwość występowania biegunek i zaparć.

Zaspokojona jest jego potrzeba bezpieczeństwa i czułości

Karmienie piersią stwarza wyjątkową relację między matką w dzieckiem. Zwiększa emocjonalne przywiązanie i bliskość. Dla dziecka, ten proces nie ogranicza się tylko do uzyskania pokarmu, ale również daje mu tak bardzo potrzebne w tym okresie bezpieczeństwo i czułość.

Wyższe IQ

Pewne badania wykazały, że dzieci karmione piersią mają nieco wyższe IQ niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym.

karmienie piersią

Karmienie piersią niesie ze sobą również korzyści dla matki. Oprócz  bliskości z maluchem, kontakt fizyczny zwiększa poczucie bezpieczeństwa i poprawia samopoczucie. Karmienie piersią daje niepowtarzalną możliwość stworzenia unikalnej więzi między mamą a dzieckiem.

Mleko matki nic nie kosztuje, natomiast mleko modyfikowane to spory wydatek. Karmienie piersią jest też w pewnym sensie łatwiejsze. Nie trzeba wyparzać butelek i smoczków, kupować i przygotowywać jedzenia, sprawdzać temperatury, więc jest to nie tylko oszczędność pieniędzy ale i czasu. 

Karmienie piersią przyspiesza również obkurczenie macicy i pozwala zużyć dodatkowe kalorie, co może przyspieszyć powrót do formy po porodzie. Badania pokazują, że karmienie piersią zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka piersi, jajnika, cukrzycę, choroby układu krążenia i depresję poporodową.

Karmienie piersią noworodka nie wiąże się jednak z samymi zaletami i przyjemnościami. Czasem może być męczące, ponieważ nikt nie wyręczy mamy w tym obowiązku (chyba że odciągnie ona mleko za pomocą laktatora). Może więc wiązać się to z większym zmęczeniem i przytłoczeniem. Poza tym, wiele kobiet ma problemy z prawidłowym przystawieniem dziecka do piersi, co często rodzi frustrację i zniechęcenie do takiej formy karmienia maluszka. Warto w takich sytuacjach poprosić o pomoc doradcę laktacyjnego.

Nie zawsze karmienie piersią jest  możliwe. W pewnych stanach chorobowych dziecko musi być karmione mlekiem modyfikowanym. W dzisiejszych czasach coraz częściej jednak jest to świadomy wybór kobiety. Pamiętajmy jednak, że mleko modyfikowane nigdy nie zastąpi o wiele bardziej wartościowego mleka matki. 

Odpowiadając na pytanie tytułowe – zdecydowanie warto karmić piersią, jeśli tylko jest to możliwe!


Źródła:

  1. Who.int
  2. Who.int
  3. Who.int
  4. Eclkc.ohs.acf.hhs.gov
  5. Womenshealth.gov
  6. Kidshealth.org
  7. Hpb.gov.sg


Kategorie:Karmienie piersią

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: