Luteina a zdrowe oczy.

Firmy farmaceutyczne prześcigają się we wprowadzaniu na rynek kolejnych preparatów z coraz to większą dawką luteiny aby wspomagać nasze oczy. Czy ma to jednak sens i czy preparat z 40 mg luteiny w tabletce jest dużo lepszy w porównaniu do tego z 10 mg?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest luteina. Otóż należy ona do grupy karotenoidów, czyli związków, będących silnymi przeciwutleniaczami odpowiedzialnymi za żółto – czerwone barwy wielu roślin. Wspólnie z innym karotenoidem – zeaksantyną, gromadzi się w naszym organizmie głównie w strukturach oka – soczewce  i plamce żółtej. Związki te działają jak swojego rodzaju filtr, chroniący delikatną strukturę oka przed uszkodzeniem przez promieniowanie świetlne.  Plamka żółta ma dla nas bardzo duże znaczenie, ponieważ to właśnie w niej jest największe skupisko komórek odpowiadających za ostre widzenie kolorów w ciągu dnia. Zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi zatem do ograniczenia zdolności widzenia, zniekształcenia i rozmycia obrazu. Prawdopodobieństwo zachorowania na tą dolegliwość zwiększa się z wiekiem.

Zarówno luteina jak i zeaksantyna nie są syntetyzowane w naszym organizmie i musimy dostarczać je z zewnątrz. Największa ich zawartość znajduje się m.in. w żółtkach jajek, ziarnach kukurydzy, szpinaku, kapuście, kiwi, winogronie, brokułach, dyni.

Liczne badania pokazały, że stosowanie tych substancji prawdopodobnie zmniejsza ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Dotyczy to jednak głównie osób mających niedobór tych związków. Przyjmowanie luteiny przez 12 miesięcy u większości badanych łagodziło objawy choroby.

W 2001 prowadzono badania, podczas których uczestnicy otrzymywali połączenie beta-karotenu, witamin C, E, cynku i miedzi. 5 lat później Ci sami badacze przeprowadzili drugie badanie, zastępując beta-karoten luteiną z zeaksantyną. Do karotenoidów dołożyli kwasy omega-3 i pozostawili cynk. Wyniki pierwszego badania pokazały zmniejszenie ryzyka zaawansowanej postaci zwyrodnienia plamki żółtej o 25 % w ciągu 5 lat przyjmowania tych substancji. Zmiana składników nie dała natomiast dodatkowych korzyści – tylko w niewielkim stopniu w porównaniu z pierwszym badaniem zmniejszyło się ryzyko zaawansowanej formy choroby. Beta-karoten nie jest jednak w pełni bezpieczny dla palaczy lub byłych palaczy, ponieważ dane pokazują, że u takich osób przyjmowanie beta-karotenu zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc.

Nie znamy jak dotąd sposobu zapobiegania wczesnym stadiom zwyrodnienia plamki żółtej. Nie mniej jednak wymienione wyżej związki mogą opóźnić rozwój choroby i złagodzić jej objawy.

Istnieją również doniesienia świadczące o tym, że przyjmowanie większych dawek luteiny może zmniejszyć ryzyko rozwoju katarakty.

Rekomendowana dawka luteiny wynosi 10 mg na dzień. Zeaksantyny zaś 2 mg na dzień. Dotychczas nie udowodniono aby większe dawki przynosiły lepsze efekty.

Wybierając preparat z luteiną warto zwrócić uwagę, aby stosunek luteiny do zeaksantyny wynosił mniej więcej 5 do 1. Luteina jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, więc dodatek kwasów omega-3 jest tu jak najbardziej wskazany, podobnie jak obecność witamin i minerałów o działaniu antyoksydacyjnym.


Źródła:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19168000

http://www.aoa.org/patients-and-public/caring-for-your-vision/diet-and-nutrition/lutein?sso=y

http://www.webmd.com/eye-health/lutein-zeaxanthin-vision

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3708350/

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-754-lutein.aspx?activeingredientid=754&

https://nei.nih.gov/areds2/PatientFAQ

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16908818

https://www.clinicalkey.com/#!/content/medline/2-s2.0-23644932

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9828775Kategorie:Zdrowe oczy

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: