Promieniowanie UV.

Promieniowanie ultrafioletowe (UV – Ultraviolet) jest pewną forma energii niewidzialną dla człowieka. Naturalnym źródłem tego promieniowania jest słońce, a sztucznym np.: solarium, lampy do zwalczania drobnoustrojów, lampy rtęciowe, a także niektóre typy laserów. Są trzy główne typy promieniowania ultrafioletowego:

  • UVA
  • UVB
  • UVC

UVC jest całkowicie pochłanianie w atmosferze. Sztuczne promieniowanie UVC znalazło zastosowanie w lampach bakteriobójczych. U ludzi UVC absorbowane jest przez zewnętrzne warstwy naskórka. Przypadkowa nadmierna ekspozycja na ten rodzaj promieniowania może prowadzić do uszkodzenia rogówki czy ciężkiego poparzenia twarzy.

Promieniowanie UVB w większości absorbowane jest przez atmosferę, ale jego długość fali powoduje, że dociera również na ziemię i powoduje uszkodzenia naszego DNA. To właśnie UVB jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne, nowotwory skóry, a także zwiększa ryzyko rozwoju zaćmy. Najbardziej narażone są tutaj osoby pracujące na zewnątrz. UVB w większym stopniu niż UVA uszkadza komórki.

W największym stopniu jesteśmy narażeni na promieniowanie UVA. Stymuluje ono produkcję melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za kolor naszej skóry, a także włosów czy tęczówki. UVA – odmiennie w stosunku do UVB, nie jest zatrzymywane przez szyby w oknach. Przechodzi do głębszych warstw skóry, docierając do skóry właściwej. Również uszkadza DNA, choć nie w bezpośredni sposób jak UVB. Ostatnie badania pokazują, że promieniowanie UVA w większym stopniu niż UVB hamuje czynność układu immunologicznego, co z kolei może przyczyniać się do rozwoju nowotworu skóry.

uv

Promieniowanie UV powoduje nie tylko poparzenia i nowotwory skóry, ale jest również odpowiedzialne za jej przedwczesne starzenie.

Promieniowanie UV – skutki.

Promieniowanie UV powoduje nie tylko poparzenia i nowotwory skóry, ale jest również odpowiedzialne za jej przedwczesne starzenie, tzw. fotostarzenie. Dochodzi bowiem do zniszczenia włókien kolagenu i elastyny co w konsekwencji prowadzi do pojawiania się zmarszczek, nierówności skóry. Godziny spędzane na opalaniu, jak również częste poparzenia słoneczne mogą powodować pojawianie się plam i przebarwień. Skóra poddana takiemu działaniu traci swoją jędrność, staje się szorstka i zrogowaciała. Fotostarzenie jest jednym z długoterminowych efektów oddziaływania promieniowania UV na skórę. Może dać o sobie znać dopiero kilka lat później.

Nie każdy z nas jest w jednakowym stopniu narażony na promieniowanie ultrafioletowe. Jest to zależne od wielu czynników. Jednym z nich jest nasza karnacja – osoby z bardzo jasną skórą są bardziej narażone na poparzenia słoneczne niż osoby o ciemnej karnacji. Osoby po 50 r.ż. są również bardziej narażone na szkodliwe efekty promieniowania UV. Podobnie dzieci – im młodsze tym bardziej wrażliwe na promienie świetlne. Pamiętajmy również, że osoby, które już chorowały na nowotwór skóry lub wystąpił on u któregoś z członków rodziny, powinny w szczególności uważać na promieniowanie UV.

Promienie słoneczne mają też swoją dobrą stronę – dostarczają nam światło i ciepło, które z kolei poprawia nasze samopoczucie i stymuluje krążenie krwi. Dzięki nim nasza skóra może również produkować witaminę D, która ma istotny wpływ m.in. na nasze kości. Kilka minut dziennie spędzonych na słońcu wystarcza do syntezy odpowiedniej ilości tej witaminy w naszym organizmie.

Pamiętajmy więc, aby we wszystkim zachować zdrowy rozsądek i nie lekceważyć skutków jakie niesie ze sobą nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.


Źródła:

http://hps.org/hpspublications/articles/uv.html

https://www.aad.org/media/stats/prevention-and-care/sunscreen-faqs

http://www.fda.gov/Radiation-EmittingProducts/RadiationEmittingProductsandProcedures/Tanning/ucm116428.htm

 Kategorie:Ochrona przeciwsłoneczna

Tagi: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: