Witamina D – witamina słońca.

Witamina D – co to?

Witamina D jest niezbędna, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Jej głównym zadaniem jest dbanie o równowagę wapniowo-fosforanową, dzięki czemu nasze kości rozwijają się prawidłowo, są mocne i wytrzymałe. Obecnie mówi się o coraz szerszym zakresie działania tej witaminy, jednak wciąż brakuje wystarczających badań na ich ostateczne potwierdzenie. Sugeruje się rolę witaminy D w zwalczaniu infekcji i zapobieganiu chorobom autoimmunologicznym, zmniejszaniu ryzyka rozwoju chorób serca, niektórych nowotworów czy chorób psychicznych.

Witaminą D nazywamy grupę związków chemicznych, z których najważniejsze są dwie formy: witamina D2 – ergokalcyferol, występujący w organizmach roślinnych i witamina D3 – cholekalcyferol, występujący w organizmach zwierzęcych.

Witamina D a słońce.

Witamina D jest czasem nazywana „witaminą słońca”, ponieważ może być wytwarzana w naszym ciele pod wpływem promieniowania słonecznego. Proces ten zapoczątkowany jest w skórze, a następnie powstała substancja transportowana jest kolejno do wątroby i nerek, gdzie przekształcana jest w aktywną biologicznie postać witaminy D. Skórna synteza witaminy D3 jest zależna od położenia geograficznego, pory roku, zachmurzenia, karnacji skóry, ekspozycji naszego ciała na słońce. Również z wiekiem synteza tej witaminy spada. Jednocześnie zbyt długie przebywanie na słońcu nie doprowadzi do produkcji nadmiernej ilości witaminy D3, ponieważ w takiej sytuacji, zostanie ona rozłożona do nieaktywnej formy.

Witamina D w jedzeniu.

Drugim źródłem witaminy D w naszym organizmie jest dostarczanie jej z dietą. Produkty najbardziej w nią bogate to tłuste ryby – węgorz, makrela, śledź, łosoś, w mniejszym stopniu wątroba wołowa, jaja, czy mleko. W niektórych krajach, np. w USA, witamina D jest dodawana do wielu produktów spożywczych m.in. płatków śniadaniowych, mleka, jogurtów czy soku pomarańczowego.

Witamina D

Skórna synteza witaminy D3 jest zależna od położenia geograficznego, pory roku, zachmurzenia, karnacji skóry, a także ekspozycji naszego ciała na słońce.

Niedobór witaminy D.

Niedobór tej witaminy może prowadzić u dzieci do rozwoju krzywicy, u dorosłych do osteoporozy i zwiększonego ryzyka złamań kości. Badania wykazały, że kobiety w ciąży, mające niedobór tej witaminy są, bardziej narażone na wystąpienie komplikacji – stanu przedrzucawkowego czy cukrzycy ciążowej. Istnieją również doniesienia o związku między poziomem witaminy D u dzieci, a alergią pokarmową, jednak tu również wymagane są wnikliwe badania aby to potwierdzić.

Nadmiar witaminy D.

Nadmiar witaminy D również jest szkodliwy. Może on wystąpić przy dodatkowej zbyt dużej suplementacji witaminy D. W pożywieniu, dawki witaminy nie są na tyle duże aby mogło dojść do jej przedawkowania, a jak już wspomniałam powyżej, nawet jeśli nasze ciało wytworzy zbyt dużo tej substancji pod wpływem światła słonecznego, jej nadmiar zostanie rozłożony do postaci nieaktywnej. Głównym następstwem hiperwitaminozy jest wzrost stężenia wapnia we krwi. Może dojść do odkładania się wapnia w tkankach miękkich, a w dalszej kolejności do zaburzeń pracy serca czy uszkodzenia nerek. Pierwsze objawy to zwykle nudności, wymioty, spadek apetytu, częste oddawanie moczu, zmęczenie, osłabienie czy zawroty głowy. Jednakże, aby doszło do przedawkowania witaminy D, należałoby długotrwale przyjmować kilkukrotnie wyższe dawki niż zalecane. Choć ciężko jest doprowadzić do hiperwitaminozy, inaczej sytuacja wygląda przy chorobach wątroby i nerek. W takich przypadkach należałoby skonsultować dawkowanie tej substancji z lekarzem.

Obecnie coraz częściej mówi się, że większość ludzi ma niedobory witaminy D. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się czy jesteśmy w tej grupie, jest pomiar poziomu aktywnej postaci tej witaminy we krwi. W zależności od uzyskanych wyników, zaleca się odpowiednią suplementację, o której mowa w tym poście: Witamina D – dawkowanie w profilaktyce i leczeniu.


Źródła:

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/vitamin-d-toxicity/faq-20058108

https://www.seslhd.health.nsw.gov.au/Mothersafe/documents/VitaminDandpregnancy.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK56061/#ch3.s11

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-Consumer/

Practical quidelines for supllementation of vitamin D and the treatment of deficits in Central Europe – recommended vitamin D intakes in the general population and groups at risk of vitamin D deficiency., Płudowski P., Karczmarewicz E., Bayer M. i inni, Endokrynologia Polska, tom 64, nr -4/2013, s. 319-327

http://kidshealth.org/en/teens/vitamind.html#Kategorie:Witamina D

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: