Kodeina – bezpieczeństwo stosowania.

W okresie jesienno-zimowym większości z nas nieobce jest przeziębienie. Często pojawia się przy tym kaszel, który zwykle na początku i pod koniec infekcji jest suchy, drażniący i po prostu uciążliwy. Wielu z nas poszukuje wtedy w aptece środka, który uwolni nas od tego męczącego objawu. Jednym ze składników popularnych leków przeciwkaszlowych jest właśnie kodeina.

Kodeina jest opioidem, który w naszym organizmie przekształcany jest m.in. do morfiny i norkodeiny. W preparatach na kaszel czy przeziębienie wykorzystywane jest głównie działanie przeciwkaszlowe kodeiny. Poza tym, ma również właściwości przeciwbólowe i wywiera silny wpływ na nasz ośrodkowy układ nerwowy. Przyjmowana długotrwale lub w większych dawkach niż zalecane, może prowadzić do uzależnienia.

Kodeina nie jest zalecana u dzieci poniżej 12.r.ż. Bazując na dostępnych danych i badaniach, stwierdzono niekorzystny stosunek potencjalnych korzyści wynikających ze stosowania preparatów z kodeiną do możliwych ciężkich działań niepożądanych. Niektóre dzieci przyjmujące kodeinę, przekształcały ją znacznie szybciej do morfiny co skutkowało wysokim jej stężeniem we krwi. Pojawiały się więc u nich działania niepożądane takie jak depresja oddechowa, czyli spłycenie oddechu, zmieszanie, nadmierna senność. W pojedynczych przypadkach dochodziło nawet do śmierci dziecka. Dodatkowo, kodeina nie powinna być stosowana także u młodzieży poniżej 18.r.ż. jeśli występują u nich problemy z oddychaniem, np. chorują na astmę lub inne schorzenia układu oddechowego.

Jeśli dziecko zażyło lek z kodeiną i pojawiły się u niego takie objawy jak: spowolniony, płytki oddech, senność czy dezorientacja należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Kodeina powinna zatem być stosowana w jak najmniejszych skutecznych dawkach, możliwie przez jak najkrótszy czas i tylko wtedy, gdy inne – bezpieczniejsze substancje – nie łagodzą dolegliwości. Kodeina może oczywiście wywoływać działania niepożądane u osób w każdym wieku, jednak uważa się, że na depresję oddechową w szczególny sposób narażone są właśnie dzieci poniżej 12.r.ż. Kodeiny nie powinny stosować kobiety w ciąży ani karmiące piersią, ponieważ może ona przedostać się do mleka matki.

Ze względu na działanie depresyjne w stosunku do ośrodkowego układu nerwowego, kodeina nie powinna być łączona z innymi lekami o podobnym działaniu, np. lekami przeciwdepresyjnymi, uspokajającymi, nasennymi, przeciwlękowymi, innymi opioidami czy alkoholem. Może również prowadzić do spadku ciśnienia tętniczego. Nie sięgajmy po leki z kodeiną jeśli chcemy prowadzić samochód lub obsługujemy jakieś maszyny, ponieważ może ona spowolnić nasz czas reakcji. Kodeina działa też zapierająco, przez co może powodować lub nasilać już istniejące problemy z wypróżnianiem. Powinna być stosowana z dużą ostrożnością u osób starszych, ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia w tej grupie osób działań niepożądanych.

Kodeinę znajdziemy w preparatach na kaszel suchy m.in. Thiocodin, Neoazarina, a także lekach przeciwbólowych – Solpadeina, Antidol, Nurofen Plus. Biorąc pod uwagę jednak powyższe informacje, zarezerwujmy te preparaty do sytuacji, w których bezpieczniejsze środki nie są wystarczająco skuteczne i nie sięgajmy po nie w pierwszej kolejności.


Źródła:

https://www.gov.uk/drug-safety-update/codeine-for-cough-and-cold-restricted-use-in-children

http://www.ema.europa.eu

http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm453125.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27405706

http://www.fda.gov

https://www.drugs.com/pro/codeine-sulfate.htmKategorie:Kaszel

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: