Znamiona na skórze – co powinno budzić nasz niepokój?

Znamiona, czy też popularnie zwane pieprzyki są skupiskami melanocytów – komórek pigmentowych. Większość dorosłych ma ich na ciele w ilości średnio 10-40, głównie na górnych partiach ciała. Znamiona mogą być widoczne już od momentu urodzenia, jednak zwykle pojawiają się w późniejszym okresie dzieciństwa. U wielu osób nowe znamiona ujawniają się nawet do 40. roku życia. U starszych, mają tendencję do zanikania.

Znamiona – jak wyglądają?

Typowy pieprzyk ma mniej niż 5 milimetrów średnicy. Zwykle kojarzymy go z brązową kropką. Są jednak też inne rodzaje znamion np. znamiona naczyniowe, znamiona powstałe z komórek naskórka czy gruczołów. Niektóre są bardzo widoczne, z niektórych mogą wystawać pojedyncze ciemne włosy. Znamiona mogą występować pojedynczo lub w grupach. Ich typowy brązowy kolor wywodzi się z melaniny, czyli pigmentu będącego składnikiem komórek tworzących znamię. U osób z ciemniejszą karnacją, pieprzyki również mają ciemniejsze zabarwienie w porównaniu z osobami o jasnym kolorze skóry.

Znamię jest zwykle okrągłe lub owalne, ma gładką powierzchnię i wyraźne brzegi. To czego obecnie coraz więcej ludzi się obawia, to przekształcenie znamienia w nowotwór złośliwy, tzw. czerniak. Jest to możliwe, lecz zdarza się rzadko. Co powinno budzić nasze obawy?

  1. zmiana koloru znamienia;
  2. zmiana kształtu, wielkości, struktury;
  3. granice znamienia stają się nieregularne, nieostre;
  4. powierzchnia znamienia zaczyna się łuszczyć;
  5. znamię staje się twarde lub grudkowate;
  6. zmiana zaczyna swędzić, krwawi lub sączy się z niej płyn.
znamiona

Znamię jest zwykle okrągłe lub owalne, ma gładką powierzchnię i wyraźne brzegi.

Znamiona dysplastyczne.

Jednym z rodzajów znamion są znamiona dysplastyczne, inaczej atypowe, różniące się wyglądem od typowych pieprzyków. Taka zmiana zwykle jest większa (>5 milimetrów), może mieć mieszaninę kolorów od różowego po ciemnobrązowy, jest płaska z gładką lub lekko łuszczącą się powierzchnią, ma nieregularne brzegi, które mogą blednąć przy otaczającej znamię skórze. Osoby, które mają takie dysplastyczne znamiona zwykle mają też na ciele większą ilość typowych pieprzyków. Badania pokazują, że u osób które mają więcej niż 5 takich znamion, jest kilkukrotnie większa szansa rozwoju czerniaka niż u osób, które ich nie mają.

Każdy z nas powinien chronić skórę przed nadmiarem słońca, zwłaszcza dotyczy to osób, które mają na ciele więcej niż ok. 50 znamion, występują u nich znamiona dysplastyczne, a także tych, u których w rodzinie miały miejsce zachorowania na nowotwór skóry. Obserwujmy swoje znamiona i w przypadku nastąpienia którejś ze zmian odpisanych powyżej, zgłośmy się do lekarza aby mógł je zbadać i w razie potrzeby podjąć odpowiednie leczenie.


Źródła:

http://www.cancer.gov/types/skin/moles-fact-sheet

http://www.cancer.gov/types/skin/mole-photos

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/moles.html

 Kategorie:Zdrowa skóra

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: