Jak poprawnie podawać leki do oczu?

Mimo iż leki okulistyczne są dość często stosowane, wiele osób nie do końca wie jak je podawać aby leczenie było jak najbardziej efektywne. Przedstawię więc jeden ze schematów prawidłowego podawania lekarstw.

Pamiętajcie, że do oka można wprowadzać tylko te środki, na których jest napisane, że przeznaczone są do podania do oka. Aby nie rozwijały się w nich bakterie, nie dotykajcie końcówką zakraplacza oka, powieki, rzęs ani innej powierzchni.

Jak podać krople do oczu?

  1. Przed użyciem leku, dokładnie umyj i osusz ręce.
  2. Sprawdź, czy na oku nie ma żadnych zanieczyszczeń. Jeśli są, usuń je delikatnie jałowym kompresem.
  3. Odchyl lekko głowę do tyłu, skieruj wzrok ku górze.
  4. Odchyl delikatnie palcem wskazującym dolną powiekę oka. Drugą rękę z buteleczką umieść nad okiem. Aby była bardziej stabilna, możesz ją oprzeć na czole.
  5. Naciskając pojemnik, wprowadź jedną kroplę roztworu do worka spojówkowego.
  6. Jeśli ci się uda, spróbuj palcem środkowym ręki, która odchyla dolną powiekę, ucisnąć kanaliki łzowe, aby jak najmniej leku dostało się do krążenia ogólnego.
  7. Ostrożnie zamknij oko. Nadmierne mruganie odtransportowuje podaną substancję do kanału łzowego, przez co krócej przebywa ona w oku.

Oczywiście to tylko jedna z wielu metod podania kropli do oczu. Jeśli masz swój sposób, który jest dla ciebie wygodniejszy, a jednocześnie jest efektywny i nie doprowadza do zakażenia zawartości opakowania, stosuj go dalej.

Oko nie przyjmie więcej niż 1 kropli leku. Podanie większej ilości jedynie przyspieszy wypłukanie substancji z oka. Jeśli stosujesz krople do oczu w postaci zawiesiny, wstrząśnij buteleczkę przed użyciem. Dzięki temu substancja lecznicza równomiernie rozmieści się w preparacie.

Stosowanie maści do oka przebiega bardzo podobnie. Po odchyleniu worka spojówkowego, należy wycisnąć ok. 1 cm maści od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka. Następnie zamykamy oko i wykonujemy delikatne ruchy gałki ocznej aby dobrze rozprowadzić maść. Ze względu na to, że podanie maści do oka zaburza na pewien czas zdolność widzenia, zaleca się stosowanie takich preparatów na noc, przed pójściem spać.

Stosując preparaty do oka, przypilnuj aby miały one temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Zapobiegnie to niepotrzebnemu podrażnieniu oka i nieprzyjemnemu dla nas odczuciu.

Zwróć uwagę czy lek wymaga przechowywania w lodówce. Taką informację powinien ci udzielić farmaceuta w aptece.

Nie używaj kropli po terminie ważności. Na opakowaniu umieszczona jest informacja, przez jaki czas od momentu otwarcia opakowania, lek nadaje się do użycia. Nie stosuj go po upływie tego okresu.

Jeśli ktoś używa 2 lub więcej preparatów do oka, należy zachować między nimi co najmniej 10 minut przerwy. Jeżeli wśród nich jest maść, trzeba podać ją jako ostatnią.

Osoby, które noszą soczewki kontaktowe powinny je zdejmować przed podaniem preparatów do oka. Nie dotyczy to kropli nawilżających bez konserwantów. Ponownie założyć je można po ok. 15 minutach. Jeśli stosowane są leki oczne z antybiotykiem, należy przerwać noszenie soczewek na cały okres trwania leczenia.  


Źródła:

http://www.cc.nih.gov/ccc/patient_education/pepubs/eyedrops.pdf

http://www.safemedication.com/safemed/MedicationTipsTools/HowtoAdminister/HowtoUseEyeOintmentsandGelsProperly

http://www.australianprescriber.com/magazine/31/1/16/7

http://www.emedicinehealth.com/how_to_instill_your_eyedrops/article_em.htm

http://www.webmd.com/eye-health/how-to-use-eyedrops-and-eye-ointment

 Kategorie:Zdrowe oczy

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: