Ciąża – I trymestr.

Ciąża to jeden z najbardziej przełomowych momentów twojego życia. Przeciętnie trwa 40 tygodni (ok. 9 miesięcy), a liczona jest od pierwszego dnia twojej ostatniej miesiączki. Może rodzić to pewne pytania, bo przecież pierwszy dzień miesiączki nie jest dniem, w którym doszło do zapłodnienia. Większość kobiet nie jest jednak w stanie dokładnie określić dzień, kiedy zostało poczęte dziecko, dlatego, w celu ujednolicenia, przyjęto właśnie taki sposób obliczania etapu ciąży, a także szacowania dnia porodu.

Dziewięć miesięcy ciąży podzielono na 3 trymestry, które przynoszą wiele zmian zarówno fizycznych jak i emocjonalnych. Pamiętaj jednak, że każda ciąża jest inna i wcale nie musisz doświadczać wszystkich omawianych symptomów. Kobiece ciała mogą nieco odmiennie reagować na rozwijający się zarodek.

Około 25% kobiet doświadcza lekkiego krwawienia w trakcie pierwszego trymestru. Na początku ciąży może to świadczyć o zagnieżdżeniu się zapłodnionego zarodka w macicy. Niemniej jednak, jeśli  wystąpi obfite krwawienie, silne skurcze czy ból brzucha, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Przez pierwsze dwanaście tygodni ciąży, w twoim ciele uwalniany jest hormon zwany ludzką gonadatropiną kosmówkową (hCG – human Chorionic Gonadotropin). Związany jest on z występowaniem takich objawów jak nudności, wymioty, wahania nastroju. Inne symptomy to częstsze oddawanie moczu, zmęczenie, wrażliwe, obrzmiałe piersi. Może również pojawić się metaliczny posmak w ustach. Wiele kobiet doświadcza także tzw. zachcianek ciążowych – mogą odczuwać łaknienie w stosunku do jedzenia, które wcześniej im nie smakowało, lub wręcz przeciwnie – wstręt do wcześniej jadanych posiłków.

Mimo że nudności są typowe raczej dla godzin porannych, warto pamiętać, że mogą one wystąpić o każdej porze dnia i nocy. Są one również bardziej nasilone przy pustym żołądku, dlatego warto starać się mieć pod ręką jakąś przekąskę bogatą w węglowodany. Potrzeba oddawania moczu będzie narastała proporcjonalnie do nacisku, jaki wywiera powiększająca się macica na twój pęcherz moczowy. Możesz też doświadczyć bólu głowy, zgagi, zaparć.

W drugim miesiącu ciąży powyższe objawy mogą się nasilać a dodatkowo, mogą wystąpić skąpe, białe upławy. Może również zmienić się stan twojej skóry – u jednych kobiet pojawiają się problemy skórne, a u innych wręcz przeciwnie – stan ich skóry znacznie się poprawia. Pozytywne zmiany mogą dotyczyć  także twoich włosów. Hormony wydzielane podczas ciąży mogą powodować problemy z dziąsłami – są one bardziej ukrwione, miękkie, dlatego warto wówczas szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy stomatologa.

W trzecim miesiącu mdłości powinny słabnąć, natomiast inne objawy mogą się nasilać – problem z dziąsłami, powiększanie piersi, zaparcia w związku z którymi mogą zacząć pojawiać się hemoroidy. Wraz z rosnącą masą płodu, możesz zacząć odczuwać ból pleców.

Oprócz zmian fizycznych, kobieta ciężarna może też odczuwać zmiany na tle emocjonalnym. Mieszane odczucia w związku z ciążą są czymś zupełnie normalnym. Zmiany nastroju – radość, euforia a zaraz potem smutek czy złość to też typowe objawy ciąży. 4% – 12% kobiet ciężarnych doświadcza depresji. Jeśli więc stajesz się coraz bardziej przygnębiona, zrezygnowana, obojętna, czujesz smutek, cierpisz na zaburzenia snu, powinnaś udać się do lekarza. Na szczęście, dla większości kobiet, ten okres wiąże się ze znaczną przewagą uczuć pozytywnych. Ciąża sprawia, że czują się one szczęśliwe i wyjątkowe. Jeśli jednak ten pierwszy trymestr daje ci ostro w kość, cierpliwie poczekaj na kolejny, który często jest dużo przyjemniejszy.


Źródła:

http://www.aboutkidshealth.ca/En/ResourceCentres/PregnancyBabies/Pregnancy/Pages/default.aspx

http://www.womenshealth.gov/pregnancy/you-are-pregnant/stages-of-pregnancy.html#first

http://www.pregnancybirthbaby.org.au/pregnancy-9-to-12-weeks

http://www.webmd.com/baby/guide/first-trimester-of-pregnancy

 Kategorie:Etapy ciąży

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: