Ciąża – II trymestr.

Wchodząc w drugi trymestr ciąży, poranne mdłości i zmęczenie którego doświadczałaś podczas ostatnich trzech miesięcy będą słabnąć. Nie jest to oczywiście regułą, ale często drugi trymestr to dla kobiety najprzyjemniejszy okres ciąży.

W twoim ciele ciągle jednak zachodzą duże zmiany. Wzrost wagi przełoży się na zwiększone obciążenie, a co za tym idzie – ból pleców. Żeby zmniejszyć dolegliwości, staraj się siedzieć prosto i w miarę możliwości zadbaj o krzesło z odpowiednim wsparciem pleców. Często znaczną ulgę przynosi odpowiednio dobrana aktywność fizyczna. Pomocny może okazać się również masaż. Staraj się podczas tego okresu nie dźwigać bardzo ciężkich rzeczy i chodzić w wygodnych butach.

Twoje piersi będą się dalej powiększać, choć ich wrażliwość raczej będzie się zmniejszać (nie jest to też reguła – wiele kobiet doświadcza wówczas większej wrażliwości piersi). Niemniej jednak, dobrze jest pomyśleć o odpowiednim staniku, który zapewni wsparcie dla większego biustu.

Zmiany hormonalne powodują, że więcej krwi zaczyna docierać do błon śluzowych. Może to skutkować przekrwieniem śluzówki i krwawieniami z nosa. Dotyczy to również dziąseł, o czym wspomniałam już przy poście na temat pierwszego trymestru. Stają się one bardziej wrażliwe, miękkie i skłonne do podrażnień. Czasem problem rozwiązać może odpowiednia higiena jamy ustnej i delikatne szczotkowanie zębów miękką szczoteczką. Nie zapominaj również o regularnych wizytach u stomatologa.

Hormony wydzielane podczas ciąży stymulują wzrost stężenia melaniny w twojej skórze. Jest to pigment, który odpowiada za pojawienie się ciemnych plam na twarzy. Możesz także zaobserwować przyciemnienie pionowej linii biegnącej poniżej pępka („Linea nigra”). Jeśli nawet pojawią się takie zmiany, to najczęściej ustępują one same po ciąży. Warto jednak pamiętać, aby w tym okresie szczególnie chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym, a wychodząc na słońce, używać kremów z wysokim filtrem.

Rozstępy to zmora wielu kobiet w ciąży. Badania pokazują, że dotykają 50%-90% ciężarnych kobiet. Pojawiają się one jako różowe, purpurowe linie głównie na brzuchu, piersiach, pośladkach i udach. Rozciągająca się skóra często powoduje też swędzenie. Niestety, przeprowadzone do tej pory badania, wykazują brak istotnej różnicy w powstawaniu rozstępów u kobiet stosujących preparaty miejscowe zapobiegające tym zmianom w stosunku do kobiet, które otrzymywały placebo lub w ogóle nic nie stosowały. Sugerują one, że aplikacja kremów, balsamów nie zapobiegnie powstaniu rozstępów. Jednakże, nie wszystkie metody zapobiegania rozstępom  zostały ocenione, a niektóre z nich są obiecujące w indywidualnych przypadkach, co świadczy o tym, że potrzeba jeszcze wielu badań wysokiej jakości na większej grupie aby obiektywnie ocenić wpływ preparatów miejscowych na zapobieganie rozstępom w czasie ciąży. Na szczęście, rozstępy z czasem tracą swój intensywny kolor, bledną, stają się białe, szarawe co powoduje że nie są już tak widoczne i dokuczliwe.

Lekkie, białe lub mleczne upławy są zupełnie normalne podczas ciąży. Jeśli jednak znacznie wzrośnie ich ilość, zmieni się kolor lub pojawi się nieprzyjemny zapach – koniecznie zgłoś się do lekarza. Zmiany hormonalne spowalniają przepływ moczu, a powiększająca się macica dodatkowo nasila te objawy co zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych. Takie nieleczone infekcje mogą prowadzić do komplikacji ciążowych.

Podczas drugiego trymestru, mogą nasilać się również zaparcia, problemy ze zgagą, bóle głowy. Zwiększa się ilość krwi krążącej w twoim ciele, a także ciśnienie wywierane na ściany naczyń krwionośnych. Mogą się więc pojawić tzw. pajączki bądź żylaki. Szczególnie dotyczy to osób obciążonych genetycznie przypadłością do tworzenia się takich zmian. Ciśnienie wywierane przez rosnące dziecko może zmniejszać przepływ krwi do dolnej połowy ciała, powodując tym samym obrzęki i opuchnięcia nóg.


Źródła:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0010450/

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/stretch-marks

http://www.womenshealth.gov/pregnancy/you-are-pregnant/stages-of-pregnancy.html#first

http://www.webmd.com/baby/guide/second-trimester-of-pregnancy

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy/art-20047732?pg=2

 Kategorie:Etapy ciąży

Tagi: , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: