Ruszczyk kolczasty w leczeniu chorób żył.

Preparatów stosowanych przy chorobach żył jest dość dużo. Chciałabym skupić się na jednym z częściej stosowanych składników takich środków, jakim jest wyciąg z ruszczyka kolczastego. Ruszczyk kolczasty to krzew, który zawiera wiele aktywnych substancji. Wśród nich jest m.in. ruscyna, ruskogenina, neoruskogenina, flawonoidy, sterole, kumaryny i wiele innych. Największa koncentracja tych substancji jest w kłączu ruszczyka i to właśnie ta część jest głównie wykorzystywana w medycynie.

Ruszczyk kolczasty – skuteczność.

Substancje zawarte w ruszczyku pobudzając pewne receptory, powodują kurczenie naczyń żylnych. Zwiększając napięcie ścian naczyń poprawiają mikrokrążenie. Wywierają ochronne działanie na kapilary (naczynia włosowate),  zmniejszają zastój krwi w nogach, dzięki czemu przeciwdziałają powstawaniu obrzęków.  Ponadto flawonoidy zawarte w ruszczyku wzmacniają ściany naczyń, zmniejszają ich kruchość i pomagają utrzymać prawidłowy przepływ krwi. Badania przeprowadzone na ludziach potwierdziły korzystny wpływ tej rośliny na naczynia krwionośne. Znacząco zmniejszyły się objawy niewydolności naczyń, przy zachowaniu bezpieczeństwa stosowania i dobrej tolerancji.

ruszczyk

Substancje zawarte w ruszczyku powodują kurczenie naczyń żylnych.

Ruszczyk kolczasty – zastosowanie.

Ruszczyk może być zatem stosowany w leczeniu objawów niewydolności żylnej (obrzęki, zmęczone, ciężkie nogi, świąd, pieczenie, stany zapalne żył) i pomocniczo w leczeniu hemoroidów. Jeśli chodzi o stosowanie preparatów z ruszczykiem w czasie ciąży, to nie ma badań na ten temat. Nie odnotowano wad rozwojowych u dzieci, których matki w czasie ciąży przyjmowały takie leki. Badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały toksycznego działania na zarodek lub płód. Z własnego doświadczenia podczas pracy w aptece wiem, że lekarze w razie potrzeby zalecają kobietom ciężarnym leki z ruszczykiem.

Mimo, iż badania wykazały dobrą tolerancję organizmu w stosunku do wyciągu z ruszczyku, wśród możliwych działań niepożądanych znajdują się głównie dolegliwości dotyczące przewodu pokarmowego – biegunka, nudności, bóle brzucha, stany zapalne, a także bóle i zawroty głowy, zapalenie skóry czy skurcz oskrzeli.

Jeśli zdecydujecie się na stosowanie preparatu z ruszczykiem, pamiętajcie aby wybrać lek (np. Cyclo 3 Fort)  a nie suplement diety (np. Cyclo 4 Dios, Maxi 3 Vena, Cyclovena, Cyclodetramax, Multiflav).

Ze względu na swoje właściwości, ruszczyk można spotkać również w wielu kosmetykach – głównie tych, które przeznaczone są dla skóry naczyniowej, skłonnej do zaczerwienień i alergicznej. Poza tym dzięki działaniu drenującemu, zmniejszającemu przepuszczalność naczyń, obrzęki i poprawiającemu przepływ krwi i limfy, ruszczyk znajduje się także w preparatach ujędrniających i przeciwdziałających cellulitowi.


Źródła:

http://www.altmedrev.com/publications/6/2/126.pdf

https://imeds.pl/cyclo-3-fort

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11152059

http://www.altmedrev.com/publications/6/6/608.pdf

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12040966Kategorie:Żylaki i obrzęki

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: