Jaką ochronę przeciwsłoneczną wybrać?

Obecnie mamy bardzo duży wybór środków przeciwsłonecznych. Nie zawsze więc łatwo podjąć decyzję który preparat jest lepszy – z filtrami chemicznymi czy mineralnymi, w postaci kremu czy sprayu.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na stopień ochrony jaki daje nam określony preparat. Jest on oznaczony skrótem SPF (Sun Protection Factor). Mówi nam w jakim stopniu wydłuża się czas, po którym może pojawić się rumień po zastosowaniu tego środka, w stosunku do niestosowania żadnej ochrony przeciwsłonecznej. Niemniej jednak nie oznacza to wcale że po nałożeniu kremu z SPF50 możemy bezpiecznie spędzić kilka godzin na słońcu. Należy pamiętać, że żaden produkt nie chroni nas w 100%. Warto również wybrać taki preparat, który chroni nas nie tylko przed promieniowaniem UVB, ale również UVA. Niektórzy producenci podają wskaźniki IPD (Immediate Pigment Darkening) lub PPD (Persistent Pigment Darkening), które mówią o stopniu ochrony przed promieniowaniem UVA.

To czy wybrać krem, mleczko czy spray zależy w dużej mierze od naszym osobistych preferencji. Pamiętajcie tylko o tym, że użycie sprayu mimo, iż jest wygodniejsze, stwarza więcej zagrożeń. Osoby początkujące powinny bowiem uważać aby nie wdychać uwalnianej mgiełki, jako, że może ona drażnić płuca. Oczywiście należy unikać źródeł ognia ze względu na łatwopalność tych produktów.

Pamiętajmy aby chronić dzieci przed nadmiernym słońcem. Do apteki nierzadko przychodzi mama, która chciałaby krem z filtrem dla malutkiego dziecka z niewielką ochroną, „żeby się trochę opaliło”. Dlatego tak ważna jest edukacja w temacie zagrożeń jakie niesie promieniowanie słoneczne. Produkty z filtrem nie spowodują, że nasza skóra nie nabierze słonecznej opalenizny, ale dzięki filtrom opalanie stanie się bardziej bezpieczne. Dzieci do 6. miesiąca życia powinny być w jak największym stopniu chronione przed słońcem. Wychodząc z takim maluchem na dwór nie zapominajmy o lekkim ubraniu osłaniającym ręce i nogi, a także o nakryciu głowy. Posmarujmy również odsłonięte części ciała takim kremem z filtrem, który może być stosowany u tej grupy wiekowej.

Wiele preparatów zawiera jednocześnie filtry mechaniczne, inaczej fizyczne, pozostające na powierzchni skóry, które odbijają lub rozpraszają promienie świetlne, oraz filtry chemiczne, które wnikają głębiej do naskórka i pochłaniają promieniowanie. Zastosowanie dwóch rodzajów filtrów zwiększa zakres działania preparatu. Dzieciom do 1. roku życia, a także osobom o wrażliwej skórze zwykle zaleca się stosowanie filtrów mineralnych.

Jak stosować preparaty przeciwsłoneczne:

  • Użyj produktu z filtrem ok. 20 minut przed wyjściem na dwór nie zapominając o uszach, nosie, karku i ustach (są pomadki z filtrem).
  • Dermatolodzy zalecają użycie kremu w ilości odpowiadającej pojemności 1 kieliszka do pokrycia odkrytych partii ciał.
  • Zaleca się powtarzanie aplikacji co ok. 2 godziny a także po przebywaniu w wodzie i spoceniu się.
  • Jeśli ktoś przebywa w wodzie lub pływa może użyć preparatów wodoodpornych, które dłużej przetrwają w tych warunkach. Nie zmienia to jednak faktu, ze po wyjściu z wody należy ponownie nałożyć preparat.
  • Wychodząc na słońce pamiętajmy również o odpowiednim ubiorze, okularach przeciwsłonecznych, nakryciu głowy.

Źródła:

https://kidshealth.org/en/parents/sunscreen.html?WT.ac=p-woar

http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm258416.htm

http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/rr5104a3.htm

http://www.cdc.gov/cancer/skin/basic_info/sun-safety.htm

http://www.fda.gov/Radiation-EmittingProducts/RadiationEmittingProductsandProcedures/Tanning/ucm116445.htm

https://www.loc.gov/rr/scitech/mysteries/sunscreen.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3482794/Kategorie:Ochrona przeciwsłoneczna

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: