Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – leczenie.

Nudności i wymioty to bardzo powszechne dolegliwości występujące w ciąży. Jest wiele sposobów ich leczenia. W pierwszej kolejności jednak powinny zostać wdrożone odpowiednie modyfikacje w diecie czy też zmiana trybu życia o czym pisałam w tym poście. Jeśli jednak sposoby te nie wystarczą, a wymioty są nasilone i nie ustępują, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne.

Jakie leki stosuje się więc w leczeniu silnych wymiotów w ciąży?

  • pirydoksyna (witamina B6), często w połączeniu z doksylaminą (lek przeciwhistaminowy)

W 1983 r. lek ten pod nazwą Benedectin został wycofany z rynku w USA ze względu na doniesienia świadczące o powodowaniu przez niego wad wrodzonych podczas stosowania przez kobiety będące w pierwszym trymestrze ciąży. Obszerne badania prowadzone na ten temat nie potwierdziły jednak tych zastrzeżeń. W 2013r. amerykańska agencja rządowa FDA (Food and Drug Administration) zatwierdziła ponowne stosowanie pirydoksyny z doksylaminą.

  • metoklopramid – np. Metoclopramidum

Ta substancja przeciwwymiotna jest często stosowana w leczeniu dolegliwości ciążowych. Badania przeprowadzone w Izraelu na dużej próbie – ponad 81 tys. porodów dotyczących kobiet stosujących metoklopramid, a także badania duńskie na próbie 309 kobiet ciężarnych potwierdziły bezpieczeństwo stosowania tego leku. Stosowanie metoklopramidu jest jednak ograniczone ze względu na mogące się pojawić efekty uboczne takie jak senność, nerwowość czy dystonia – mimowolne skurcze mięśni.  W 2009 r. FDA dodało czarny trójkąt ostrzegawczy do metoklopramidu ze względu na konieczność dodatkowego monitorowania tej substancji pod kątem występowania niepożądanych działań w przypadku długotrwałego stosowania.

  • ondansetron – antagonista receptorów serotoninowych, hamujący nudności, wymioty – np. Atossa, Ondansetron

Potwierdzone zostało bezpieczeństwo stosowania ondansetronu w ciążynie stwierdzono żadnego znaczącego wzrostu ilości poronień ani zaburzeń rozwojowych u dzieci. Przeprowadzono również  badanie porównujące skuteczność stosowania tej substancji z kombinacją pirydoksyny i doksylaminy. Co prawda ilość kobiet, które wzięły w nim udział nie była duża, niemniej jednak, wykazało ono, że większą skutecznością w leczeniu nudności i wymiotów ciężarnych ma ondansetron. Nie było również istotnej różnicy w doświadczaniu u tych kobiet takich ubocznych działań leku jak uspokojenie czy zaparcia w zależności od przyjmowanej substancji.

  • fenotiazyny: chloropromazyna, prochlorperazyna – np. Fenactil

W przypadku leków należących do fenotiazyn, bezpieczeństwo stosowanie nie jest do końca jasne. Większość badań pokazuje, że chloropromazyna nie działa teratogennie, czyli toksycznie na rozwijający się płód, choć istnieją pojedyncze raporty o pojawieniu się wad wrodzonych podczas przyjmowania tej substancji w trakcie pierwszego trymestru ciąży. Dlatego też, zaleca się stosować chloropromazynę wtedy, gdy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko jej stosowania.

  • dimenhydrynat, difenhydramina – np. Aviomarin

Badania wykazały lepsze kontrolowanie objawów przy stosowaniu tych leków przeciwhistaminowych w porównaniu z placebo. Wyniki dotyczące bezpieczeństwa ich stosowania nie są do końca spójne.

Omówione powyżej substancje nie są jedynymi stosowanymi w przypadku wystąpienia niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. W ciężkich przypadkach mogą zalecone być również glikokortykosteroidy. Należy pamiętać o uzupełnieniu elektrolitów u ciężarnej aby nie doszło do odwodnienia. Postępowanie farmakologiczne wdraża się dopiero przy braku pożądanych efektów mimo modyfikacji diety i stylu życia.


Źródła:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2231543/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25198265?dopt=Abstract

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/core/lw/2.0/html/tileshop_pmc/tileshop_pmc_inline.html?title=Click%20on%20image%20to%20zoom&p=PMC3&id=2231543_2109fig1.jpg

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3000213/

http://www.australianprescriber.com/magazine/37/2/42/5#b1

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3676933/

 Kategorie:Problemy zdrowotne

Tagi: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: