Napięciowe bóle głowy.

Napięciowy ból głowy to najczęściej występujący rodzaj bólów głowy. U niektórych zdarza się on raz – dwa razy na rok, u innych częściej, a nawet codziennie. Jeśli nie jest leczony, może trwać nieprzerwanie przez kilka dni.

Przyczyny.

Uważa się, że napięciowe bóle głowy związane są z nadmiernym napięciem mięśni karku, twarzy i szczęki. To z kolei, może być konsekwencją nadmiaru stresu, zmęczenia, wad postawy, nadwyrężenia oczu w wyniku zbyt długiego czytania lub nieodpowiedniego wówczas światła, urazu kręgosłupa lub szyi, wysokiego ciśnienia krwi, zgrzytania zębami. Często nie da się jednoznacznie określić przyczyny występowania napięciowego bólu głowy. Swoją rolę może odgrywać tu również większa wrażliwość na ból u osób, których ten problem dotyka.

Objawy.

Napięciowy ból głowy ma nasilenie niewielkie lub umiarkowane. Zwykle jest obustronny, ściskający, tępy. Porównywany może być przez chorych do ściskania głowy imadłem lub trzymania na czubku głowy ciężkiego przedmiotu. U niektórych osób występuje również bolesność i napięcie mięśni barków i szyi. Napięciowe bóle głowy mają tendencję do wzbierania na sile z upływem czasu. Jeśli dolegliwości utrzymują się krócej niż przez 15 dni w miesiącu – mówimy o epizodycznym bólu głowy typu napięciowego, natomiast jeśli ta częstotliwość jest większa – jest to przewlekły ból głowy typu napięciowego.

Jak widać, istnieje wiele różnic w porównaniu z migrenowymi bólami głowy, które zwykle dotykają jednej strony głowy, są rytmiczne, pulsujące, mają większe nasilenie i często towarzyszą im nudności  i wymioty. Napięciowe bóle głowy, w przeciwieństwie do migreny, nie nasilają się również przy niewielkim wysiłku fizycznym. Jeśli występują sporadycznie i są prawidłowo leczone, nie zaburzają codziennych aktywności.napięciowe bóle głowy

Diagnoza.

Jeśli bóle głowy zaczynają się powtarzać, ważne aby zostały one zdiagnozowane przez lekarza. Może on zlecić wykonanie dodatkowych badań, celem wykluczenia innych przyczyn bólów głowy.

Leczenie.

Substancjami, zalecanymi przy napięciowych bólach głowy są:

  • Kwas acetylosalicylowy, inaczej aspiryna (np. Aspirin, Polopiryna) – dawka pojedyncza 1000mg
  • Ibuprofen (np. Ibuprom, Nurofen, MIG) – dawka pojedyncza 400 mg
  • Diklofenak (tabletki Voltaren) – dawka pojedyncza 12,5 lub 25 mg
  • Połączenia substancji przeciwbólowych, przeciwzapalnych z kofeiną, kodeiną – np. Solpadeina, Etopiryna, Apap Extra, Nurofen Ultima, Metafen – dawki pojedynczych substancji są mniejsze ale chodzi o synergizm – nasilenie ich działania przy jednoczesnym podaniu.

Badania z udziałem paracetamolu, wykazały że nie jest on tak skuteczny w leczeniu bólu głowy typu napięciowego jak powyższe substancje, dlatego zalecany jest przy nieskuteczności lub złej tolerancji wyżej wymieniowych.

Jeśli powyższe środki nie łagodzą bólu wystarczająco, lekarz może zalecić silniejsze preparaty, dostępne na podstawie recepty.

Ponieważ napięciowy ból głowy może być związany z nadmiernym napięciem mięśni karku i barków, możesz zrobić sobie ciepły okład w tych rejonach lub zastosować maści/plastry rozgrzewające. Ciepło rozluźnia mięśnie i może załagodzić ból. Masaże też mogą okazać się pomocne. Osoby cierpiące na napięciowe bóle głowy powinny zwrócić uwagę na właściwą postawę ciała i odpowiednią ilość snu. Aby zmniejszyć częstotliwość i natężenie dolegliwości, należy dbać o regularną aktywność fizyczną.


Źródła:

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tension-headache/home/ovc-20211413

http://www.healthline.com/health/tension-headache#Overview1

http://www.nhs.uk/Conditions/headaches-tension-type/Pages/Introduction.aspx

http://www.webmd.com/migraines-headaches/guide/tension-headaches

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0024774/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0088433/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0078812/

http://www.healthdirect.gov.au/tension-headache

https://www.health.qld.gov.au/caru/networks/docs/ed-tension_headache.pdf

https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000421.htm

 Kategorie:Bóle głowy

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: