Karmienie piersią – czy warto?

Wiele organizacji zajmujących się zdrowiem, w tym również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zaleca karmienie noworodków wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, a następnie stopniowe rozszerzanie diety o produkty uzupełniające. Rekomenduje się karmienie piersią przez 2 lata lub nawet dłużej.

Mniej niż 40% noworodków jest karmionych wyłącznie piersią przez 6 pierwszych miesięcy, a szacuje się, że gdyby proces ten dotyczył każdego dziecka, śmiertelność wśród dzieci zmniejszyłaby się o ok. 800 000 przypadków w ciągu roku.

Jakie korzyści czerpie dziecko karmione piersią?

 • Dostarczane są mu wszystkie substancje niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju

Mleko matki zawiera wszystkie składniki potrzebne dziecku w odpowiednich ilościach (z wyjątkiem witaminy D, którą należy dodatkowo suplementować). Przez pierwsze 6 miesięcy nie ma potrzeby podawania dziecku jakiegokolwiek innego jedzenia, w tym również wody. Skład mleka z czasem ulega modyfikacji w zależności od potrzeb dziecka.

 • Wzmacniana jest jego odporność

Mleko matki bogate jest m.in. w tłuszcze, białka, witaminy, hormony, minerały, a także substancje przeciwbakteryjne. Dzieci karmione piersią rzadziej łapią infekcje i są hospitalizowane w porównaniu z dziećmi karmionymi mlekiem modyfikowanym. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko pojawienia się biegunki, infekcji ucha, infekcji dróg oddechowych, jak również wystąpienia alergii, astmy, cukrzycy, otyłości, a także nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome).

 • Łatwiej przebiega u niego proces trawienia

Mleko matki jest znacznie łatwiej trawione przez dziecko niż mleko modyfikowane. Przekłada się to też na mniejszą częstotliwość występowania biegunek i zaparć.

 • Zaspokojona jest jego potrzeba bezpieczeństwa i czułości

Karmienie piersią stwarza wyjątkową relację między matką w dzieckiem. Zwiększa emocjonalne przywiązanie i bliskość.

 • Wyższe IQ

Pewne badania wykazały, że dzieci karmione piersią mają nieco wyższe IQ niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym.

karmienie piersią

Karmienie piersią niesie ze sobą również korzyści dla matki. Oprócz zwiększenia bliskości, kontakt fizyczny zwiększa poczucie bezpieczeństwa i poprawia samopoczucie. Mleko matki nic nie kosztuje natomiast mleko modyfikowane to spory wydatek. Karmienie piersią jest też w gruncie rzeczy łatwiejsze. Nie trzeba wyparzać butelek i smoczków, kupować i przygotowywać jedzenia, sprawdzać temperatury, więc jest to nie tylko oszczędność pieniędzy ale i czasu. Karmienie piersią przyspiesza również obkurczenie macicy i pozwala zużyć dodatkowe kalorie, co może przyspieszyć powrót do formy po porodzie. Badania pokazują, że karmienie piersią zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka piersi, jajnika, cukrzycę, choroby układu krążenia i depresję poporodową.

Nie zawsze karmienie piersią jest jednak możliwe. W pewnych stanach chorobowych dziecko musi być karmione mlekiem modyfikowanym. W dzisiejszych czasach coraz częściej jednak jest to świadomy wybór kobiety. Pamiętajmy jednak, że mleko modyfikowane nigdy nie zastąpi o wiele bardziej wartościowego mleka matki.


Źródła:

 1. Who.int
 2. Who.int
 3. Who.int
 4. Eclkc.ohs.acf.hhs.gov
 5. Womenshealth.gov
 6. Kidshealth.org
 7. Hpb.gov.sg


Kategorie:Karmienie piersią

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: