Anemia – podstawowe informacje.

U każdego z nas w pewnym momencie życia może rozwinąć się anemia, zwana inaczej niedokrwistością. Są różne rodzaje tej choroby. Część z nich przebiega łagodnie, inne mogą stanowić zagrożenie życia. Niektóre zdarzają się dość często, inne są bardzo rzadkie.

Anemia wiąże się z niedostateczną ilością lub jakością czerwonych krwinek. To właśnie erytrocyty transportują tlen do naszych komórek dzięki obecności hemoglobiny. Hemoglobina natomiast składa się m.in. z żelaza. Szpik kostny który produkuje czerwone krwinki, potrzebuje zatem odpowiedniej ilości żelaza i witamin aby wytworzyć hemoglobinę. Jeśli nie dostaje tych składników z dietą, zaczyna sięgać po niewielkie zasoby żelaza, które znajdują się z wątrobie. Jeśli jednak ten magazyn się wyczerpie, erytrocyty nie będą mogły już efektywnie pełnić swoich funkcji. Komórki w naszym organizmie nie zostaną zaopatrzone w wystarczającym stopniu w tlen. W rezultacie, osoba u której rozwija się anemia, może czuć się słaba i zmęczona. Mogą pojawić się zawroty głowy, bladość skóry, skrócenie oddechu, zimne dłonie i stopy, ból w klatce piersiowej. Łagodna anemia może nie powodować żadnych objawów lub mogą one mieć lekki przebieg. Natomiast jeśli choroba ta długo się utrzymuje lub ma ciężki przebieg, może dojść do uszkodzenia mózgu, serca i innych organów.

Jak wspomniałam powyżej, anemia to pospolite schorzenie. Bardziej narażone są na nie kobiety, ze względu na cykliczną utratę krwi, spowodowaną menstruacją. Podczas ciąży także istnieje większe ryzyko rozwoju tej choroby, ponieważ podczas pierwszych sześciu miesięcy szybko zwiększa się objętość krwi i dochodzi do jej rozcieńczenia. Dzieci urodzone przedwcześnie, lub karmione mlekiem zmodyfikowanym pozbawionym żelaza, również znajdują się w grupie o zwiększonym ryzyku rozwoju anemii. Spożywanie dużych ilości mleka krowiego, ze względu na obecność wapnia, może hamować wchłanianie żelaza.  Bardziej narażeni na anemię są też wegetarianie, weganie,  osoby w wieku dojrzewania, osoby, których dieta jest uboga w żelazo lub substancje zwiększające jego wchłanianie, osoby z chorobami nerek lub dializowane. Regularne stosowanie leków hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku również może wpłynąć na przyswajanie żelaza i innych składników odżywczych. W grupie ryzyka są też osoby z chorobami jelit, a także te, u których pojawiają się krwawienia z przewodu pokarmowego.

Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu, zbadaniu cię i zleceniu niezbędnych badań zdiagnozuje lub wykluczy anemię.


Źródła:

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/anemia.html

http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/anemia

http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/anemia/signs

http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/anemia/atrisk

https://www.nhlbi.nih.gov/files/docs/public/blood/anemia-yg.pdf

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/anaemia

http://www.womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/anemia.htmlKategorie:Anemia

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: