Wyroby uciskowe – kiedy warto po nie sięgnąć?

Wyroby uciskowe poprawiają przepływ krwi przez naczynia. Nie wyleczą one już istniejących zmian, jednak mogą w znacznym stopniu złagodzić objawy niewydolności żylnej a także opóźnić pojawienie się nowych żylaków. Najsilniejszy ucisk wykazują w okolicy kostki, a im wyżej tym siła ucisku stopniowo się zmniejsza. Występują one w postaci skarpetek, podkolanówek, pończoch i rajstop.

Każdy wyrób ma różny stopień ucisku, mierzony w mmHg. Istnieją 4 klasy ucisku. I klasa o najsłabszym ucisku (18-23 mmHg) przeznaczona jest dla osób z łagodnymi objawami niewydolności żylnej. W tej grupie są chorzy obciążeni genetycznie skłonnością do tego typu problemów, a także osoby które prowadzą siedzący tryb życia, odczuwają ból, ciężkość nóg, mają tendencje do obrzęków w okolicy kostek. I stopień ucisku mogą również stosować osoby u których pojawiły się już niewielkie żylaki. II stopień ucisku (23-32 mmHg) ma zastosowanie przy średnich lub dużych żylakach, u kobiet w ciąży u których pojawiły się takie zmiany, a także po zabiegach usunięcia żylaków. Lekarz może również zalecić wyroby z II klasy ucisku przy leczeniu zakrzepicy. III i IV klasa kompresji przeznaczona jest dla osób z zaawansowaną niewydolnością żylną.

Aby wyroby uciskowe spełniały swoją rolę, należy je indywidualnie dopasować do danej osoby. W tym celu trzeba zmierzyć obwody nogi rano, zaraz po przebudzeniu. Producenci wyrobów uciskowych mają nieco różne oznaczenia pomiarów, dlatego wybierając konkretny rozmiar należy posłużyć się tabelą rozmiarową konkretnego producenta, którego wyrób chcemy zakupić.

Uważam, że o ile jeszcze wyroby z I stopniem ucisku można dobrać sobie samemu, to produkty z silniejszą kompresją powinny być już dobierane tylko pod okiem lekarza. Wybór podkolanówek, pończoch czy rajstop zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Najlepiej tolerowane i najczęściej kupowane są podkolanówki. Jeśli jednak żylaki czy obrzęki pojawiają się także nad kolanem i w okolicy uda, zaleca się zastosowanie dłuższych wyrobów – pończoch lub rajstop. Warto pamiętać że istnieją również wyroby uciskowe  z odkrytymi palcami.

Nie wszyscy mogą stosować takie materiały uciskowe. W przypadku miażdżycy kończyn dolnych a także różnych stanach zapalnych skóry w obrębie nóg, decyzję powinien podjąć tylko lekarz.

Wyroby uciskowe należy zakładać z samego rana, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Ucisk utrzymuje się średnio przez 3-6 miesięcy. Po tym czasie należy zakupić nowy produkt.


Źródła:

http://www.webmd.com/dvt/choose-compression-stockings?page=2

http://www.nhs.uk/chq/pages/2610.aspx?categoryid=72

http://www.moh.gov.my/attachments/6418.pdf

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/tc/compression-stockings-to-treat-varicose-veins-topic-overview

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0016411/

 Kategorie:Żylaki i obrzęki

Tagi: , , , , , , , , ,

1 reply

Trackbacks

  1. Opuchnięte nogi i żylaki w ciąży. – Wiarygodnie o zdrowiu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: