Opryszczka wargowa.

Opryszczka wargowa powodowana jest przez wirusa HSV (Herpes Simplex Virus – wirus opryszczki pospolitej). Istnieją dwa gatunki tych wirusów: HSV-1, odpowiedzialny głównie za opryszczkę pojawiającą się w okolicy ust i HSV-2, najczęściej dotyczący narządów płciowych. Wirusy HSV mogą również atakować oczy, skórę i inne partie ciała.

W tym poście skupię się na opryszczce wargowej.

Stadia tej choroby są następujące: początkowo pojawia się zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, później mała grudka, a ostatecznie powstają pęcherzyki wypełnione płynem. Dolegliwość ta jest nieszkodliwa i zwykle znika w przeciągu 10 dni. Jest jednak zaraźliwa i przez bezpośredni kontakt może dojść do przeniesienia wirusa na drugą osobę. Opryszczka wargowa jest bardzo powszechną chorobą – przeciwciała przeciw wirusom HSV znajdują się u ok. 80% populacji. Po pierwszym zakażeniu wirus przechodzi do naszych zwojów nerwowych i tam pozostaje w stanie uśpienia. Pod wpływem różnych bodźców takich jak np. spadek odporności, gorączka, promienie słoneczne, menstruacja, wirus może się reaktywować i wrócić do komórek nabłonka ponownie wywołując opisane powyżej zmiany. Pierwsza infekcja wirusami HSV najczęściej objawia się zakażeniem błon śluzowych jamy ustnej, ale kolejne zwykle dotyczą już tylko podniebienia twardego, a u starszych dzieci i dorosłych – warg. Po 35. roku życia zmniejsza się ilość nawrotów.

Nie u wszystkich osób po zakażeniu wirusem pojawiają się od razu objawy. Wiele osób jest nosicielami wirusów HSV i o tym nie wie. Również nie każdy nawrót spowoduje pojawienia się pęcherzyków – w ok. 25% przypadków infekcja skończy się przed powstaniem tych zmian.

opryszczka

Objawy opryszczki wargowej mogą ustąpić same bez żadnego leczenia w przeciągu 1-2 tygodni. W aptekach dostępne są też leki przeciwwirusowe przepisywane przez lekarza. Zawierają one substancje takie jak acyklowir (Heviran, Hascovir), famcyklowir, walacyklowir (Vaciclor), które hamują namnażanie się wirusów. Ostatnio pojawił się na rynku Hascovir Control z acyklowirem, dostępny bez recepty. Im szybciej te preparaty zostaną podane, tym będą skuteczniejsze. Najlepiej więc przyjąć je kiedy tylko pojawią się pierwsze symptomy opryszczki – swędzenie wargi, pieczenie, ból – a więc zanim powstaną pęcherzyki. Badania oceniające skuteczność stosowania doustnych leków przeciwwirusowych nie są do końca jasne – niektóre pokazują brak wpływu wyżej wymienionych substancji na czas utrzymywania się objawów opryszczki, inne pozwalają szacować, że okres ten skraca się o ok. 0,5 – 2 dni. Przeprowadzono również badania podczas których pacjenci otrzymywali leki przeciwwirusowe systematycznie przez dłuższy okres czasu (3-4 miesiące). Taka profilaktyka wydłużyła okres w którym nie dochodziło do nawrotów o kilka tygodni. Należy jednak pamiętać, że substancje te mogą powodować działania niepożądane, z których najczęstsze to bóle, zawroty głowy, nudności. Bez recepty dostępne są też kremy, żele z substancjami przeciwwirusowymi (np. Zovirax, Herpex, Hascovir pro). W większości są one jednak dosyć drogie i skracają czas utrzymywania się objawów średnio o kilka godzin do 2,5 dni. Stosowanie innych, obojętnych kremów (bez substancji przeciwwirusowych) np. z tlenkiem cynku, również może nieco przyspieszyć powrót do zdrowia.

Znaczna większość osób u których pojawia się opryszczka leczy się sama, bez konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak objawy się pogarszają i nie ustępują w przeciągu 2 tygodni, lub pęcherze pojawiają się w okolicy oczu, wizyta u lekarza jest jak najbardziej wskazana.


Źródła:

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000606.htm

http://www.emedexpert.com/compare/herpes-antivirals.shtml

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/herpessimplex.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2602638/

 Kategorie:Zdrowa skóra

Tagi: , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: