Kaszel suchy – leczenie.

Suchy kaszel jest bardzo częstym objawem wielu dolegliwości ze strony układu oddechowego. Czasem bywa na tyle męczący, że szukamy w aptece leku, który dałby nam od niego nieco odpocząć. Po co możemy sięgnąć w takiej sytuacji? I o czym powinniśmy pamiętać stosując niektóre preparaty hamujące kaszel?

Dostępne są substancje przeciwkaszlowe i powlekające pochodzenia roślinnego. Wśród substancji hamujących odruch kaszlu wyróżniamy:

Dekstrometorfan – jest to opioid, działający na ośrodkowy układ nerwowy. Podwyższa próg dla odruchu kaszlowego, co oznacza, że ośrodek kaszlu musi zostać silniej pobudzony niż wcześniej, aby pojawił się kaszel. Maksymalna dawka dobowa dla dzieci >12.r.ż. i dorosłych to 120 mg dekstrometorfanu. Jeśli substancja ta stosowana jest zgodnie z zaleceniami, nie działa hamująco na czynność oddechową. Przy długotrwałym przyjmowaniu dużych dawek może dojść do uzależnienia. Preparaty z dekstrometorfanem to m.in.:

 • Dexa Pico, syrop – >2.r.ż.
 • Dexa Pini, syrop – >6.r.ż.
 • Dexa Caps, kapsułki – >12.r.ż.
 • Acodin, syrop ->12.r.ż.
 • Acodin, tabletki – >12.r.ż.
 • Tussidex, tabletki – >12.r.ż.
 • Tussal antitussicum, tabletki – >6.r.ż.

Kodeina – opioid, który w naszym organizmie metabolizowany jest m.in. do morfiny. Hamuje odruch kaszlu. Jego nadużywanie może prowadzić do uzależnienia. Preparaty z kodeiną:

 • Thiocodin, tabletki – >12.r.ż.
 • Thiocodin, syrop – >12.r.ż.
 • Neoazarina, tabletki – >12.r.ż.
 • Pini, syrop – >6.r.ż.

Nie łączmy dekstrometorfanu czy kodeiny z innymi substancjami działającymi hamująco na układ nerwowy, ze względu na nasilenie tego efektu. Poza tym, powyższe środki mogą zaburzać zdolność reakcji i wpływać na prowadzenie pojazdów czy obsługę maszyn.

Butamirat – również działa na ośrodkowy układ nerwowy ale nie jest opioidem. Hamuje odruch kaszlu. Nie prowadzi do uzależnienia. Jest bezpieczniejszym środkiem niż kodeina i dekstrometorfan. Leki z butamiratem to np.:

 • Supremin, syrop – >2.r.ż.
 • Supremin max, syrop – >3.r.ż.
 • Atussan, syrop – >3.r.ż.
 • Theraflu kaszel, syrop – >3.r.ż.

Lewodropropizyna – działa obwodowo przeciwkaszlowo, rozkurcza oskrzela. Nie powoduje depresji ośrodka oddechowego, np.:

 • Levopront, syrop – >2.r.ż.

Ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, przy stosowaniu leków z butamiratem i lewodropropizyną należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Powyższych leków nie należy stosować przy niewydolności oddechowej, astmie, u osób z przewlekłym kaszlem, przy jednoczesnym przyjmowaniu niektórych leków przeciwdepresyjnych, a także u kobiet ciężarnych i karmiących piersią.

Leków przeciwkaszlowych nie zaleca się stosować u osób które odkrztuszają wydzielinę. Czasem jednak, jeśli mokry kaszel znacząco wpływa na jakość snu i nie pozwala nam się wyspać, można te preparaty stosować na noc. Samoleczenie nie powinno trwać dłużej niż 7 dni. Jeśli po tym czasie dolegliwości nie ustępują lub się nasilają – należy skontaktować się z lekarzem.

Poza substancjami chemicznymi, mamy również do wyboru roślinne preparaty, które działają powlekająco. Wśród nich znajdziemy bardzo popularny syrop prawoślazowy, ale także syrop z babki lancetowatej czy syrop islandzki.

Wybór środka na suchy kaszel jest więc całkiem spory. W razie wątpliwości co do tego, który lek powinieneś wybrać, zawsze możesz skonsultować się z farmaceutą.


Źródła:

Charakterystyki wyżej wymienionych Produktów Leczniczych.Kategorie:Grypa i przeziębienie, Kaszel

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: