Gorączka u dzieci.

Kiedy gorączka pojawia się pierwszy raz u naszego dziecka, może napędzić nam wiele strachu. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków jest ona nieszkodliwa. Może być wywołana nawet przez przesadne ubranie dziecka.

O gorączce mówimy, kiedy temperatura wynosi co najmniej:

 • 380C – mierzone w odbycie;
 • 37,50C – mierzone w ustach;
 • 37,20C – mierzone pod pachą.

Temperatura organizmu ulega też lekkich wahaniom w ciągu dnia – rankiem jest nieco niższa, a wieczorem nieco wyższa. Może się również zmieniać, kiedy dziecko intensywnie się bawi czy biega. Najczęściej jednak gorączka jest odpowiedzią organizmu na infekcje. Nasze ciało przy pomocy podwyższonej temperatury walczy z drobnoustrojami. Inną przyczyną gorączki może być ząbkowanie, choć uważa się że nie powoduje ono podwyższenia temperatury powyżej 37,80C. Również po przebytym szczepieniu temperatura może nieco wzrosnąć.

Temperatura równa lub wyższa niż 38 stopni celsjusza u niemowląt < 3 m.ż. wymaga szybkiego kontaktu z lekarzem.

Temperatura równa lub wyższa 39 stopni celsjusza u dzieci między 3 miesiącem a 3 rokiem życia również wymaga kontaktu z lekarzem.

U starszych dzieci większą uwagę przywiązuj do ich zachowania i aktywności podczas gorączki. Jeśli dziecko nadal jest aktywne, ma apetyt, pije wystarczającą ilość płynów, jego skóra ma normalny kolor i ogólnie wygląda dobrze, prawdopodobnie nie dzieje się nic poważnego. Nie przejmuj się, jeśli twoje dziecko je mniej niż zwykle. Osłabienie apetytu przy gorączce jest zupełnie normalne i również nie powinno budzić obaw o ile dziecko przyjmuje dostateczną ilość płynów.

Objawy gorączki u dzieci:

 • Zarumieniona, spocona, ciepła skóra – stopy i ręce mogą być chłodne;
 • Dziecko jest zmęczone, przygnębione;
 • Może zwiększyć się częstość oddechów i uderzeń serca;
 • Utrata apetytu;
 • Mogą pojawić się drgawki.

Co robić jeśli dziecko ma gorączkę?

 • Nawadniaj je – często ale na krótko przystawiaj do piersi lub podawaj butelkę z wodą, a u starszych dzieci dopilnuj aby przyjmowały dużo płynów. Nie podawaj za wiele soków owocowych, ze względu na dużą zawartość cukru – możesz je rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1;
 • Nie zmuszaj go do jedzenia – niech je tylko jeśli ma apetyt. Dzieci lepiej tolerują wówczas potrawy lekkostrawne i słabo przyprawione;
 • Ubierz dziecko w przewiewne ubranka – nie zakładaj mu dodatkowych warstw ani nie przykrywaj grubym kocem, ponieważ w ten sposób zapobiegasz spadaniu gorączki, a nawet możesz ją podnieść. Okryj dziecko lekkim nakryciem;
 • Upewnij się, ze w sypialni dziecka nie panuje zbyt niska lub za wysoka temperatura;
 • Zapewnij dziecku odpoczynek – zamiast iść do szkoły czy przedszkola niech porządnie wypocznie;
 • Nie wkładaj dziecka do zimnej wody ani nie przykładaj do jego skóry lodu.

Nie zawsze jest potrzeba podawania dziecku leków obniżających gorączkę. Zwykle zaleca się to robić wtedy, gdy dziecko wyraźnie źle się czuje, jest rozdrażnione, odczuwa ból. Gorączka sama w sobie nie jest chorobą lecz objawem, za pomocą którego organizm stara się uporać z zarazkami i jej obniżanie może wydłużać czas trwania infekcji.

Leki przeciwgorączkowe stosowane u dzieci to ibuprofen (np. Nurofen, Ibum) i paracetamol (np. Paracetamol, Pedicetamol, Panadol). Często lekarze zalecają stosowanie obu tych substancji naprzemiennie, jeśli pojedynczo nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Ich dawkę dobiera się na podstawie wagi dziecka. Jeśli masz problem z jej policzeniem, skontaktuj się z farmaceutą lub lekarzem. U dzieci do 3 miesiąca nie zaleca się podawania jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem. Nie podawaj swojemu dziecku aspiryny!

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

 • Gorączka utrzymuje się dłużej niż 24 godziny u dzieci poniżej 2. roku życia i dłużej niż 48 godzin u starszych dzieci;
 • Pojawiły się też inne objawy – ból ucha, kaszel, zaczerwienie gardła;
 • Samopoczucie dziecka nie poprawia się mimo spadku temperatury;
 • Dziecko cierpi na cukrzycę, choroby serca czy mukowiscydozę;
 • Pojawi się wysypka;
 • Dziecko odczuwa ból podczas oddawania moczu;
 • Nie chce pić lub pojawiły się objawy odwodnienia takie jak: rzadkie oddawanie moczu, sucha pielucha, brak łez podczas płaczu;
 • Dziecko ma długo utrzymującą się biegunkę lub często wymiotuje;
 • Dziecko ma częste lub nasilające się drgawki.

Gorączka może dotykać dzieci dosyć często. Wynika to z tego, że ich organizm, system termoregulacji, układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. W większości przypadków nie jest ona groźna i nie utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Warto jednak wiedzieć co powinno wzbudzić czujność i kiedy należy zgłosić się do lekarza.


Źródła:

http://www.healthdirect.gov.au/fever-in-children

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/fever-children

http://www.health.vic.gov.au/edfactsheets/downloads/fever-in-children.pdf

http://kidshealth.org/en/parents/fever.html#

https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000319.htm

https://medlineplus.gov/ency/article/003090.htmKategorie:Zdrowie dziecka

Tagi: , , , , , , , , ,

3 replies

 1. A coś dla dziecka, ale bardziej naturalnego pochodzenia? 😊

  Polubienie

  • Hej Rafał, dzięki za pytanie 😊

   Temat o który pytasz jest bardzo szeroki i można by mu poświęcić sporo miejsca, wiec w dużym skrócie:

   Jeżeli chodzi o naturalne zwalczanie gorączki, to często wskazuje się na skuteczność takich ziół jak wierzba biała, bez czarny, czy mniszek lekarski. Dla większości z nich, nie zostało to jednak naukowo potwierdzone: albo jest zbyt mało badań na ten temat, albo są one zbyt niskiej jakości, aby móc wyciągnąć na ich podstawie szersze wnioski. Aktualne dane mówią o skuteczności wierzby białej w leczeniu gorączki związanej z przeziębieniem (potwierdzone przez European Medicines Agency tutaj: https://link.do/FmkjC). Stosowanie jej zaleca się jednak jedynie w stosunku do osób dorosłych.

   Dla pozostałych roślin nie ma takich wniosków. Dostępne dane często nie są spójne. Tutaj przykładowo (https://link.do/i0X52) jest artykuł, w którym autorzy potwierdzają przeciwgorączkowe działanie mniszka. Może być stosowany już od 2. roku życia dziecka. Poniższe dwa artykuły natomiast wskazują na tezę o braku wystarczających dowodów na przeciwgorączkowe działanie wybranych ziół:
   https://medlineplus.gov/druginfo/natural/955.html
   https://nccih.nih.gov/health/providers/digest/cold-science

   W przyszłości postaram się zebrać więcej materiałów na ten temat i napisać o tym osobny artykuł.
   Pozdrawiam!

   Polubienie

Trackbacks

 1. Paracetamol i ibuprofen w leczeniu gorączki u dzieci. – Wiarygodnie o zdrowiu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: