Żylaki kończyn dolnych – przyczyny i objawy.

Serce pompuje krew do płuc, gdzie dochodzi do wymiany gazowej. Taka utlenowana krew wraca do serca po czym transportowana jest przez aortę do mniejszych naczyń krwionośnych i docelowo do komórek naszego ciała. Następnie krew już uboga w tlen z powrotem wraca do serca. Tak w dużym uproszczeniu krąży krew w naszym organizmie. Nietrudno sobie wyobrazić, że znacznie łatwiej przebiega transport krwi od serca do naszych komórek niż odwrotnie. Aby krew mogła wrócić wbrew grawitacji do serca, organizm został wyposażony w zastawki, czyli specyficzne fałdy chroniące przez cofaniem się krwi. Jeśli są one w pełni sprawne, krew jest prawidłowo transportowana w górę i nie zalega w naczyniach. Może się natomiast zdarzyć, że zastawki te są słabe bądź uszkodzone i nie są w stanie odpowiednio wykonywać swojej pracy. To w kolei powoduje zastój krwi w nogach i wzrost ciśnienia w naczyniach, co z kolei prowadzi do poszerzania naczyń i rozwoju żylaków.

Żylaki to poszerzone, wybrzuszone, poskręcane żyły, często widoczne zaraz pod powierzchnią skóry. Mogą mieć czerwony lub zielony kolor. Najczęściej dotyczą nóg ze względu na to, że właśnie naczynia krwionośne w nogach muszą wykonać najcięższą pracę, aby przetransportować krew do serca.  Są powszechnym schorzeniem, na które najbardziej narażone są osoby obciążone genetycznie, w podeszłym wieku, kobiety w ciąży, osoby które przez długi czas w ciągu dnia stoją w jednej pozycji lub siedzą, a także osoby podnoszące ciężary. Bardziej na tą przypadłość podatne są również kobiety niż mężczyźni, a także osoby otyłe, prowadzące mało aktywny tryb życia, cierpiące na nadciśnienie tętnicze.żylaki

Jak wspomniałam powyżej, żylaki często są widoczne gołym okiem. Objawy, które mogą im towarzyszyć to:

  • obrzęk stóp, okolicy kostek;
  • obolałe, „ciężkie” nogi;
  • skurcze, głównie w okolicy łydek;
  • swędzenie nóg.

W ciężkich przypadkach, może dojść do stanu zapalnego skóry, owrzodzeń i niepoddających się leczeniu ran. Żylaki (zwłaszcza te duże) stwarzają ryzyko krwawienia (skóra pokrywająca żylaki jest cienka i łatwo można ją uszkodzić), powstania zakrzepu, rozwoju zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych czy zakrzepicy żył głębokich. Stany te są niebezpieczne dla zdrowia i mogą nieść za sobą zagrażające życiu powikłania.

Zgłosić się do lekarza należy, kiedy skóra w okolicy żylaka staje się swędząca/zaczerwieniona/ucieplona, pojawiają się rany lub wysypka, skóra w okolicy kostek i łydek staje się cieńsza/zmienia kolor, jeden z żylaków krwawi. Jeśli odczuwasz nasilający się ból nóg, objawy nie pozwalają ci wykonywać codziennych czynności – również powinieneś zgłosić się do lekarza.

W kolejnym poście dowiesz się czy można zapobiec pojawieniu się żylaków (Żylaki kończyn dolnych – jak zapobiegać).


Źródła:

https://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/vv

https://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/vv/atrisk

http://www.nhs.uk/conditions/Varicose-veins/Pages/Whatarevaricoseveins.aspx

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/varicoseveins.html

https://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/vv/signs

http://vasculardisease.org/flyers/focus-on-varicose-veins-flyer.pdf

http://womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/varicose-spider-veins.pdf

 Kategorie:Żylaki i obrzęki

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: