Zaparcia u dzieci.

Zaparcia są częstym problemem u dzieci. Mówimy o nich, jeśli dziecko wypróżnia się mniej niż trzy razy na tydzień, musi włożyć wiele wysiłku żeby oddać stolec, lub kiedy jest on twardy i suchy.

Zaparcia zwykle związane są ze zbyt małą ilością wody i błonnika w diecie. Są to niezbędne składniki, dzięki którym jelita pracują poprawnie. Natomiast dieta bogata w produkty wysoko przetworzone, białe pieczywo, mięso może prowadzić do częstych zaparć. Wśród innych możliwych przyczyn wyróżniamy: przestawienie dziecka z karmienia piersią na butelkę, wprowadzanie produktów stałych do diety, zespół jelita drażliwego, leki stosowane przy niedoborze żelaza, leki neutralizujące kwas żołądkowy, niektóre leki przeciwdepresyjne, zbyt mała aktywność fizyczna. Zaparcia mogą też mieć miejsce, kiedy wywiera się na dziecko nacisk, aby zaczęło korzystać z toalety. Zdarza się również, że dziecko mimo odczuwania potrzeby wypróżnienia nie chce tego zrobić, ponieważ np. nie chce przerywać zabawy czy załatwić się poza domem. Innym powodem jest stres. Problemy w domu lub inne stresujące sytuacje mogą powodować różne problemy jelitowe – w tym także zaparcia czy biegunkę. Zaparcia mogą być również objawem wielu chorób, dlatego też, jeśli trwają długo, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

O zaparciach u dzieci może świadczyć ich narzekanie na bóle, skurcze brzucha, wzdęty brzuch, zwiększona drażliwość, wstrzymywanie wypróżnień (poprzez np. krzyżowanie nóg, zaciskanie pośladków, płacz, omawianie pójścia do toalety), niechęć do jedzenia, obecność krwi w stolcu czy popuszczanie na bieliznę.

Jak leczyć zaparcia u dzieci?

  • Podawaj swojemu dziecku więcej płynów – dzieci w wieku szkolnym powinny pić już przynajmniej 3-4 szklanki wody dziennie. Niemowlętom można podawać małe ilości soków owocowych np. z jabłek, gruszek czy śliwek (sok ze śliwek zaleca jest po 6 m.ż.);
  • Zwiększ ilość błonnika w diecie – owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste w połączeniu z większym spożyciem wody usprawnią pracę jelit. Możesz również trochę „oszukiwać” posiłki np. dodając len mielony czy płatki owsiane do domowych koktajlów;
  • Zadbaj o aktywność fizyczną swojego dziecka – ona pobudza jelita do pracy;
  • Wprowadź regularność posiłków – jednym z zalecanych sposobów zapobiegania i leczenia zaparć jest zachęcanie dziecka 5-10 minut po posiłku do pójścia do toalety i wynagradzanie go za to. Pozwoli to wykształcić dobowy rytm wypróżnień;
  • Przygotowując dla dziecka mleko z proszku, zadbaj aby wykonać to starannie, zgodnie z instrukcją – tak, by pokarm nie był zbyt gęsty;
  • Odpowiednio wykonany delikatny masaż brzuszka czy ciepła kąpiel mogą pomóc rozluźnić mięśnie i ułatwić wypróżnienie;
  • Wprowadzając produkty stałe do diety dziecka nie podawaj jedzenia które nie jest jeszcze dla niego odpowiednie;
  • Ogranicz podawanie dziecku środków na zaparcia – powinny być one stosowanie w ostateczności i tylko doraźnie, ponieważ nie są rozwiązaniem problemu, a ich nadużywanie może ingerować w pracę jelit. Wśród tych leków znajdują się: środki przeczyszczające np. laktuloza, ciekła parafina, czopki glicerynowe i lewatywy. Środków przeczyszczających nie powinno się dawać na własną rękę – zalecana jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli zauważymy więc u naszego dziecka problem z zaparciami, zamiast sięgać od razu po preparaty apteczne, poszukajmy przyczyny w jego diecie i rytmie dnia. Wprowadzenie korzystnych zmian może rozwiązać problem bez konieczności sięgania po leki.


Źródła:

http://www.health.vic.gov.au/edfactsheets/downloads/constipation-in-children.pdf

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/constipation-in-children/diagnosis-treatment/treatment/txc-20236028

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/constipation-and-children

https://medlineplus.gov/ency/article/003125.htm

http://kidshealth.org/en/parents/constipation.html#

https://medlineplus.gov/ency/article/003125.htm

http://www.webmd.com/children/constipation-treatment#1

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/constipation-in-children/symptoms-causes/dxc-20235978

https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/digestive-diseases/constipation-in-children/Pages/overview.aspx

 Kategorie:Zdrowie dziecka

Tagi: , , , , ,

3 replies

  1. Ja u mojego dziecka przy zaparciach zaczęłam stosować czopki musujące Eva qu Bambini. Nie mają skutków ubocznych i działają po chwili.

    Polubienie

    • Do mamy trzylatka: jakie skutki uboczne masz na myśli? Bo właśnie zastanawiam się nad zastosowaniem jednych z czopków i właśnie zbieram trochę opinii w internecie. Jakie mogą być takie niedobre skutki, bo przychodzi mi na myśl tylko ból brzucha.

      Polubienie

      • Czopki Eve qu zawierają łagodne substancje i nie powinny one wywoływać działań niepożądanych, jednak zawsze możliwe jest wystąpienie podrażnienia po aplikacji czopka.
        Podstawą przy zaparciach jest właściwa dieta. Sporadycznie, szukając środka na zaparcie u dziecka, te czopki wydają się dobrym wyborem. Nie działają drażniąco na jelito i są dość bezpieczne.
        Postaram się w najbliższym czasie przygotować wpis o preparatach stosowanych u dzieci przy zaparciach.
        Pozdrawiam 🙂

        Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: