Leczenie syndromu suchego oka.

O zespole suchego oka pisałam w tym poście. Tym razem przyjrzymy się sposobom łagodzenia dolegliwości z nim związanych. W zależności od przyczyny, objawy mogą pojawiać się sporadycznie lub nawet powracać do końca życia z różnym nasileniem. Jeśli bowiem powodem jest choroba przewlekła, lub leki które przyjmować musimy ciągle, objawy związane z zespołem suchego oka również utrzymywać się będą przez cały okres trwania choroby lub stosowania tych lekarstw. Jeśli przyczyną jest klimatyzacja czy zanieczyszczenie powietrza, dolegliwości nie ustąpią jeśli nie zmienimy otoczenia.

Jest kilka sposobów aby zapobiegać objawom suchego oka, lub przynajmniej zmniejszyć już obecne dolegliwości:

  • Chroń oczy przed dymem papierosowym, kurzem, bezpośrednim nawiewem powietrza (np. klimatyzacja, wentylator);
  • Jeśli regularnie używasz komputera ustaw monitor tak, aby nie przemęczać wzroku – powinien on znajdować się na poziomie oczu lub trochę poniżej;
  • Spędzając kilka godzin dziennie przy telewizorze lub komputerze, rób regularnie przerwy – przynajmniej co godzinę. Podobnie przy czytaniu czy innych czynnościach wymagających koncentracji narządu wzroku;
  • Jeśli masz taką możliwość, nawilżaj otaczające powietrze za pomocą nawilżacza. Otwieraj okna chociaż na kilka minut w zimie i na dłużej w ciągu lata;
  • Niektórzy uważają, że dieta bogata w kwasy omega-3 pomaga zmniejszyć objawy suchego oka, jednak badania temu zaprzeczają.

Leczenie  syndromu suchego oka ma na celu uśmierzenie objawów. Może ono obejmować stosowanie preparatów do oka nawilżających jego powierzchnię, leków przeciwzapalnych, a w cięższych przypadkach zabiegi okulistyczne.

Łagodne i umiarkowane przypadki zespołu suchego oka zwykle leczy się za pomocą kropli, żeli i maści ocznych. W aptece jest szeroki wybór takich preparatów. Czasem trzeba wypróbować kilka rodzajów aby znaleźć ten, który najlepiej się u nas sprawdzi. Na co jednak dobrze jest zwrócić uwagę?

Suche oczy mogą powodować spory dyskomfort.

  • Konserwanty. Dodawane są do leków ocznych aby zapobiec rozwojowi bakterii wewnątrz opakowania. Nie są jednak obojętne dla naszych oczu. Długotrwale stosowane mogą wywoływać podrażnienia i nasilać objawy suchego oka. Dlatego też, jeśli mamy krótkotrwały problem z suchością oczu, możemy posłużyć się kroplami typu: Lacrimal, Zuma, Visine. Jeśli jednak chcemy zakrapiać oczy przez długi czas kilka razy dziennie, bezpieczniej będzie jeśli darujemy sobie te preparaty i wybierzemy krople bez konserwantów. Są one co prawda droższe, ale nie będą podrażniać ani uszkadzać narządu wzroku. Tego typu krople powinny być również wybierane przez alergików, osoby noszące soczewki kontaktowe czy cierpiące na choroby oczu. Krople bez konserwantów to m.in. Hyal-Drop multi, Hylo-care, Hylo-comod, Hylo-fresh, Hyabak, Biolan Max, Dexoftyal, Thealoz.
  • Krople, żel lub maść. Jeśli nawilżenie oka po kroplach nie jest dla ciebie wystarczające, wypróbuj bardziej żelowe konsystencje. Dzięki większej lepkości dłużej przylegają do powierzchni oka, dłużej je chronią i nawilżają. Przykłady to Hylo-gel czy Thealoz Duo Gel. Warto pamiętać, szczególnie w przypadku kierowców i osób obsługujących urządzenia mechaniczne, że krople żelowe mogą chwilowo zaburzać widzenie. Maści zalecane są dla osób z nasiloną suchością oczu, szczególnie jeśli objawy nasilają się rano, po przebudzeniu. Dlatego też zaleca się je stosować przed pójściem spać, również ze względu na to, iż zaburzają one widzenie na dłużej niż krople żelowe. Przykładem jest VitA-POS.
  • Minimsy. Są to pojedyncze opakowania służące do jednorazowego użycia. Są one dość wygodne w podróży, jeśli rzadko mamy problem z suchością oczu. Nie są jednak ekonomiczne i należy uważać, aby podczas zakrapiania nie dotknąć oka końcówką pojemnika. Po otwarciu fiolki, jej zakończenie staje się dość ostre i może uszkodzić powierzchnię oka.
  • Krople zmniejszające zaczerwienienie oczu, np. popularny Starazolin czy Visine Classic, obkurczając naczynia krwionośne w oku zmniejszają przekrwienie. Nie są to jednak środki do końca bezpieczne. Nie należy stosować ich długotrwale, ponieważ mogą wówczas powodować nasilone przekrwienie i potęgować inne objawy suchego oka – kłucie, pieczenie, ból. W dalszej kolejności mogą uszkadzać powierzchnię oka. Uważam, że stosowane powinny być tylko w sytuacjach wyjątkowych – kiedy potrzebujemy szybkiego zmniejszenia przekrwienia oczu, np. przed ważnym spotkaniem.

Jeśli stosowane środki nie przynoszą ulgi, objawy się nasilają, albo uważasz, że suchość oczu może być spowodowana jakąś chorobą – powinieneś udać się do lekarza. Przeprowadzony wywiad lekarski i odpowiednie badania pomogą mu określić przyczyny dolegliwości i wybrać najlepszy dla ciebie sposób leczenia.


Źródła:

http://www.nhs.uk/Conditions/Dry-eye-syndrome/Pages/Prevention.aspx

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-eyes/basics/prevention/con-20024129

http://www.medicinenet.com/dry_eyes/page5.htm

http://www.nhs.uk/Conditions/Dry-eye-syndrome/Pages/Treatment.aspx

http://www.nhs.uk/conditions/Dry-eye-syndrome/Pages/Introduction.aspx

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-eyes/basics/lifestyle-home-remedies/con-20024129

http://www.healthline.com/health/dry-eyes-home-remedies#SeeYourDoctor7

 Kategorie:Zespół suchego oka

Tagi: , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: