Ból pleców w ciąży.

Wiele kobiet doświadcza bólu pleców w drugiej połowie ciąży. Przyczyną jest m.in. wzrost masy ciała. Dodatkowe kilogramy są jednocześnie dodatkowym obciążeniem dla twojego kręgosłupa. Rosnące dziecko i powiększająca się macica wywierają wpływ na miednicę i plecy, uciskając naczynia krwionośne i nerwy. Hormony wydzielane w czasie ciąży – głównie relaksyna – powodują rozluźnienie więzadeł również w okolicy kręgosłupa i miednicy, co jednocześnie zmniejsza stabilizację tych struktur, prowadząc do odczuwania dyskomfortu i bólu.

Podczas ciąży zmienia się sylwetka kobiety, a środek ciężkości przesuwa się do przodu co niestety może przyczyniać się do pogłębienia lordozy, czyli nadmiernie wygiętego kręgosłupa w części lędźwiowej do przodu. U części ciężarnych kobiet, w czasie ciąży dochodzi do tzw. diastasis, czyli rozszczepienia mięśni brzucha, przez co stają się one słabsze a w konsekwencji zmniejszają stabilność tułowia. To również może pogłębiać ból pleców. Nasilać dolegliwości może również stres.

U kobiet które  jeszcze przed zajściem w ciążę często doświadczały bólu w dolnej części pleców, jest bardziej prawdopodobne, że dolegliwości te nasilą się w czasie ciąży. Natomiast kobiety aktywnie fizycznie jeszcze przed ciążą są mniej narażone na bóle pleców. Dlatego ważne jest, aby wzmocnić mięśnie i zwiększyć elastyczność ciała, co przyczyni się do złagodzenia bólu i zmniejszenia dyskomfortu.

Aby osłabić ból pleców:

  • zadbaj o odpowiednią aktywność fizyczną. Jeśli nie jesteś pewna, jakie ćwiczenia możesz wykonywać w ciąży, zapytaj o to swojego lekarza prowadzącego lub fizjoterapeutę. Może on także zarekomendować ci odpowiednie ćwiczenia wzmacniające plecy i brzuch;
  • zwróć uwagę na odpowiednią postawę ciała, nie garb się. Śpiąc, czy siedząc możesz odciążyć plecy, układając pod nie małą poduszkę. Jeśli się po coś schylasz, nie zginaj pleców, tylko kolana. Jeśli się obracasz, nie skręcaj tułowia, lecz obróć się wykonując kroki nogami;
  • nie obciążaj dodatkowo kręgosłupa chodząc w butach na wysokim obcasie. Zrezygnuj z nich albo ogranicz częstość ich zakładania;
  • jeśli coś dźwigasz, rozłóż ciężar na obie ręce;
  • śpij na boku ze zgiętą jedną lub obiema nogami, nie na plecach;
  • nie stosuj żadnych medykamentów bez konsultacji z lekarzem. Zamiast tego, spróbuj użyć ciepła lub zimna w okolice bolącego miejsca. Możesz np. użyć ciepłego ręcznika.

Ból pleców w czasie ciąży może świadczyć również o przedwczesnym porodzie,  infekcji dróg moczowych czy innych schorzeniach. Jeśli ból pleców jest bardzo dokuczliwy, trwa dłuższy czas i nie maleje albo pojawiły się dodatkowe objawy, jak krwawienie, gorączka, pieczenie podczas oddawania moczu czy skurcze, skonsultuj się jak najszybciej ze swoim lekarzem.


Źródła:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3306025/

http://www.webmd.com/baby/guide/back-pain-in-pregnancy

http://kidshealth.org/parent/question/infants/achy_back.html

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy/art-20046080?pg=2

http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/backache-pregnant.aspx

 Kategorie:Problemy zdrowotne

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: