Biegunka – leczenie.

U osób dorosłych biegunka zwykle przechodzi sama w przeciągu 1-2 dni, choć w niektórych przypadkach może trwać dłużej. U dzieci natomiast biegunka zwykle utrzymuje się 5-7 dni.

Podczas biegunki pij dużo płynów aby uniknąć odwodnienia – zwłaszcza jeśli występują wymioty. Jak wspomniałam w poprzednim artykule, w trakcie biegunki tracimy nie tylko wodę ale również cenne elektrolity, dlatego dobrym rozwiązaniem są tu soki owocowe, rosół czy chociażby elektrolity dostępne w aptekach. Dzięki nim, uzupełniasz traconą sól, glukozę i inne ważne minerały. Soków owocowych i gazowanych napojów nie zaleca się u dzieci ponieważ mogą one nasilać biegunkę.

W kwestii jedzenia, opinie są podzielone. Większość ekspertów zgadza się jednak co do tego, że stałe posiłki możesz spożywać jak tylko będziesz miał na nie ochotę i będziesz w stanie to zrobić. Zacznij od małej ilości lekkiego posiłku, unikając przy tym tłustych lub pikantnych składników. Jeśli nie masz apetytu, nie jedz na siłę. Pamiętaj jednak o ciągłym uzupełnianiu płynów.

Często kupowanym w aptekach środkiem na biegunkę jest popularny Stoperan, rzadziej Laremid czy Imodium. Wszystkie te preparaty zawierają loperamid, który działa szybko i skutecznie przez spowalnianie ruchów jelita. Zwiększa przez to ilość wody wchłanianej z jelita, co przekłada się na większą twardość stolca i mniejszą częstotliwość wypróżniania. Nie jest to jednak lek zupełnie bezpieczny i zwykle nie ma potrzeby jego przyjmowania. Zalecany jest w sytuacjach, kiedy faktycznie szybko potrzebujemy zmniejszyć dolegliwości – np. podczas ważnego spotkania lub kiedy mamy ograniczony dostęp do łazienki. W większości przypadków nie wiemy bowiem co jest przyczyną biegunki, a jeśli są nią np. bakterie, to spowalniając ruchy jelita przyczyniamy się do ich namnażania i dłuższego pozostawania w naszym organizmie. Nie przyjmuj tych leków, jeśli zauważyłeś w stolcu krew lub śluz, a także wtedy, kiedy biegunce towarzyszy gorączka. Preparaty z loperamidem nie są zalecane u dzieci poniżej 6 r.ż.

Pewną alternatywą jest tu inna substancja – racekadotryl. Jego nazwa może wydawać się nieco skomplikowana, niemniej jednak jest on wart uwagi, ponieważ w przeciwieństwie do poprzednika, nie hamuje pasażu jelitowego. Może być stosowany już powyżej 3. m.ż. Znajduje się w takich preparatach jak Hidrasec (dostępny na podstawie recepty) i Tiorfan (dostępny bez recepty).

Inna możliwością jest diosmektyt (Smecta). Ma on duże zdolności adsorpcyjne, co oznacza, że wiąże przeróżne substancje, które napotka, w tym także bakterie i substancje toksyczne, przez co uniemożliwia ich wchłonięcie z przewodu pokarmowego. Stosując tą substancję, należy pamiętać, aby jednocześnie nie przyjmować innych leków, ponieważ może dojść do ich związania i w konsekwencji zmniejszenia działania.

Tylko niektórym rodzajom biegunki możemy starać się zapobiegać – wywołanym przez rotawirusy i biegunce podróżnych. W pierwszym przypadku dostępne są szczepienia, chroniące przed tymi wirusami. Jeśli chodzi o biegunkę podróżnych, to warto unikać:

  • Picia wody z kranu – staraj się używać jedynie wody butelkowej, nawet do mycia zębów;
  • Jedzenia nieumytych, nieobranych surowych warzyw lub owoców;
  • Picia niepasteryzowanego mleka lub produktów mlecznych;
  • Jedzenia surowego lub niedosmażonego mięsa lub ryb;
  • Jedzenia posiłków u ulicznych sprzedawców.

Pamiętaj również o jak najczęstszym myciu rąk, a jeśli nie ma takiej możliwości, używaj środka dezynfekującego, który nie wymaga wody.


Źródła:

http://docplayer.pl/5864404-Charakterystyka-produktu-leczniczego-jedna-tabletka-zawiera-2-mg-loperamidu-chlorowodorku-loperamidi-hydrochloridum.html

http://www.nhs.uk/Conditions/Diarrhoea/Pages/Treatment.aspx

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/diarrhoea

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diarrhea/basics/treatment/con-20014025

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0008816/?report=details

https://medlineplus.gov/druginfo/natural/269.html

https://medlineplus.gov/diarrhea.html

https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/digestive-diseases/diarrhea/Pages/facts.aspx

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diarrhea/basics/prevention/con-20014025

 Kategorie:Biegunka

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: