Migrena – leki i inne sposoby na radzenie sobie z bólem.

Nieznany jest obecnie żaden sposób na całkowite wyleczenie z migreny. Są natomiast leki, stosowane do leczenia napadu i środki wskazane w profilaktyce, którą bierze się pod uwagę, jeśli np. ataki są częste (>2 napady w miesiącu), leki stosowane w stanach ostrych są nieskuteczne lub źle tolerowane przez chorego. Zanim pacjent cierpiący na bóle migrenowe znajdzie najlepszy dla siebie sposób leczenia, może minąć trochę czasu. Czasem potrzeba wypróbować różne preparaty zanim znajdzie się ten najskuteczniejszy. Inaczej leczy się również lekki i umiarkowany napad migreny, a inaczej ten o ciężkim przebiegu.

migrena

Jeśli twoje napady migreny są lekkie, spróbuj wycofać się z aktualnych czynności i położyć się lub zasnąć w cichym, ciemnym pomieszczeniu.

Warto również pamiętać, aby unikać czynników, które zwykle wywołują u nas ból migrenowy. Poza tym, niemałe znaczenie ma nasz styl życia – regularne godziny snu, aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie czy zmniejszenie poziomu stresu. Niektórzy sięgają też po różnorodne techniki rozluźniania czy akupunkturę. Jeśli twoje napady migreny są lekkie, spróbuj wycofać się z aktualnych czynności i położyć się lub zasnąć w cichym, ciemnym pomieszczeniu. Możesz położyć sobie chłodny kompres na czoło lub użyć ciepłego na szyję, aby rozluźnić spięte mięśnie. Niektórym osobom pomaga również wypicie małej ilości napoju z kofeiną. Kofeina może bowiem zmniejszyć ból w początkowym stadium, a także nasila ona działanie przeciwbólowe takich substancji jak aspiryna czy paracetamol.

Leki uśmierzające ból migrenowy, chory powinien przyjąć jak najszybciej po pojawieniu się dolegliwości. Jak wspomniałam powyżej, dobór odpowiedniego preparatu zależy od preferencji pacjenta, jego historii chorób czy chociażby działań niepożądanych, które dana substancja może powodować.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, doraźnie przy napadzie migreny zaleca się podanie leku z grupy tryptanów np. Cinie, Sumamigren, Relpax, Zomig,  w połączeniu z niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) lub paracetamolem. W razie potrzeby można również dołączyć substancję przeciwwymiotną. Jeśli chory nie chce przyjmować tylu leków, należy rozważyć terapię pojedynczym preparatem, ale w odpowiedniej dawce:

  • aspiryna (kwas acetylosalicylowy) – np. Aspirin, Polopiryna, Pyramidon – dawka pojedyncza to 900 mg (niezalecana poniżej 16.r.ż.)
  • ibuprofen – np. Ibuprom, Nurofen, Ibum – dawka pojedyncza to 600-800 mg
  • paracetamol – np. Paracetamol, Apap, Efferalgan, Panadol – dawka pojedyncza to 1000 mg
  • naproksen – np. Aleve, Naxii – dawka pojeyncza to 500-1000 mg
  • diklofenak – np. Voltaren (tabletki) – dawka pojedyncza to 50-100 mg
  • kwas tolfenamowy – Migea – dawka pojedyncza to 200 mg
  • połączenia substancji przeciwbólowych, przeciwzapalnych z kofeiną, kodeiną – np. Solpadeina, Etopiryna, Apap Extra, Antidol 15, Nurofen Plus, Nurofen Ultima, Metafen, Excedrin MigraStop – tutaj dawki pojedynczych substancji są mniejsze ale chodzi o synergizm – nasilenie ich działania przy jednoczesnym podaniu

Pyralgina przy migrenowych bólach głowy wskazana jest jako tzw. środek drugiego rzutu, czyli w sytuacjach, w których inne środki są nieskuteczne lub źle tolerowane.

Nie zaleca się obecnie stosowanie ergotaminy (np. Ergotaminum, Coffecorn forte) i opioidów w doraźnym leczeniu migreny.

W leczeniu profilaktycznym wykorzystuje się najczęściej topiramat, propranolol lub rzadziej amitryptylinę.

Migrena jest chorobą, która często nie zostaje poprawnie zdiagnozowana lub właściwie leczona, a jednocześnie bardzo negatywnie wpływa na jakość życia. Dodatkowo, czasem konieczne jest wypróbowanie różnych substancji zanim znajdzie się najskuteczniejszy dla siebie lek lub ich połączenie. Nie należy się jednak poddawać. Migrena może być skutecznie leczona, choć czasem wymaga to od chorych wykazania się większą cierpliwością w szukaniu najefektywniejszego dla siebie sposobu leczenia.


Źródła:

https://americanmigrainefoundation.org/living-with-migraines/life-with-headachemigraine/headache-hygiene-what-is-it/

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/in-depth/migraines/ART-20047242?p=1

http://womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/migraine.html

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/headache-migraine

http://www.nhs.uk/Conditions/Migraine/Pages/Treatment.aspx

https://www.migrainetrust.org/living-with-migraine/treatments/evidence-based-guidance/nice-guideline/

Charakterystyka Produktu Leczniczego – Migea

Opieka Farmaceutyczna: Migrena i bóle głowy, P. Dietlmeier, str. 29-32

 Kategorie:Migrena

Tagi: , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: