Płodność a wiek.

Kiedy postanawiamy, że to już ten moment aby mieć potomka, nachodzi nas moment refleksji na temat płodności. Zwłaszcza kiedy mamy problemy z zajściem w ciążę, coraz częściej zastanawiamy się jaki wpływ na nią ma chociażby dieta czy używki (tytoń, alkohol, marihuana).

Dziś przyjrzymy się jednemu z najważniejszych aspektów tej kwestii: naszemu wiekowi. Jak wpływa on na płodność?

Płodność człowieka.

Z biologicznego punktu widzenia, najlepszy okres do zajścia w ciążę przypada na wiek ok. 20 lat. Szczyt płodności, kobieta zwykle osiąga ok. 24. roku życia. Wynika to z tego, że kiedy masz 20 lat, posiadasz więcej zdrowych komórek jajowych i  istnieje wówczas mniejsze ryzyko poronienia czy pojawienia się wad urodzeniowych u dziecka. Wtedy też, zachodzi mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji ciążowych takich jak chociażby cukrzyca ciężarnych. Z drugiej jednak strony, posiadanie dziecka w tak młodym wieku może bardzo wpłynąć na twoje życie zawodowe. Często 20-latkowie nie czują się jeszcze psychicznie przygotowani do wzięcia na siebie tak dużej odpowiedzialności. Oczywiście dochodzi też do tego kwestia finansowa – w tym wieku, bardzo rzadko są oni niezależni finansowo. Dlatego też, często decyzja o posiadaniu dziecka zapada w okolicy osiągnięcia 30 lat, kiedy to zwykle jest większa stabilizacja zarówno  życiowa jak i materialna.

plodnosc

Najlepszy okres do zajścia w ciążę przypada na wiek ok. 20 lat. Szczyt płodności, kobieta zwykle osiąga ok. 24. roku życia.

Płodność – kiedy spada?

Należy pamiętać, że płodność z roku na rok maleje a jej gwałtowny spadek przypada ok. 35. roku życia. Wówczas rośnie ryzyko wystąpienia wad urodzeniowych, wśród których znajdują się zaburzenia genetyczne np. zespół Downa. Zwiększa się wtedy również prawdopodobieństwo pojawienia się komplikacji w trakcie ciąży takich jak poronienie czy ciąża pozamaciczna.

Płodność mężczyzn.

Jeśli natomiast chodzi o płodność u mężczyzn, ciągle wiele danych odnoszących się do związku między wiekiem i płodnością, jest nieznanych. Oczywistym jest, że wzrastający wiek ma znaczący wpływ na funkcje seksualne u mężczyzn, jakość nasienia, a co za tym idzie – płodność. Wraz z przyrostem lat, spada też poziom testosteronu, co może powodować problemy z erekcją, spadek libido. Wszystkie te czynniki mogą przełożyć się na problemy z poczęciem. Nie mniej jednak, tak jak już wspomniałam, potrzeba dalszych badań aby dokładniej określić wpływ wieku mężczyzn na płodność.


Źródła:

http://www.aboutkidshealth.ca/En/ResourceCentres/PregnancyBabies/PreparingforPregnancy/GettingPregnant/Pages/default.aspx

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3253726/

 Kategorie:Ciąża - informacje

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: