Szkoła rodzenia. Czy warto?

Większość ciężarnych kobiet, szczególnie w czasie pierwszej ciąży, może czuć się przytłoczona swoimi obawami i niewiedzą na temat tego, czego powinny się spodziewać. Część z nich wybiera się więc do szkoły rodzenia aby zwiększyć swoją wiedzę i poczuć się pewniej. Czego można dowiedzieć się na takich zajęciach i czy w ogóle warto na nie uczęszczać?

Zwykle przyszli rodzice biorą udział w zajęciach w szkole rodzenia od początku trzeciego trymestru, choć istnieją też kursy które można zacząć wcześniej lub później. Takie spotkania dają możliwość zadania wszystkich nurtujących pytań dotyczących dziecka, ciąży czy porodu. Podczas zajęć możesz dowiedzieć się jak rozwija się dziecko, co powinno zwrócić twoją uwagę, jak powinien prawidłowo przebiegać okres ciąży. Nauczysz się technik relaksacji, ćwiczeń łagodzących typowe ciążowe dolegliwości jak ból pleców czy nóg. Dzięki zajęciom, masz okazję poznać fazy porodu, jego rodzaje (np. poród naturalny i poród przez cesarskie cięcie), pozycje do porodu, techniki zmniejszające ból w jego trakcie. Osoba prowadząca zajęcia przedstawi również informacje na temat prawidłowej pielęgnacji noworodka. Podczas niektórych kursów, przedstawiane są też aspekty związane z karmieniem dziecka piersią, technikami karmienia, problemami z tym związanymi, jak również z najczęściej występującymi dolegliwościami u noworodków i sposobem postępowania w takich sytuacjach.

Spotkania w szkole rodzenia dają też możliwość poznania innych par oczekujących dziecka i wymiany doświadczeń. Zaleca się, aby w zajęciach brali udział przyszli ojcowie, ponieważ zwiększą tym swój udział w okresie ciąży i porodu, a także nauczą się jak prawidłowo pielęgnować noworodka. Niektóre kursy oferują również pojedyncze spotkania tylko dla ojców, na których mogą oni podzielić się wszelkimi swoimi obawami i pytaniami. Oczywiście do szkoły rodzenia możesz również uczęszczać sama lub z inna bliską osobą – siostrą czy przyjacielem.

Przy wyborze odpowiedniego miejsca kieruj się własnymi upodobaniami i potrzebami. Jeśli lubisz być anonimowa i nie przepadasz za wypowiadaniem się publicznie, wybierz liczniejszą grupę lub odwrotnie – bez problemu można znaleźć kursy dla zaledwie kilkuosobowych grup, gdzie każdemu z osobna można poświęcić więcej czasu. Dowiedz się jakie konkretnie rodzaje zajęć oferuje dane miejsce i czego możesz się dzięki nim nauczyć.

Myślę, że zajęcia prowadzone w szkole rodzenia przez odpowiednio wykwalifikowaną do tego osobę dają przyszłym rodzicom dobrą okazję do przybliżenia sobie wielu aspektów związanych z samą ciążą, porodem i okresem połogu. Zmniejszą twój strach a także niepewność co do tego, czy poradzisz sobie i odpowiednio zajmiesz maleństwem. Pamiętaj, że głównym celem takich zajęć jest zadbanie o twoje zdrowie fizyczne i psychiczne jak również o zdrowie twojego dziecka.


Źródła:

http://www.womenshealth.gov/pregnancy/getting-ready/birthing-parenting-class.html

http://kidshealth.org/en/parents/birth-class.html#

http://americanpregnancy.org/labor-and-birth/childbirth-education-classes/

 Kategorie:Ciąża - informacje

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: