Ząbkowanie u niemowlaka – objawy i ich łagodzenie.

Ząbkowanie bywa dość frustrującym okresem zarówno dla maluchów jak i dla ich rodziców. Wiedza na temat tego procesu i sposobów złagodzenia jego przebiegu może pomóc ci przejść przez ten czas łagodniej.

Ząbkowanie – kiedy?

Każde dziecko rozwija się w innym tempie i pierwsze ząbki mogą pojawić się w różnym czasie. U jednego będzie to w wieku kilku miesięcy, a u drugiego np. po ukończeniu roku. Oczywiście zęby są już wykształcone (choć jeszcze niewidoczne) kiedy maluch przychodzi na świat.

Ząbkowanie – objawy.

Pierwsze objawy ząbkowania to zwykle obfite ślinienie i chęć gryzienia wszystkiego. Jedne dzieci przechodzą cały ten proces bezboleśnie, natomiast inne mogą być wówczas marudne, rozdrażnione, mieć problemy ze spaniem czy jedzeniem. Opuchnięte, zaczerwienione, wrażliwe dziąsła mogą powodować lekki wzrost temperatury, ale ząbkowanie  raczej nie jest przyczyną wysokiej gorączki czy biegunki. Warto pamiętać, że w okresie ząbkowania zmienia się też system odpornościowy dziecka i jest ono wtedy bardziej podatne na różne infekcje. Jeśli więc masz wątpliwości co do tego, czy dane objawy są spowodowane wyrzynaniem się pierwszych ząbków czy może świadczą o chorobie, skontaktuj się z lekarzem.

zabkowanie-min

Ząbkowanie bywa dość frustrującym okresem zarówno dla maluchów jak i dla ich rodziców.

Ząbkowanie: oto kilka wskazówek, jak sobie z nim radzić:

  • wycieraj wydostającą się ślinę z buzi dziecka, aby skóra wokół nie uległa podrażnieniu;
  • delikatnie masuj dziąsła przy pomocy palca lub specjalnej szczoteczki;
  • daj dziecku coś do żucia – może być to gryzak lub ręcznik. Możesz umieścić je wcześniej w lodówce, aby schłodzone przyniosło dziecku ulgę. Pamiętaj jednak, by nie było zbyt zimne, bo wówczas może dodatkowo podrażnić dziąsła;
  • jeśli twoje dziecko je już stałe pokarmy, możesz karmić je schłodzonym jedzeniem;
  • użyj butelki, jeżeli łagodzi dolegliwości u dziecka, ale napełnij ją wodą – soki i mleko mogą przyczyniać się do rozwoju próchnicy;
  • jeśli maluch jest wyjątkowo marudny możesz podać mu paracetamol lub ibuprofen.

Czego nie robić?

  • Nie podawaj dziecku niczego zamrożonego!
  • Nie wcieraj alkoholu w dziąsła dziecka!
  • Nie podawaj dziecku aspiryny!

Ważne!

Nie zaleca się stosowania na dziąsła żelów z substancjami miejscowo znieczulającymi (m.in. Calgel, Bobodent, Dentinox T) u dzieci poniżej 2 r.ż., chyba że na zlecenie lekarza. Jest to spowodowane wystąpieniem niepożądanych działań po przekroczeniu zalecanej dawki lidokainy, takich jak: wymioty, splątanie, drgawki. Ponadto, substancja ta może powodować trudności z przełykaniem i zwiększać ryzyko zadławienia. Może zaburzać ona pracę serca i układu nerwowego. Dane te dotyczą co prawda większych stężeń lidokainy niż te, które stosowane są w żelach przeznaczonych dla niemowląt, jednak należy pamiętać, że działanie znieczulające w tym przypadku trwa krótko, więc łatwo przekroczyć zalecane dawkowanie. Po drugie, nie da się określić ile żelu już naniesiono na dziąsła malucha i czy nie było go za dużo. Dlatego też, FDA (Food and Drug Administration) nie zaleca stosowania żeli z lidokainą u dzieci poniżej 2. r.ż.


Czy ten post był dla Ciebie przydatny? Jeśli tak, zalajkuj mój profil na Facebooku (klik!) – będzie to dla mnie ogromną motywacją do dalszego tworzenia wiarygodnych artykułów!


Źródła:

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/news/fullstory_157342.html

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002045.htm

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/teeth-development-in-children

http://kidshealth.org/en/parents/teething.html?WT.ac=ctg#

 Kategorie:Zdrowie dziecka

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: