Czy jestem w ciąży?

Niektóre kobiety mają wewnętrzne przeczucie, że są w ciąży, już nawet od momentu zapłodnienia. Jednak dla większości pierwszą oznaką jest brak okresu. Jeśli myślisz, że możesz być w ciąży, to już pierwszego dnia planowanej miesiączki możesz wykonać test ciążowy. Przy jego prawidłowym wykonaniu, skuteczność sięga 97% – 99%. Warto oczywiście pamiętać, że będzie on wiarygodny jeśli minęło przynajmniej 7-10 dni od zapłodnienia. Działa on na zasadzie wykrywania w moczu hCG – ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Hormon ten wydzielany jest w organizmie kobiety już od momentu zagnieżdżenia się zarodka. Jego ilość zwiększa się w czasie, dlatego też im wcześniej wykonasz test tym trudniej będzie wykryć ten hormon.

Na rynku mamy kilka rodzajów testów. Testy ciążowe strumieniowe – wykrywające obecność hCG bezpośrednio ze strumienia moczu, a także testy ciążowe płytkowe, przy których pobiera się próbkę moczu do pojemnika a następnie kilka kropel przenosi na płytkę testu. Następnie należy poczekać kilka minut na wyniki. Zwykle pojawiają się one szybciej, choć badania pokazują, że najdokładniejszą ocenę uzyskuje się po 10 minutach. Przed wykonaniem takiego testu, dobrze jest zapoznać się z ulotką dołączoną od producenta. Wiarygodność wyniku zwiększa przeprowadzenie testu zaraz po przebudzeniu, oraz niepicie większej ilości płynów przed testem. Zwiększona objętość moczu spowoduje bowiem spadek stężenia hCG, przez co jest on trudniejszy do wykrycia. W zależności od firmy, wyniki są interpretowane zwykle za pomocą kresek bądź kolorów. Większość testów ma również pole kontrolne, pokazujące czy test działa poprawnie. Jeśli okaże się że nie, należy wykonać kolejny test.

Niektóre leki mogą wpływać na wyniki testu. Są to m.in. leki uspokajające, nasenne, moczopędne, przeciwdrgawkowe, leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona, prometazyna czy medykamenty stosowane w leczeniu niepłodności. Reszta preparatów (a nawet alkohol) nie powinny wpływać na wynik testu.

Jeśli uzyskasz wynik pozytywny, oznaczający ze jesteś w ciąży, udaj się do ginekologa aby to potwierdzić. Jeśli otrzymałaś wynik negatywny, ale dalej uważasz, że możesz być w ciąży, poczekaj tydzień i ponownie wykonaj test. Możesz również udać się do lekarza w celu rozwiania wątpliwości. Możliwe, że wykonałaś test zbyt wcześnie, kiedy jeszcze poziom hCG nie był wystarczający aby użyty test go wykrył.

W celu potwierdzenia ciąży, lekarz może przeprowadzić badanie krwi lub badanie moczu. Badanie krwi pozwala wykryć mniejsze ilości hCG i jest bardziej wiarygodne (99%).


Źródła:

http://www.aboutkidshealth.ca/

http://www.womenshealth.gov/pregnancy/before-you-get-pregnant/knowing-if-pregnant.html

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/pregnancy-testing

http://www.womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/pregnancy-test.html

http://www.aboutkidshealth.ca/

http://www.nhs.uk/chq/pages/2308.aspx?categoryid=54

http://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/hic-pregnancy-tests/hic-home-pregnancy-testKategorie:Etapy ciąży

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: