Migrena – objawy, rodzaje i przyczyny.

Migrena objawia się zwykle jednostronnym bólem głowy o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu. Jest on zazwyczaj pulsujący, często opisywany przez pacjentów jako „uderzenia młotkiem”. U części chorych, napadom migrenowym towarzyszą nudności i wymioty, a także nadwrażliwość na dźwięki i światło. Migrena może pojawić się o każdej porze dnia, jednak najczęściej rozpoczyna się nad ranem. Czas trwania napadu i jego intensywność jest już kwestią indywidualną i u każdego wygląda nieco inaczej, choć zwykle jest to kilka do kilkudziesięciu godzin, raz do kilku razy w miesiącu. W większości przypadków, migrena nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak w znaczny sposób może ona obniżać jakość życia i przeszkadzać w wykonywaniu codziennych aktywności.

Jest wiele rodzajów migreny. Najczęściej dzieli się ją na:

  • Migrenę z aurą – ok. 10 – 30 minut przed bólem głowy pojawiają się takie objawy jak: błyski prze oczami, mroczki, zygzaki lub ubytki w polu widzenia, zdrętwienie, mrowienie dłoni i twarzy, zaburzenia smaku, zapachu, dotyku, zawroty głowy.
  • Migrenę bez aury – pacjenci nie odczuwają wyżej wymienionych objawów aury, ale często bólom głowy towarzyszą wymioty i nudności.
  • Aurę migrenową bez bólów głowy – występują typowe objawy aury i migreny, jednak bez bólów głowy.

Nie wiadomo dokładnie co powoduje migrenę. Większość specjalistów wiąże ją z nieprawidłowymi zmianami w poziomie substancji, które naturalnie występują w mózgu, czego konsekwencją może być zapalenie naczyń krwionośnych, a w dalszej kolejności ich obrzęk i uciskanie okolicznych nerwów. Niemałe znaczenie przy wystąpieniu migreny ma czynnik genetyczny – jeśli w rodzinie są bądź były przypadki osób cierpiących na migreny, prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby jest większe. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Zwykle pierwsze napady migrenowe pojawiają się do 20 r.ż. i utrzymują do ok. 55 r.ż. Z wiekiem migrena zwykle traci na intensywności i zmniejsza się częstotliwość występowania napadów.

migrena z aurą

Aby poznać czynniki wywołujące napady migreny, warto prowadzić dzienniczek bólu głowy.

Czynniki które wywołują napad migreny u każdego chorego są inne. Mogą to być: zaburzenia w rytmie dnia np. niedospanie lub zbyt duża ilość snu, opuszczenie posiłku, intensywne światło, hałas, mocne zapachy, zmiany hormonalne (w tym również wynikające z przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych), stres, smutek, zmiany pogody, alkohol, kofeina, sery, produkty sojowe, wzmacniacze smaku, aspartam i inne. Aby dowiedzieć się, co u konkretnej osoby prowadzi do napadu migreny, warto prowadzić dzienniczek bólu głowy. Zapisuje się w nim godzinę rozpoczęcia migreny, czynności które się wówczas wykonywało, a także jedzenie i picie spożywane przez 24 godziny przed wystąpieniem bólu. Takie dzienniczki można bezpłatnie ściągnąć z Internetu. Dostępne są również specjalnie do tego stworzone aplikacje na telefony.

Czynnik który najczęściej prowadzi do napadu migreny, nie zawsze musi go wywoływać. Często migrenę powoduje połączenie kilku bodźców. Odpowiedź organizmu na ten sam czynnik może za każdym razem różnić się pod względem intensywności i czasu trwania napadu.

Z kolejnego artykułu dowiesz się, jakie są sposoby leczenia migreny.


Źródła:

https://medlineplus.gov/migraine.html

http://womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/migraine.html

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/headache-migraine

http://www.nhs.uk/Conditions/Migraine/Pages/Introduction.aspx

http://www.healthdirect.gov.au/migraineKategorie:Migrena

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: