Hemoroidy w ciąży.

Hemoroidy to guzki krwawnicze pojawiające się wewnątrz i/lub na zewnątrz – wokół odbytu. U zdrowej osoby mają one postać poduszeczek, których zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytowego. Podczas ciąży, powiększająca się macica powoduje wzrost ciśnienia żylnego, również w naczyniach w obrębie odbytu, które wówczas mogą ulec rozszerzeniu.

Szacunkowo, 25%-35% ciężarnych kobiet doświadcza problemów z hemoroidami. Dochodzi wówczas do powiększenia i opuchnięcia żył. Objawy jakie temu towarzyszą to świąd, pieczenie, ból, a czasem także krwawienie.

Zawsze przy wystąpieniu krwawienia z odbytu, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może ono mieć różne przyczyny i w zależności od diagnozy wprowadza się odpowiednie leczenie.

Jak zapobiegać hemoroidom?

Staraj się nie doprowadzać do zaparć! Pij dużo płynów, zwiększ ilość błonnika w diecie, zadbaj o aktywność fizyczną.

Unikaj siedzenia/stania przed dłuższy czas! Jeśli spędzasz tak kilka godzin dziennie – rób przerwy.

Podczas wypróżniania, staraj się nie robić tego z wysiłkiem! Najlepiej jest wypróżniać się rano i po posiłkach kiedy aktywność jelit jest większa.

Jeśli hemoroidy już się pojawiły, można robić tzw. nasiadówki w wywarze z kasztanowca, kory dębu, aloesu, rumianku. Mają one działanie ściągające, czyli zwężające rozszerzone naczynia, zmniejszające obrzęk, a także wykazują działanie przeciwzapalne i łagodzące. Mogą przynieść ulgę, uśmierzyć świąd i pieczenie. Należy też zadbać o prawidłową higienę odbytu. Jeśli dolegliwości nie mijają lub się nasilają, pozostaje skonsultować się z lekarzem, ponieważ większość preparatów aptecznych, mimo że dostępnych bez recepty, zawiera substancje które nie są przebadane pod kontem kobiet ciężarnych. Najlepiej więc, jeśli to lekarz w konkretnym przypadku zaleci odpowiedni preparat.

Na szczęście, u większości kobiet, u których hemoroidy pojawiły się w trakcie ciąży, ustępują one same po porodzie. Bardzo rzadko potrzebna jest interwencja chirurgiczna.


Źródła:

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/hemorrhoids-during-pregnancy/faq-20058149

http://www.kemh.health.wa.gov.au/b1.10.pdf

http://kidshealth.org/parent/pregnancy_center/q_a/piles.html

http://www.healthdirect.gov.au/haemorrhoids-piles

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2278306/

 Kategorie:Problemy zdrowotne

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: