Konflikt serologiczny.

Istnieją cztery główne grupy krwi : A, B, AB i 0. Poza tym, większość z nas ma jeszcze czynnik Rh – białko występujące na czerwonych krwinkach, które jest dziedziczone w genach. Jeśli posiadasz ten czynnik, twoja grupa krwi oznaczona jest jako Rh(+), a jeśli go nie posiadasz to Rh(-).

Konflikt serologiczny dotyczy sytuacji, w której matka nie posiada tego czynnika – jest Rh-negatywna (Rh-), natomiast dziecko odziedziczyło po ojcu ten czynnik – jest Rh-pozytywne (Rh+).

Podczas ciąży, krew dziecka może dostać się do twojego krwioobiegu, co głównie zdarza się podczas porodu. W takiej sytuacji, twój organizm rozpozna krew dziecka jako obcą substancję i będzie chciało ją zwalczyć. W tym celu rozpocznie wytwarzanie przeciwciał przeciwko krwinkom płodu. Zwykle nie zagrażają one pierwszemu dziecku, ponieważ nie zdąży się jeszcze wytworzyć odpowiednia ich ilość. Wytworzone raz przeciwciała będą jednak już obecne w twoim organizmie, dlatego też mogą stanowić niebezpieczeństwo przy kolejnych ciążach.

Jeśli te przeciwciała dostaną się do krwi płodu, zaczną niszczyć czerwone krwinki, co może prowadzić do anemii hemolitycznej. Rozpadające się krwinki zwiększają poziom bilirubiny, co prowadzi do rozwoju żółtaczki. Erytrocyty (czerwone krwinki) transportują krew do wszystkich komórek ciała. Przy ich niewystarczającej ilości, organizm dziecka nie dostanie wystarczającej ilości tlenu, co może prowadzić do poważnych komplikacji – niewydolności oddechowej, uszkodzenia mózgu, mięśnia sercowego. Taka sytuacja stwarza zagrożenie życia dziecka.

Kontakt krwi matki i dziecka może mieć miejsce nie tylko podczas porodu, ale również przy poronieniu, ciąży pozamacicznej, krwotokach, odklejeniu łożyska czy zabiegach wewnątrzmacicznych. Dlatego nawet przy pierwszej ciąży nie ma 100% pewności, że konflikt serologiczny Rh-zależny nie wystąpi. Jeśli wcześniej doszło np. do poronienia i krew matki miała kontakt z krwią dziecka, mogły wytworzyć się przeciwciała przeciw czynnikowi Rh.

Lekarz podczas wizyty skieruje cię na badania krwi. Jeśli jesteś Rh-, powinien także zalecić ci zbadanie poziomu przeciwciał. Znając również grupę krwi ojca, pozwoli to ocenić ryzyko wystąpienia konfliktu i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednią profilaktykę.

Warto pamiętać, że konflikt serologiczny niekoniecznie musi dotyczyć czynnika Rh, ale także głównych grup krwi. Z konfliktem serologicznym typu AB0 możemy mieć do czynienia, kiedy:

  • matka ma grupę 0 a dziecko A, B lub AB
  • matka ma grupę A a dziecko B lub AB
  • matka ma grupę B a dziecko A lub AB

Zdarza się to rzadko i przebiega w łagodniejszy sposób, ale może wystąpić już w trakcie pierwszej ciąży.


Źródła:

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001600.htm

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/rhincompatibility.html

http://kidshealth.org/parent/pregnancy_center/your_pregnancy/rh.html#

http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/rh/diagnosis

https://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/rh

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3082712/

 Kategorie:Problemy zdrowotne

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: