Ciąża – III trymestr.

Rozpoczął się ostatni etap ciąży. Zmęczenie którego mogłaś doświadczyć na początku tych dziewięciu miesięcy może powrócić. W miarę jak Twój brzuch się powiększa, coraz ciężej może Ci być znaleźć  odpowiednią pozycję do spania. Najlepiej sprawdza się spanie na lewym boku – pomaga w prawidłowym krążeniu krwi. Spanie na plecach natomiast może być niewygodne za względu na fakt, że dziecko naciska na dolną część kręgosłupa  zmniejszając przepływ krwi z dolnych partii ciała do serca. Unikaj również spania na brzuchu. Część  kobiet dla większego komfortu snu wkłada między nogi lub pod plecy poduszkę.

Inne symptomy, które mogą się nasilić  w tym okresie to obrzęki, skurcze nóg, bóle pleców, upławy, częstsze oddawanie moczu, zgaga, zaparcia, hemoroidy. Możesz zauważyć również skrócenie oddechu. Jest to spowodowane tym, że powiększający się płód pozostawia mniej miejsca płucom na pełne rozciągnięcie, przez co trudniej może Ci się oddychać.

Pamiętaj, że przy wystąpieniu któregokolwiek z poniższych objawów, jak najszybciej powinnaś skontaktować się z lekarzem:

  • krwawienie
  • silne mdłości, wymioty
  • silny ból brzucha
  • silne skurcze
  • ból, pieczenie podczas oddawania moczu

Jeśli skurcze zaczną występować regularnie, a czas między nimi będzie coraz krótszy, prawdopodobnie rozpoczął się poród. Innym objawem, mogącym świadczyć o porodzie są „odchodzące wody”, choć u wielu kobiet to nie występuje. W takim przypadku jak najszybciej jedź do szpitala lub skontaktuj się z lekarzem.


Źródła:

http://www.womenshealth.gov/pregnancy/you-are-pregnant/stages-of-pregnancy.html

http://familydoctor.org/familydoctor/en/pregnancy-newborns/your-body/changes-in-your-body-during-pregnancy-third-trimester.html

http://www.webmd.com/baby/guide/third-trimester-of-pregnancy?page=4

 Kategorie:Etapy ciąży

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: