Karmienie piersią – pytania i odpowiedzi.

Jak w piersiach produkowane jest mleko?

Mleko zaczyna być wytwarzane w piersiach już w czasie ciąży. Kiedy piersi stają się pełniejsze, bardziej wrażliwe na dotyk, jest to znak, że pęcherzyki mleczne przygotowują się do pracy. Niektóre kobiety nie odczuwają tych zmian, u innych pojawiają się one dopiero po przyjściu maleństwa na świat.

Mleko wytwarzane jest w pęcherzykach mlecznych, które znajdują się w gruczołach piersiowych. Od każdego pęcherzyka odchodzi przewód mleczny. Przewody te łączą się ze sobą i ostatecznie znajdują swoje ujście w brodawce.  Głównym hormonem, który bierze udział w procesie wytwarzania mleka jest prolaktyna. Inny hormon – oksytocyna wyzwala skurcze mięśni oplatających pęcherzyki i przewody mleczne, co umożliwia wypływ mleka.

Jak szybko po porodzie można zacząć karmić?

Najlepiej nakarmić swoje dziecko pierwszy raz od razu jak tylko jest to możliwe, zwykle w ciągu pierwszej godziny od porodu. W ciągu pierwszych dni od porodu, ciało matki produkuje tzw. siarę lub colostrum. Może być ono lepkie i żółtawe lub wodniste. Niezależnie od formy jest bardzo odżywcze i zawiera wiele ochronnych substancji m.in. przeciwbakteryjnych i wspierających układ odpornościowy. Po 3-4 dniach piersi stają się twardsze, pełniejsze. Mleko matki zastępuje siarę.

Przez pierwsze dni życia, dziecko wymaga karmienia zwykle co 1-3 godziny. W miarę upływu czasu, kiedy rośnie i może więcej zjeść, odstępy między karmieniami stają się dłuższe.

Jako ciekawostkę dodam, że przy narodzinach żołądek dziecka ma wielkość odpowiadającą orzechowi laskowemu. W ciągu pierwszego tygodnia powiększa się do rozmiaru orzecha włoskiego.

Kiedy zacząć wprowadzać do diety dziecka produkty stałe – zboża, warzywa czy owoce?

Mleko kobiece, ze względu na swój wyjątkowy i unikatowy skład, pokrywa zapotrzebowanie żywieniowe dziecka przez pierwsze 6 miesięcy. Eksperci uważają, że dodatkowe podawanie wody, soków czy innych produktów jest zupełnie niepotrzebne. Nawet jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie i cieszy się odkrywaniem nowych smaków (co jest zupełnie normalne), produkty stałe nie powinny zastępować mleka matki. Zaleca się wprowadzać je do diety dziecka od 7. miesiąca jako uzupełnienie w stosunku do mleka. Proporcja ta odwraca się mniej więcej po upływie roku, kiedy ilość i różnorodność przyjmowanych pokarmów się zwiększa, a mleko pozostaje idealnym uzupełnieniem diety.

karmienie piersia 2

Przez pierwsze dni życia, dziecko wymaga karmienia zwykle co 1-3 godziny.

Jak długo można karmić piersią?

Zaleca się karmić piersią przynajmniej przez okres 12 miesięcy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO – World Health Organization) rekomenduje karmienie mlekiem kobiecym przez 2 lata lub dłużej.

Czas trwania pojedynczego karmienia jest sprawą indywidualną i za każdym razem może być inny. Zwykle jest to ok. 15-20 minut na jedną pierś, choć początkowe karmienia są zwykle dłuższe.

Kiedy zacząć używać butelek i smoczków?

Jeśli przez pierwsze miesiące planujesz karmić wyłącznie piersią, lepiej nie używaj od razu butelek ani smoczków. Daj dziecku czas aby nauczyło się poprawnie pobierać pokarm z piersi. Ssanie butelki czy smoczka wymaga od niego nieco innych umiejętności niż ssanie piersi, dlatego taka zmiana może je dezorientować. Oczywiście nie jest to sztywna reguła i dla części dzieci może nie stanowić to żadnego problemu. Nie zaleca się jednak używania butelek ani smoczków dopóki dziecko zupełnie nie oswoi się z karmieniem piersią.

Podawanie pokarmu z butelki niesie za sobą jeszcze jedno zagrożenie. Ze względu na to, że wymaga od dziecka mniej wysiłku i szybciej zaspokaja głód, może dojść do sytuacji, w której dziecko coraz mniej chętnie będzie chciało być karmione piersią. Wówczas może też zmniejszyć się sama produkcja mleka.

Jak zacząć karmić?

Jest wiele sposobów przystawiania dziecka do piersi. Z czasem wypracujesz własny, który będzie najlepiej odpowiadał wam obojgu. Poniższe wskazówki mogą Ci pomóc na początku, kiedy jeszcze nie do końca wiesz jak poprawnie przystawić dziecko do piersi.

 • Przyjmij wygodną dla siebie pozycję. Karmienie zajmuje trochę czasu, więc ważne jest, żebyś czuła się komfortowo.
 • Trzymaj dziecko, najlepiej ubrane tylko w pieluszkę (żeby wzmocnić kontakt skóry ze skórą) naprzeciwko swojej klatki piersiowej. Jego główka powinna znajdować się pod twoim podbródkiem.
 • Jedną ręką podeprzyj szyję i górną część pleców dziecka a drugą jego biodra. Niemowlę może się wiercić chcąc znaleźć twoją pierś.
 • Główka dziecka powinna być lekko pochylona do tyłu aby ułatwić mu ssanie i połykanie.
 • Jeśli chcesz aby dziecko szerzej otwarło buzię, możesz połaskotać je w wargę. Ręką, która podtrzymuje główkę, naprowadź buzię dziecka na brodawkę.
 • Podczas karmienia, zwróć uwagę, aby dziecko mogło swobodnie oddychać – nozdrza rozszerzają się przy wdechu.

Po czym poznać że karmienie przebiega w prawidłowy sposób?

 • Podczas karmienia czujesz się komfortowo. Nie odczuwasz bólu ani szczypania.
 • Dziecko jest przy twoim ciele, nie musi odwracać swojej główki przy karmieniu.
 • Widzisz tylko niewielki kawałek otoczki brodawki lub nie widzisz jej wcale.
 • Widzisz lub słyszysz przełykanie mleka przez dziecko. Niektóre dzieci przełykają tak cicho, że jedyną tego oznaką są zauważalne przerwy w oddychaniu.
 • Patrząc na uszy dziecka, widzisz ich delikatne kołysanie.
 • Wargi dziecka wywinięte są na zewnątrz.
 • Podbródek dziecka dotyka twojej piersi.

Dobra technika karmienia jest ważna, aby było ono efektywne i jednocześnie abyś czuła się podczas niego komfortowo. Jedni potrzebują mniej, inni więcej czasu i cierpliwości aby dobrze opanować tą czynność.

Po czym poznać, że dziecko jest głodne?

Płacz jest często późnym objawem głodu. Staraj się karmić dziecko zanim głód zacznie je denerwować i będzie trudny do opanowania, ponieważ wówczas trudniej będzie ci przystawić dziecko do piersi. Nakarm więc swoje dziecko jeśli zauważysz, że:

 • otwiera usta;
 • przewraca swoją głowę raz w jedną, raz w drugą stronę;
 • kieruje pięści i ręce w stronę ust;
 • ściąga swoje usta jak gdyby ssało pierś;
 • rozciąga się, rozpycha.
dziecko

Mleko kobiece, ze względu na swój wyjątkowy i unikatowy skład, pokrywa zapotrzebowanie żywieniowe dziecka przez pierwsze 6 miesięcy.

Czy można karmić piersią paląc papierosy?

Ciąża czy karmienie piersią to często bardzo silny motywator do rzucenia papierosów. Nikotyna może być obecna w mleku matki, jednak jak dotąd nie odnotowano niepożądanych efektów u dziecka karmionego przez matkę, która pali. Nie ma dowodów na to, że matki palące nie powinny karmić piersią.  Jeśli nie możesz rzucić palenia a chcesz karmić, nie pal w pobliżu dziecka i zmieniaj ubrania, aby jak najlepiej chronić dziecko przed substancjami zawartymi w dymie papierosowym.

W jakich sytuacjach nie należy karmić piersią?

Jeśli przyjmujesz stale leki, skonsultuj się z lekarzem czy możesz dalej je stosować. Część leków jest bezpieczna i nie przechodzi do organizmu dziecka – np. insulina, heparyna, ale są też substancje przeciwwskazane. Podobnie różne schorzenia, które cię dotyczą (np. HIV, aktywna gruźlica) mogą powodować, że nie powinnaś karmić piersią. Przeciwwskazaniem może być również radioterapia.

Skąd wiedzieć czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu?

Wiele dzieci w ciągu pierwszych dni życia traci nieco swojej wagi. Ważne jest aby to kontrolować podczas wizyt u lekarza. Później zaczyna przybierać na wadze. Średnio jest to 20 gramów lub trochę więcej w ciągu doby. O otrzymaniu wystarczającej ilości pożywienia świadczy:

 • zadowolenie dziecka po karmieniu;
 • oddawanie jasnożółtego moczu – nie powinien być on mocno żółty ani pomarańczowy;
 • odpowiednia ilość wypróżnień – pierwsze kupki są czarne lub smoliste, później ciemnozielone a od mniej więcej 4.-5. doby są rzadkie i żółtawe;
 • regularne karmienie – w pierwszych dniach dziecko je co 1-3 godziny. Należy pamiętać, aby przerwa między karmieniami nie była dłuższa niż 4 godziny i aby dziecko poprawnie ssało pierś;
 • odczuwanie ulgi po karmieniu w wyniku opróżniania piersi.

Czy można pić alkohol podczas karmienia piersią?

Alkohol spożywany przez karmiącą matkę łatwo dostaje się do mleka i wraz z nim przechodzi do organizmu dziecka. Dziecko nie ma jeszcze rozwiniętego systemu rozkładającego alkohol więc jest on dla niego niebezpieczny. Nie jest ustalona bezpieczna dawka alkoholu, która nie będzie szkodliwa dla maleństwa dlatego nie zaleca się spożywania alkoholu podczas karmienia piersią.

Jeśli masz ochotę od czasu do czasu napić się niewielkiej ilości alkoholu, pamiętaj aby zrobić to po a nie przed karmieniem. Stąd też lepiej zupełnie się wstrzymać w początkowym okresie karmienia, kiedy jest ono jeszcze bardzo nieregularne.


Źródła:

http://kidshealth.org/en/parents/breastfeed-starting.html#

https://www.cdc.gov/breastfeeding/faq/index.htm

http://www.womenshealth.gov/breastfeeding/learning-to-breastfeed.html

http://www.babycentre.co.uk/a8792/how-to-breastfeed-pictures

https://www.nichd.nih.gov/health/topics/breastfeeding/conditioninfo/Pages/how-is-it-done.aspx

http://www.babycentre.co.uk/a8785/how-breasts-make-milk-in-pregnancy-and-beyond

https://www.womenshealth.gov/publications/our-publications/breastfeeding-guide/breastfeedingguide-general-english.pdf

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2213923/pdf/11852608.pdfKategorie:Karmienie piersią

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: